Toyota Arıza Lambaları


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Toyota Arıza Lambaları

Toyota Corolla Arıza Lambaları

Toyota markasına ait araçlardan birine sahipseniz bahsedeceğimiz arıza lambalarının anlamlarına her an ihtiyacınız olabilir.

 • Arıza Lambanız Yeşil Renkte İse : Düzgün çalışıyor veya herşey yolunda
 • Arıza Lambanız  Sarı: Dikkat edilmesi gerekiyor ancak sürüş güvenli
 • Arıza Lambanız  Kırmızı: Motoru durdurup servisi aramalısınız.

Toyota Arıza Lambaları Anlamları

 toyota-uyarı-ışıkları-fren-sistemi Toyota Arıza Lambaları fren lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-motor-arızası Toyota Arıza Lambaları motor arıza ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-elektrikli direksiyon Toyota elektrikli hidrolik direksiyon (EPS) sistemi uyarı ışığı  veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-dpf Toyota dizel partikül filtresi (DPF) uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-yakıt filtresi Toyota yakıt filtresi uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-yüksek motor-soğutma sıvısı Toyota yüksek motor soğutma suyu sıcaklığı uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-yağ basıncı Toyota yağ basıncı uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-motor-yağ-değişimi Toyota Toyota Arıza Lambaları motor yağı değişimi uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-servis-hatırlatma Toyota servis hatırlatma uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-lastik basıncı Toyota lastik basıncı uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-pil-değişimi Toyota akü şarj uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-ABS Toyota kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-fren-geçersiz kılma-sistemi Toyota fren geçersiz kılma sistemi uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-kayma-göstergesi Toyota kayma göstergesi uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-trc-off Toyota TRC kapalı uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-arka kilit Toyota arka diferansiyel kilidi ikaz ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-4lo Toyota düşük hızlı dört tekerlekten çekiş uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-adblue Toyota Arıza Lambaları AdBlue® uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-srs Toyota hava yastığı uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-şerit-kalkış-uyarısı Toyota Arıza Lambaları şeritten ayrılma uyarı ışığı veya ikaz lambası
 toyota-uyarı-ışıkları-kaza öncesi-güvenlik-sistemi Toyota çarpışma öncesi güvenlik (PCS) uyarı ışığı veya ikaz lambası

Yeni model Toyota arabaları, arabadaki her sistemin nasıl davrandığını izleyen birçok sensöre sahiptir. Gösterge panelindeki ışıklar, hangi sistemlerin kullanıldığını gösterir ve bu sistemlerden birinin olması gerektiği gibi çalışmadığını da gösterir.

Toyota Arıza Lambaları Toyota gösterge panelindeki yanıp sönen sarı sembolün ne anlama geldiğinden emin değil misiniz? Her Toyota uyarı ışığının ne anlama geldiğini, neden yandıklarını, sorunun ne kadar acil olduğunu ve bunları gördüğünüzde ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı inceleyin.

Toyota Fren İkaz Lambası

toyota-uyarı-ışıkları-fren-sistemi

El freni çekili olmadığı zamanda bu ışık yanıyorsa eğer firen sistemi arızalı anlamını taşır.

Ayrıca fren hidroliği seviyesinin düşük olduğunu veya Otomatik Fren sisteminin düzgün çalışmadığını da gösterebilir bu durumda ABS uyarı ışığı da yanacaktır.

Fren sistemi uyarı ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Riske atmamalısın. Fren araç ve sizin güvenliğiniz için hayati önem taşır, bu nedenle bu kırmızı uyarı ışığını gördüğünüzde hemen harekete geçmeniz önemlidir.

Sürüş sırasında kırmızı fren uyarı ışığı yanarsa, güvenli olduğu anda kenara çekip durmalısınız. Fren hidroliği seviyenizi nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, bu profesyoneller için olacaktır, bu yüzden kendinizi bir servise götürün .

