Seat İkaz Lambaları Arıza Işıkları-1


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Seat Scoda İkaz Lambaları/Arıza Lambaları Seat markası adı altında üretilen modellere  ilişkin hazırladığımız bu yazıda sizlere günlük sürüşlerde karşılaşabileceğiniz arıza lambaları veya ikaz ışıklarının anlamlarını açıklamaya çalıştık. Seat İspanya merkezli bir otomobil şirketidir. İspanya merkezli olmasına rağmen birçok parçası Alman parçaları olduğu bilinmektedir.

Seat marka araçlarda karşımıza çıkabilecek arıza lambalarının aciliyetine göre türleri vardır.

Kırmızı arıza lambası; Arıza ortaya çıktığı anda motoru durdurun.

Sarı arıza lambası; Kısa süreli kullanıma devam edebilirsiniz.

Yeşil arıza lambası; Vaktiniz olduğunsa servise uğramalısınız.

 

Seat İkaz Lambaları Arıza Işıkları Servis aralığı uyarı ışığı

Servis uyarı ışığı, aracınız belirli bir kilometreyi kat ettiğinde veya belirli sayıda gün sonra yanacaktır. Aralıklar bireysel modellere göre değişir.

Seat İkaz Lambaları Arıza Işıkları Çözümleri

Servis uyarı ışığı, aracınız belirli bir kilometreyi kat ettiğinde veya belirli sayıda gün sonra yanacaktır. Aralıklar bireysel modellere göre değişir.

Bazı Koltuklarda simge, bir mesajın yanında görünür: ‘Servis — km/mil veya — gün içinde’. Rakamlar, bir servis zamanı gelmeden önce aracın sürülebileceği maksimum süreyi veya mesafeyi gösterir.

Bazı modellerde bir ‘servis şimdi’ mesajı görünecek ve bir ziyaret gecikmişse, verilen mesafenin veya zamanın yanında bir eksi işareti görünecektir.

Servis aralığı uyarı ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Servis ışığını görmezden gelmeyi seçerseniz ve güvenilir bir servise gitmemeye karar verirseniz , küçük mekanik arızaların farkedilmediğini görebilirsiniz.

Servis, küçük sorunları büyümeden ve daha pahalı onarım çalışmaları gerektirmeden belirlemenize yardımcı olur. Rutin randevular ayrıca aracınızın daha verimli çalışmasını sağlayacak, potansiyel olarak yakıt maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlayacak ve yeniden satış değerinin daha fazla korunmasına yardımcı olacaktır.

Seat İkaz Lambaları Arıza Işıkları AdBlue uyarı ışığı

adblue-ariza-lambasi-seat

Ayırt edici AdBlue uyarı ışığı kesinlikle yanılmaz. Kırmızı, sarı veya hatta bir somun anahtarının görüntüsünün yanında görünebilir.

Sıvı, aracın zararlı azot oksit emisyonlarını azaltmak için kullanıldığından, ışık yalnızca dizel Koltuklarda görünür. Sıvı olmadan emisyonları düşürmek çok daha zor olurdu, bu yüzden Euro standartlarına uygundurlar .

Kırmızı AdBlue arıza lambası

Arabanızdaki AdBlue seviyesi, motorun yeniden çalışması için çok düşük.

Sarı AdBlue arıza lambası

AdBlue seviyeniz azalıyor.

Anahtarlı AdBlue arıza lambası

Ya AdBlue sisteminizde bir arıza var ya da yanlış türde AdBlue sıvısı kullanılmış.

AdBlue arıza lambası açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

AdBlue uyarı ışığı açıkken sürmeye karar verirseniz, aracınız egzoz borusundan tehlikeli emisyonlar çıkarıyor olabilir.

Unutmayın, ışık kırmızıysa muhtemelen motorunuzu yeniden çalıştıramayacaksınız. Gösterge panelinizde sarı veya kırmızı ışık belirir belirmez sıvıyı doldurmak en iyisidir.
İhtiyaç duyacağınız AdBlue türünü araç el kitabınızdan kontrol edebilirsiniz.
Anahtar işareti yanarsa, Koltuğunuzu mümkün olan en kısa sürede bir servise götürmelisiniz.

Seat İkaz Lambaları Arıza Işıkları Donma uyarı ışığı

Dış sıcaklık 4°C’nin altına düştüğünde donma uyarı ışığı yanacaktır. Motorunuzu çalıştırdığınızda yanıp sönecek ve sıcaklık 6°C’nin üzerine çıkana kadar açık kalacaktır.

