Peugeot Arıza Lambaları Çözümleri-1


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Peugeot arıza lambaları çözümleri

Peugeot Arıza Lambaları Çözümleri ni içeren yazımızı okuyup dikkate almanızı tavsiye ederiz.Peugeot ilk olarak motorsiklet ve bisiklet firması olarak ortaya çıkmıştır. 1890 yılından bu yana da otomobil,suv ve taicari araç üreticisidir. Türkiye’deki ticari faaliyetlerini Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş. şirketi üzerinden yürütmekte olup ülkemizin köklü firmalarındandır. Son yıllarda Türkiye’de atak yapan marka özellikle Peugeot 2008 ve Peugeot 3008 modelini çok sayıda satmıştır.

Arıza sekronu konusunda orta konumlarda olan Peugeot modellerinde karşımıza çıkabilecek arıza lambaları, arıza işaretleri ve ikaz lambaları.

Peugeot Arıza Lambaları Çözümleri Motor ışığı veya arıza lambaları

motor-isigi-peugeot

Peugeot Arıza Lambaları ndan MIL veya motor yönetim ışığı olarak da bilinir.

Motor yönetim ışığı yandığında, genellikle , gaza bastığınızda güç eksikliği veya kekemelik gibi motorun düzgün çalışmadığını gösteren işaretler eşlik eder .

Bu ışık, bozuk bir elektrik sensörü gibi küçük sorunlardan emisyon kontrol sisteminizdeki veya katalitik konvertörünüzdeki bir arıza gibi çok daha büyük bir mekanik soruna kadar bir dizi arızayı gösterebilir .

Kontrol motoru ışığım açıkken ne kadar süre araba kullanabilirim?

Motoru kontrol et ışığı yanarsa, mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmelisiniz, çünkü sürmeye devam ederek motorunuzda daha fazla, potansiyel olarak onarılamaz hasara neden olma riskiniz vardır.

Stop Lambası veya arıza lambası

Dur uyarı lambasının yanılması söz konusu değildir, aşağıdaki durumlarda ciddi bir arıza meydana geldiğinde kırmızı simge görünecektir:

 • motor yağı basıncı
 • Motor soğutma suyu sıcaklığı
 • fren sistemi
 • hidrolik direksiyon sistemi veya
 • elektrik sistemi.

Motoru durdurup servis ile iletişime geçin.

Dur uyarı ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Kısacası, hayır. Dur uyarı ışığını görmezden gelmeyi seçmek, arabanızda onarılamaz hasara neden olabilir.

Soğutma sıvısı sıcaklıklarının yükselmesine izin vermek, motorunuzdaki hareketli parçaların daha az yağlandığı ve diğer araba parçalarına sürtünerek daha fazla hasara neden olma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

İşaretteki talimatları takip etmek ve mümkün olan en kısa sürede güvenilir bir servisle iletişime geçmek en iyisidir.

Peugeot Arıza Lambaları Çözümleri Servis uyarı ışığı veya arıza lambaları

Peugeot’nun servis uyarı ışığı, gösterge tablonuzdaki çok yönlü simgelerden biridir ve aracınızdaki küçük bir arızayı vurgulamak için geçici olarak yanar.

Küçük hatalar şunları içerebilir:

 • Peugeot Arıza Lambaları ndan düşük motor yağı seviyesi
 • Peugeot Arıza Lambaları ndan düşük ekran yıkama seviyesi
 • Peugeot Arıza Lambaları ndan Düşük lastik basıncı veya
 • Peugeot Arıza Lambaları ndan elektrikli park freninde küçük sorunlar

Daha fazla ayrıntı sağlamak için genellikle gösterge panelinde bir mesaj verilir.

Elektrikli park freni simgesi veya motor yönetim ışığı gibi bir arızayı saptamaya yardımcı olmak için başka bir uyarı ışığıyla aynı anda ‘SERVICE’ ışığının yandığını da fark edebilirsiniz.

Bazı durumlarda, özel bir uyarı ışığı olmayan ciddi bir arızayı belirtmek için servis ışığı sürekli yanar.

Servis uyarı ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Kalıcı bir servis uyarı ışığı en kısa sürede ele alınmalıdır. En ciddi arızalar bir profesyonelin yardımını gerektirir.

Uyarı ışığı yalnızca geçici olarak yanıyorsa, sorunla hemen ilgilenilmesi gerekmez.

Sürüş, dizel partikül filtrenizdeki (DPF) küçük bir sorunu bile çözebilir . DPF simgesinin yanında servis ışığı yanarsa, 40mph’den daha yüksek hızlarda 10 dakika kadar sürmek filtreyi temizlemeye veya yenilemeye yardımcı olabilir.