Frenleriniz düzgün çalışmıyorken sürüş riskine girmeyin: kurtarma çağrısı yapın.

 

toyota-uyarı-ışık-kontrol-motoru

Genellikle motor ışığı olarak bilinen bu uyarı ışığı Toyota Arıza Lambaları arasında nadir gözükmektedir. Ancak yandığında, gaza basarken güç eksikliği veya kekemelik gibi motorun düzgün çalışmadığını gösteren işaretler eşlik eder.

Bu arıza ışığı, parçalanmış bir gaz kapağı veya hatalı bir kütle hava akışı sensörü gibi küçük sorunlardan çok daha büyük bir mekanik soruna kadar bir dizi hatayı gösterebilir.

Motor arıza ışığım açıkken ne kadar süre araç kullanabilirim?

Kontrol motoru ışığı yanarsa, arabanızı bir tamirciye göstermelisiniz. Sürmeye devam ederek, motorunuzda daha fazla, potansiyel olarak onarılamaz hasara neden olma riskini alabilirsiniz.

Toyota elektronik hidrolik direksiyon (EPS) uyarısı

toyota-uyarı-ışıkları-elektrikli direksiyon

Bu uyarı ışığı, hidrolik direksiyonda bir sorun olduğunu gösterir.

Sorunu çözmek telefona reset atmak kadar basit olabilir. Aracı istop edip tekrar çalıştırın. Arıza ışığı sönmezse servisi aramalısınız.

EPS ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Yapabilirsiniz, ancak hidrolik direksiyon sistemi arızalanırsa, aracın manevra yapmasının daha zor olduğunu fark edeceksiniz ve ekstra dikkatli olmanız gerekir – hidrolik direksiyon yardımı olmadan yüksek otoyol hızlarında sürmek tehlikeli olabilir.

Toyota dizel partikül filtresi (DPF) uyarı ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-dizel-partikül filtresi

Emisyonları azaltmak için egzoz gazlarından zararlı kurumları temizleyen dizel partikül filtresi ile ilgili bir sorun olduğunda bu ışık yanar. Opel otomobillerinde, filtrenin dolu olduğunu veya kurumla tıkandığını gösterir.

DPF ışığım açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

Dizel yakıt filtreleri, dizel yakıtta bulunan ve hasara neden olabilecek su izlerini motora girmeden önce ayırır. Bu sarı ışık, dizel yakıt filtresinin dolu olduğunu ve boşaltılması gerektiğini gösterir.

Bazı araçlarda filtreyi manuel olarak boşaltmanız gerekirken bazılarında bu otomatik olarak yapılabilir.

Yakıt filtresi uyarı ışığım açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

Bu uyarı ışığı yanarken sürüşe devam etmek güvenli olsa da, mümkün olan en kısa sürede yakıt filtresini boşaltmalısınız – motorumuza su sızmaya başlarsa ciddi hasara neden olabilir. Nasıl olduğundan emin değilseniz bir servise gidin.

Toyota yüksek motor soğutma suyu  uyarı ışığı veya ikaz lambası

toyota-uyarı-ışıkları-yüksek motor-soğutma sıvısı

Bu ışık, soğutma sıvısı seviyeleri azaldığında ve motor aşırı ısındığında yanar. Bunun nedeni sistemdeki bir sızıntı olabilir veya kapak contası arızası gibi daha büyük bir sorunun işareti olabilir.

Motor soğutma suyu sıcaklık ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Bu ışık kırmızıysa, hemen durmalısınız, çünkü yeterli soğutma sıvısı olmadan motorunuz o kadar ısınabilir ki, kendisini etkili bir şekilde birbirine kaynaklayarak onarılamaz hasara neden olabilir.

Motor kaputunun altındaki soğutma sıvısı deposunun yanındaki göstergeyi kontrol etmeden önce durun ve motor soğuyana kadar bekleyin, gerekirse doldurun. Motor soğutma sıvınızı kontrol etmek için kılavuzumuzu okuyun .