Unutmayın, motor tarafından üretilen ısı gösterge panelinde görüntülenen sıcaklığı etkileyebilir. Araç dururken veya daha düşük hızlarda seyahat ederken okumalar genellikle daha yüksektir.

Donma uyarı ışığım açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

Donma uyarı ışığı arabanızda herhangi bir sorun olduğunu göstermez, bu nedenle Koltuğunuzu sürmekte herhangi bir sorun olmayacaktır.

Ancak, ışığı sürüş koşulları hakkında bir uyarı olarak görmelisiniz. Özellikle kötülerse, yolculuğunuzun gerçekten gerekli olup olmadığını sormalısınız.

Eğer öyleyse, en kötüsü olur ve bozulursa, arabanızın ihtiyacınız olan tüm temel unsurlarla dolu olduğundan emin olun. Üye olmasanız bile 0330 159 1111 numaralı telefondan yol yardımı aramaktan çekinmeyiniz .

Kış sürüşü için tavsiyemiz , Koltuğunuzu hazırlamanıza ve zor koşullarda aracınızı güvenle sürmenize yardımcı olacaktır.

Ampul uyarı ışığı

Ampul uyarı ışığı, arabanızın bir veya daha fazla dış aydınlatmanızda bir sorun olduğunu size söyleme şeklidir.

Sorunu kendiniz fark edebilirsiniz, ancak bu kullanışlı uyarı ışığı sorunu ilk fırsatta belirlemenize yardımcı olur.

Hala ampul uyarı ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Uyarı ışığını görmezden gelmeyi ve arabanızı gece veya görüşün düşük olduğu koşullarda sürmeyi seçerseniz, polisle başınızı belaya sokabilir ve hem kendiniz hem de diğer yol kullanıcıları için bariz tehlike oluşturabilirsiniz.

Otoyol Yasasının 113. Kuralı şöyle der: “Gün batımı ve gün doğumu arasında tüm park ışıklarının ve arka plaka ışıklarının yandığından emin olmalısınız”. Yasanın sağ tarafında kalmak için ışığın kullanılması gereken diğer yolları açıklamaya devam ediyor.

Kızdırma bujisi uyarı ışığı

Isınma lambası ışığı olarak da bilinir

Sarı bobin, kızdırma bujilerinin dizel motoru önceden ısıttığını göstermek için yanar.

Işık söndüğünde motorunuz hemen çalıştırılabilir.

Kızdırma bujisi uyarı ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Sürüş sırasında uyarı lambası yanıp sönerse, motor yönetim sisteminde bir arıza meydana gelmiş demektir.

Koltuğu mümkün olan en kısa sürede güvenilir bir servise götürmelisiniz .

Şanzıman ikaz ışığı

Seat İkaz Lambaları Arıza Işıkları nı gösteren gösterge panosu uyarı ışığı, bir şanzıman çok ısındığında veya zamanla başka arızalar geliştirdiğinde görünür. Genellikle bir dizi başka gösterge panosu mesajının yanında görünür.

Gösterge paneli ekranı her şeyi çok daha net hale getirecek.

Şanzıman uyarı ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Bu bağlıdır. Ekteki bazı mesajlar size aracı hemen durdurmanızı söylerken, diğerleri sürüşe devam edebileceğinizi açıklayacaktır.

Her iki durumda servisten yardım almalısınız . Arıza arızalanmanıza neden olduysa , üye olmasanız bile 0330 159 1111 numaralı telefondan yol yardımı arayabilirsiniz .

Bazı durumlarda geri vites devre dışı bırakılabilir veya aracınızı orta hızlarda sürmeniz istenebilir. Aşırı ısınmış bir vites kutusu soğuduktan sonra, gösterge panelindeki bir mesaj, frene basmanız ve vitese tekrar geçmeniz için talimat verebilir.

Fren uyarı ışığı

Fren sistemi arıza lambası veya ikaz ışığı, park freni veya fren hidroliği arıza lambası olarak da adlandırılabilir.

El frenini tamamen bıraktıktan sonra bu kırmızı ışık yanık kalırsa veya sürüş sırasında yanarsa, fren hidroliği seviyesinin düşük olduğunu gösterebilir. Fren hidroliği seviyenizi kendiniz nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, bu profesyoneller için olacaktır.

ABS arıza lambası da yanması, fren sisteminin arızalandığını ve frenlerinizin düzgün çalışmayabileceğini gösterir. Bu durumda Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) uyarı ışığı da yanabilir.