Dizel ön ısıtma uyarı ışığı veya arıza lambaları

Kızdırma bujisi uyarı ışığı veya ısınma lambası ışığı olarak da bilinir.

Dizel araçlarda motoru önceden ısıtma için üretilmiştir.

Peugeot’nuz ilerideki sürüş için ısınırken normalde kontağı açtığınızda işaretin yandığını görürsünüz. Soğuk bir günde ön camınızın buğusunu çözerken ışığı fark edebilirsiniz .

Bir kez kapandığında, gitmeye hazırsın.

Dizel ön ısıtma uyarı ışığı açıkken yine de sürebilir miyim?

Sürüş sırasında ışık açık kalırsa, muhtemelen kızdırma bujilerinizi değiştirme zamanı gelmiştir.

Aynı durum, aracınızın soğuk koşullarda tekrar tekrar çalışmakta zorlandığını fark ederseniz veya motor çalışırken aracınızın titremeye meyilli olması durumunda da geçerlidir.

AdBlue uyarı ışığı veya arıza lambaları

adblue-ariza-lambasi

Eylül 2015’ten sonra üretilen çoğu dizel otomobil , azot oksit emisyonlarını azaltmak için AdBlue kullanır.

Deiyonize su ve diğer kimyasallardan oluşan çözüm, kirleticilerin Euro 6 emisyon standartlarında tutulmasına yardımcı olur .

Gösterge panelinizde ışık göründüğünde, genellikle sesli bir alarm duyulabilir.

Alarmı sonlandırmak ve uyarı ışığını söndürmek için motor kaputunu açmanız ve AdBlue deposunu araç el kitabında önerilen çözümle doldurmanız yeterlidir.

AdBlue uyarı ışığım açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

Çözelti güvenli olmayan seviyelere gelmeden önce AdBlue uyarı ışığı 1500 mil kadar yanabilir.

Ancak, sorunu çözmek hızlı ve kolaydır. AdBlue’nuzu nasıl kontrol edip dolduracağınızdan emin değilseniz, video kılavuzumuz yardımcı bir açıklayıcı olmalıdır.

Yakıta su karışımı ikaz lambası veya arıza lambaları

Yakıtta su uyarı ışığı genellikle, suyu ve yakıt deposunu temsil eden bir tür teneke kutuyu belirtmek için dalgalı bir çizgiye veya damlacıklara sahiptir.

Yakıt sistemlerinde suyu yakıttan çıkarmak için tasarlanmış filtreler kullandığından yalnızca dizel araçlarda görülür.

Yakıt deponuza su girmişse, motorunuz daha az verimli çalışabilir ve güçte gözle görülür bir düşüş yaşayabilirsiniz.

Peugeot Arıza Lambaları ndan Yakıtta su uyarı ışığı yanarken yine de araba kullanabilir miyim?

Her şey zamanlamaya bağlı. Dizel yakıtı yeni doldurduğunuzda ışığın yandığını fark ederseniz, yakıt kirlenmiş olabilir.

Enjeksiyon sistemine zarar vermemek için güvenli olduğu anda motoru kapatmalısınız.

Normal sürüş koşullarında uyarı lambası yanarsa, arabanızı sürmek güvenli olmalı, ancak mümkün olan en kısa sürede boşaltılmalıdır.

Her iki senaryoda da güvenilir bir servisten yardım almak en iyisidir .

En azından sorun dizel motora benzin koymak kadar tehlikeli değil. Arabanıza yanlış yakıt koyduktan sonra daha fazla tavsiye için buraya tıklayın .

Ayak fren pedalına bas uyarı ışığı veya arıza lambaları

‘Fren pedalında ayak lambası’ iki fonksiyona hizmet eder:

 • Arabanızı sürmeye başlamadan önce frene basmanız gerektiğini bildirmek için
 • Aracı yokuş yukarı konumda durdurmak için gaz pedalını çok uzun süre kullandığınızı belirtmek için – bunun yerine freni kullanma zamanı

İlk örnekte, ışık sabit kalacaktır. İkincisinde, uyarı ışığı yanıp sönecektir.

Peugeot Arıza Lambaları ndan Ayağım fren pedalında uyarı ışığı yanarken yine de sürebilir miyim?

Motorunuzu çalıştırdığınızda ‘ayak fren lambasında’ belirirse, fren pedalına basmadan aracı kullanamazsınız. Bunu yaptıktan sonra, yolculuğunuza başlayabilmeniz gerekir.

Yokuşta fren yapmak için gaz pedalını kullanırken uyarı ışığını görmezden gelirseniz, debriyajın aşırı ısınmasına neden olabilirsiniz. Bu, iletim sisteminizi hasara karşı savunmasız bırakır ve ağır bir onarım faturasına yol açabilir.

Güvenli ve hızlı hareket etmek ve mümkün olan en kısa sürede frene basmak en iyisidir.

Fren uyarı ışığı veya arıza lambaları

Fren sistemi uyarı ışığı, park freni uyarı ışığı veya fren hidroliği uyarı ışığı olarak da bilinir.

Frenleri tamamen bıraktığınız halde ışık yanmaya devam ederse hidrolik seviyeniz az anlamına gelir.

ABS sisteminin arızalı olduğu durumlarda kara fren olarak adlandırılan sistem devreye girer ve direksyon hakimiyetiniz azalır.

Fren uyarı ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Güvenli olduğu anda kenara çekin ve durun – hızınızı düşük tutun ve ani fren yapmaktan kaçının. Fren hidroliği seviyenizi nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, bu profesyoneller için olacaktır, bu yüzden  kendinizi bir servisse götürün .

Frenleriniz düzgün çalışmıyorken sürüş riskine girmeyin:  Arıza teminatı  poliçeniz varsa kurtarma talebinde bulunun.

Hava yastığı uyarı ışığı veya arıza lambaları

Ek güvenlik sistemi (SRS) sistemi uyarı ışığı veya arıza lambası olarak adlandırılır.

Bu ışık kırmızıya döndüğünde, hava yastığı güvenlik sisteminin en az bir elemanının düzgün çalışmadığı anlamına gelir: ya hava yastığı sisteminin kendisi; ön yolcu sınıflandırma sistemi (hava yastığını güvenli bir şekilde açmak için ön yolcunun ağırlığını ve konumunu algılar); veya bir çarpışma durumunda kemeri sıkan emniyet kemeri ön gerdirici sistemi.

Hala hava yastığı ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Hava yastığı sistemi düzgün çalışmıyorsa, bir çarpışmada patlamayabilir – hatta bazı durumlarda beklenmedik bir şekilde açılarak bir çarpışmaya neden olabilir. Her iki durumda da hava yastığı sistemi aracınızın son derece önemli bir güvenlik özelliğidir, bu nedenle bu ışık yanarsa lütfen  hemen kontrol ettirin .

Hidrolik direksiyon uyarı ışığı veya arıza lambaları

Peugeot Arıza Lambaları ndan EPS (Elektrikli Hidrolik Direksiyon) uyarı ışığı olarak da bilinir

Bu uyarı ışığı hidrolik direksiyonda bir sorun olduğunu gösterir ve Audi gösterge tablolarında bazen ünlem işareti olmadan görünür.

EPS ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Kullanılabilir ancak sürüş güvenliği ve direksiyon hakimiyeti azalacaktır.

Dizel partikül filtresi uyarı ışığı veya arıza lambaları

 

DPF veya egzoz partikül filtresi uyarı ışığı olarak da bilinir.

Dizel aracınız varsa, egzoz gazlarından zararlı kurumları uzaklaştırarak emisyonları azaltmak için egzoz partikül filtresi ile ilgili bir sorun olması durumunda bu ışıklardan biri yanacaktır. Filtrenin kurumla tıkandığını gösterebilir.

Peugeot Arıza Lambaları ndan DPF ışığım açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

Gaza her bastığınızda zehirli siyah duman çıkarmanın yanı sıra, tıkalı bir filtreyle sürüş arabanızda daha ciddi hasara neden olabilir. Bu   filtrelerin değiştirilmesi pahalı olabileceğinden, mümkün olan en kısa sürede  kontrol ettirmek için bir servise gitmelisiniz .

Elektronik stabilite sorunu (ESP) veya dinamik stabilite kontrolü DSC uyarı ışığı veya arıza lambaları

esp-ariza-lambasi

Peugeot Arıza Lambaları ndan Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) olarak da bilinir.

Bu uyarı ışığı bazen ESP’nin baş harfleri olarak görünür ve çekiş kontrolünde bir sorun olduğunu gösterir. Yanıp sönüyorsa, ESP sistemi devreye giriyor demektir – örneğin, kaygan bir yolda sürüyorsanız. Işık yanık kalırsa, ESP sistemi düzgün çalışmıyor demektir.

Sistem devre dışı bırakılmışsa, ESP ışığı ‘OFF’ kelimesiyle yanacaktır, bu durumda yanlışlıkla kapatmış olabilirsiniz.

Kontrol etmek için motoru durdurup yeniden çalıştırmayı deneyin. Yeniden başlattıktan sonra ışık yanık kalırsa   , ESP sistemi önemli bir güvenlik özelliği olduğundan bir serviste kontrol ettirin .

Soğutma suyu uyarı ışığı veya arıza lambaları

Motor sıcaklığı uyarı ışığı olarak da bilinir.