Fren uyarı ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Riske atmamalısın. Frenler, aracınızın en önemli güvenlik özelliklerinden biridir, bu nedenle bu kırmızı uyarı ışığını gördüğünüzde hemen harekete geçmeniz önemlidir.

Güvenli olduğu anda kenara çekin ve durun – hızınızı düşük tutun ve ani fren yapmaktan kaçının. Fren hidroliği seviyenizi nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, bu profesyoneller için olacaktır, bu yüzden  kendinizi bir servise götürün .

Frenleriniz düzgün çalışmadığında sürüş riskine girmeyin:  Arıza teminatı  poliçeniz varsa kurtarma için arayın.

Motor yönetimi uyarı ışığı

MIL veya motor yönetim ışığı olarak da bilinir.

Motor yönetim ışığı yandığında, genellikle , gaza basarken güç eksikliği veya kekemelik gibi motorun düzgün çalışmadığını gösteren işaretler eşlik eder .

Bu ışık, bozuk bir elektrik sensörü gibi küçük sorunlardan emisyon kontrol sisteminizdeki veya katalitik konvertörünüzdeki bir arıza gibi çok daha büyük bir mekanik soruna kadar bir dizi arızayı gösterebilir .

Kontrol motoru ışığım açıkken ne kadar süre araba kullanabilirim?

Motoru kontrol et ışığı yanarsa, mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmelisiniz, çünkü sürmeye devam ederek motorunuzda daha fazla, potansiyel olarak onarılamaz hasara neden olma riskiniz vardır.

 

Hava yastığı uyarı ışığı

Hava yastığı ve emniyet kemeri sistemi arıza lambası veya ikaz ışığı olarak da adlandırılabilir.

Bu arızanın rengi kırmızıya dönüştüğünde, hava yastığı güvenlik sisteminin düzgün çalışmadığı anlamını taşır.

Hala hava yastığı ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Hava yastığı sistemi düzgün çalışmıyorsa, bir çarpışmada patlamayabilir – hatta bazı durumlarda beklenmedik bir şekilde şişebilir ve bir çarpışmaya neden olabilir. Her iki durumda da hava yastığı sistemi aracınızın son derece önemli bir güvenlik özelliğidir, bu nedenle bu ışık yanarsa lütfen hemen kontrol ettirin.

Elektronik hidrolik direksiyon uyarı ışığı

EPS veya EPAS uyarı ışığı olarak da bilinir.

Bu uyarı ışığı, hidrolik direksiyonda bir sorun olduğunu gösterir.

Elektrikle çalışan sistemler için bu sorunu çözmek, bilgisayarı yeniden başlatmak kadar basit olabilir. Durmak için güvenli bir yer bulun ve 30 saniye sonra aracı kapatıp tekrar açmayı deneyin. Işık yanık kalırsa, aracınızı en kısa sürede kontrole götürmelisiniz.

EPS ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Yapabilirsiniz ancak hidrolik direksiyon sistemi arızalanırsa, aracın manevra yapmasının daha zor olduğunu fark edeceksiniz ve ekstra özen göstermeniz gerekir – hidrolik direksiyon yardımı olmadan yüksek otoyol hızlarında sürmek tehlikeli olabilir.

Dizel partikül filtresi uyarı ışığı

DPF veya egzoz partikül filtresi uyarı ışığı olarak da bilinir.

Dizel aracınız varsa, egzoz gazlarından zararlı kurumları uzaklaştırarak emisyonları azaltmak için egzoz partikül filtresi ile ilgili bir sorun olması durumunda bu ışıklardan biri yanacaktır. Filtrenin kurumla tıkandığını gösterebilir.

DPF ışığım açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

Gaza her bastığınızda zehirli siyah duman çıkarmanın yanı sıra, tıkalı bir filtreyle sürüş arabanızda daha ciddi hasara neden olabilir. Bu filtrelerin değiştirilmesi pahalı olabileceğinden, mümkün olan en kısa sürede  kontrol ettirmek için bir servise gitmelisiniz .

Seat Scoda İkaz Lambaları/Arıza Lambaları Motor sıcaklığı uyarı ışığı

Soğutma suyu sıcaklığı uyarı ışığı olarak da bilinir.

Motor lambası yanar halde iken araç kullanabilir miyim?

Motor lambası veya motor ışığı kırmızı ise eğer acilen motoru durdurmalısınız, yeterli soğutma sıvısı yok ise eğer aracınız alev dahi alabilir.