Bu ışık, motor aşırı ısındığında yanacaktır. Soğutmaya yardımcı olarak kullanılan suyun seviyesi az olabilir ve büyük arızalara yol açabilir.

Peugeot Arıza Lambaları ndan Motor lambası veya ikaz ışığı yanarken araç kullanılabilir mi?

Bu ışık kırmızıysa hemen durmalısınız, çünkü yeterli soğutma sıvısı olmadan motorunuz o kadar ısınabilir ki, kendisini etkin bir şekilde birbirine kaynaklayarak onarılamaz hasara neden olabilir.

Motor kaputunun altındaki soğutma sıvısı deposunun yanındaki göstergeyi kontrol etmeden önce durun ve motor soğuyana kadar bekleyin, gerekirse doldurun.

Kaputun altındayken, bariz bir sızıntı olup olmadığına bakın. Doldurduktan sonra hiçbir şey göremiyorsanız ve ışık sönerse, yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Doldurduktan sonra ışık tekrar yanarsa, altta yatan sorunu çözmek için kontrol ettirmelisiniz.

Aşırı ısınan bir motor da devreden çıkabilir. Arıza sigortanız varsa riske atmak yerine kurtarma talebinde bulunmalısınız.

Motor Arıza Lambası başlıklı yazımızı okumalısınız.

Yağ uyarı ışığı veya arıza lambaları

Bu sarı veya kırmızı ışık, düşük motor yağı veya düşük yağ basıncı ışığı olarak da bilinir.

Düşük motor yağı ışığı yanarken araba kullanılır mı?

Bu ışık yanıyorsa motoru durdurmalısınız. Yağ sızıntısı kontrol edilmeli.

Yağ seviyesi normalse, yağ pompası arızalı olabilir. Bu durumda servisiniz ile iletişime geçin.

Kaputun altındayken, bariz bir sızıntı olup olmadığına bakın. Doldurduktan sonra hiçbir şey göremiyorsanız ve ışık sönerse, yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Doldurduktan sonra ışık tekrar yanarsa   , altta yatan sorunu çözmek için bir serviste kontrol ettirmelisiniz .

Lastik basıncı izleme sistemi veya arıza lambaları

Run flat göstergesi RPA veya düşük lastik basıncı uyarı ışığı olarak da bilinir

Çoğu Audi’de artık, basınç düştüğünde size haber veren lastik basıncı izleme sistemleri bulunuyor.

Lastik Basınç Sensörü başlıklı yazımızı okumalısınız.

Yine de lastik basınç ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Evet, ancak aracınızı daha dikkatli sürmeli ve bir sonraki fırsatta hava doldurmayı hedeflemelisiniz. Düşük lastik basıncı, güvenli olmayan sürüş koşullarına neden olabilir, bu nedenle hızınızı azaltın ve ani fren yapmaktan veya sert direksiyon manevraları yapmaktan kaçının.

Çoğu benzin istasyonunda ve serviste, lastik basıncınızı kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir hava kompresörü bulunur  . Lastiklerin havasını, kullanım kılavuzunuzdaki araç üreticisi özelliklerine göre doldurun.

Patlak varsa 10 basit adımda lastik değiştirmeyi öğrenmek için videomuzu  izleyin .

Akü uyarı ışığı veya arıza lambaları

Pil şarj ışığı veya pil şarj sistemi ışığı olarak da bilinir.

Sürüş sırasında bu ışık yanarsa, pilin şarj olmadığını gösterir. Bunun nedeni aracınızın elektrik sistemindeki bir sorun olabilir ve arızalı alternatör, arızalı akü, kötü elektrik bağlantısı veya hasarlı kablolama gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Akü arıza lambası aktifken araba kullanabilir miyim?

Akü bitene kadar arabanız normal şekilde çalışır, ancak bir kez boşaldığında arabanızdaki hiçbir şey çalışmaz.

Kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) uyarı ışığı veya arıza lambaları

Peugeot Arıza Lambaları ndan ABS ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

ABS ışığı kendi kendine yanarsa, normal, yardımsız frenlemeye devam etmelisiniz, bu nedenle yolculuğunuza devam etmek güvenlidir – ancak mesafenizi koruyun, ekstra özen gösterin ve mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin.

Fren uyarı ışığı yanarsa, fren sisteminin arızalandığını gösterebilir ve  arıza kapağınız varsa hemen durup kurtarma çağırmanız gerekir .

Fren balatası uyarı ışığı veya arıza lambaları

Balatalarınızın zayıfladığını bildiren bir sistemdir..

Peugeot Arıza Lambaları ndan Fren balatası ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Bu uyarı ışığı yandığında balatalarınızı değiştirmelisiniz.

Arızasız yolculuklar dileriz.

Yorum yapın