Motor soğutma suyunu kontrol edin

Kaputun altındayken, bariz bir sızıntı olup olmadığına bakın. Doldurduktan sonra hiçbir şey göremiyorsanız ve ışık sönerse, yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Doldurduktan sonra ışık tekrar yanarsa , altta yatan sorunu

Aşırı ısınan bir motor da devreden çıkabilir. Arıza teminatınız varsa riske atmak yerine kurtarma talebinde bulunmalısınız .

Seat İkaz Lambaları Arıza Işıkları Yağ basıncı uyarı ışığı

Düşük motor yağı veya düşük yağ basıncı arıza lambası veya ikaz ışığı olarak da adlandırılabilir.

Motor sisteminde bulunan motor yağının azalması veya ısısının yükselmesi sonucunda yanar.

Bu arıza lambası yanar hale araç kullanabilir miyim?

Seat Arıza Lambalarından bu arıza aktifse maalesef motoru durdurup servisinizi aramalısınız.

Yağ seviyeleri iyiyse, yağ pompası arızalı olabilir. Bu durumda, arıza sigortanız varsa kurtarma talebinde bulunun, çünkü daha fazla sürmek motora zarar verebilir. Arabanızın motor yağını kontrol etmek için video kılavuzumuzu izleyin .

Kaputun altındayken, bariz bir sızıntı olup olmadığına bakın. Doldurduktan sonra hiçbir şey göremiyorsanız ve ışık sönerse, yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Doldurduktan sonra ışık tekrar yanarsa   , altta yatan sorunu çözmek için bir serviste kontrol ettirmelisiniz .

Lastik basıncı izleme uyarı ışığı

Run flat göstergesi RPA veya düşük lastik basıncı uyarı ışığı olarak da bilinir

Artık birçok otomobil, basınç düştüğünde size haber veren lastik basıncı izleme sistemleriyle donatılmıştır. Bu zamanla olabilir veya bir delinme nedeniyle olabilir.

Işık genellikle hangi lastikleri kontrol etmeniz gerektiğini size bildiren bir ekran mesajıyla birlikte görünür.

Lastik basınç arıza lambası veya ikaz ışığı açıkken araba kullanabilir miyim?

Dikkatli kullanım ile lastikçiye kadar gidebilirsiniz ancak güvenlik her şeyden önemli.

Çoğu benzin istasyonunda ve serviste, lastik basıncınızı kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir hava kompresörü bulunur . Lastiklerin havasını, kullanım kılavuzunuzdaki araç üreticisi özelliklerine göre doldurun.

Pil uyarı ışığı

Pil şarj ışığı veya pil şarj sistemi ışığı olarak da bilinir.

Sürüş sırasında bu ışık yanarsa, pilin şarj olmadığını gösterir. Bunun nedeni aracınızın elektrik sistemindeki bir sorun olabilir ve arızalı alternatör, arızalı akü, kötü elektrik bağlantısı veya hasarlı kablolama gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Akü arıza lambası açıkken araba kullanılır mı?

Akü bitene kadar arabanız normal şekilde çalışır, ancak bir kez boşaldığında arabanızdaki hiçbir şey çalışmaz – bu nedenle, piliniz bitmeden hemen bir servise gidin!

Kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) uyarı ışığı

ABS ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

ABS ışığı kendi kendine yanarsa, normal, yardımsız frenlemeye devam etmelisiniz, bu nedenle yolculuğunuza devam etmek güvenlidir – ancak mesafenizi koruyun, ekstra özen gösterin ve mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin.

Fren uyarı ışığı yanarsa, fren sisteminin arızalandığını gösterebilir ve arıza kapağınız varsa hemen durup kurtarma çağırmanız gerekir .

Scoda Arıza Lambalarından Elektronik stabilite kontrolü (ESC) veya dinamik stabilite kontrolü DSC uyarı ışığı

Seat Elektronik Stabilite Problemi (ESP) ışığı veya ASR ışığı olarak da bilinir.

Yanıp sönüyorsa, ESP sistemi devreye giriyor demektir – örneğin, kaygan bir yolda sürüyorsanız. Işık yanık kalırsa, ESP sistemi düzgün çalışmıyor demektir.

Sistem devre dışı bırakılmışsa, ESP ışığı ‘OFF’ kelimesiyle yanacaktır, bu durumda yanlışlıkla kapatmış olabilirsiniz.

Kontrol etmek için motoru durdurup yeniden çalıştırmayı deneyin. Yeniden başlattıktan sonra ışık yanık kalırsa , Seat ESP sistemi önemli bir güvenlik özelliği olduğundan bir serviste kontrol ettirin .

Arızasız yolculuklar dileriz.

“Seat İkaz Lambaları Arıza Işıkları-1” üzerine 2 yorum

Yorum yapın