Kaputun altındayken, bariz bir sızıntı olup olmadığına bakın. Doldurduktan sonra hiçbir şey göremiyorsanız ve ışık sönerse, yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Doldurduktan sonra ışık tekrar yanarsa , altta yatan sorunu çözmek için kontrol ettirmelisiniz.

Toyota yağ basıncı uyarı ışığı

Motor yağ uyarı ışığı veya arıza lambası, yağ sıcaklığı çok yükseldiğinde veya yağ seviyesi veya basıncı çok düşük olduğunda yanar. Yağ motoru etkili bir şekilde yağlamıyorsa, pahalı ve hatta onarılamaz motor hasarlarına yol açabilir, bu nedenle hızlı hareket etmek önemlidir.

Motor yağ basıncı ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Bu ışık devreye girdiğinde motoru kapatmalısınız. Arabanın altında bariz yağ sızıntısı olup olmadığına bakın ve ardından gerekirse yağ ilave ederek yağ seviyelerini kontrol edin.

Yağ seviyeleri iyiyse, yağ pompası arızalı olabilir. Bu durumda kurtarma çağrısı yapın, çünkü daha fazla sürmek motora zarar verebilir. Motor soğutma sıvınızı kontrol etmek için kılavuzumuzu okuyun.

Kaputun altındayken, bariz bir sızıntı olup olmadığına bakın. Doldurduktan sonra hiçbir şey göremiyorsanız ve ışık sönerse, yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Doldurduktan sonra ışık tekrar yanarsa , altta yatan sorunu çözmek için bir serviste kontrol ettirmelisiniz .

Toyota motor yağı değişimi uyarı ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-motor-yağ-değişimi

Bu ışık, motor yağınızı değiştirmenizi hatırlatmak için yanar. Toyota, yağınızı düzenli olarak değiştirmenizi tavsiye eder, bu nedenle göstergenin son sıfırlanmasından bu yana belirli bir kilometre kat ettiğinizde bu ışık otomatik olarak yanar.

Yağı değiştirdikten sonra göstergeyi sıfırlamanız gerekecektir. Nasıl olduğunu öğrenmek için aracınızın kullanım kılavuzuna bakın.

Yağ değiştirme ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Evet, ancak düzenli bakım yaptırırsanız motorunuzun ömrünü uzatır.

Arabanızın motor yağını kontrol etmek için video kılavuzumuzu izleyin.

Toyota servis hatırlatma uyarı ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-servis-hatırlatma

Toyota Arıza Lambaları ndan Motor Yağı Değişimi uyarı lambasında olduğu gibi, modern Toyota’lar da son bakımınızdan bu yana kaç kilometre yaptığınızı takip edecek ve belirli bir miktara ulaştığınızda otomatik olarak servise gitmenizi hatırlatacaktır.

Aynı şekilde, onu görmeden önce binlerce kilometre yol kat etmeniz gerekse de, kilometre saatiniz belirli bir sayıya geldiğinde ‘T-BELT’ uyarı ışığı yanarak triger kayışını (kambelt) değiştirmenizi size hatırlatmak ister.

Toyota lastik basıncı uyarı ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-lastik basıncı

Birçok Toyota otomobilinde artık, basınç düştüğünde size haber veren lastik basıncı izleme sistemleri bulunuyor. Bu zamanla olabilir veya bir delinme nedeniyle olabilir.

Lastik basınç ışığı devredeyken araç kullanılabilir mi ?

Evet, ancak aracınızı daha dikkatli sürmeli ve bir sonraki fırsatta hava doldurmayı hedeflemelisiniz. Basıncın düşün olması güvenli olmayan sürüş koşullarına neden olabilir, bu nedenle hızınızı azaltın ve ani fren yapmaktan veya sert direksiyon manevraları yapmaktan kaçının.

Çoğu benzin istasyonunda ve serviste, lastik basıncınızı kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir hava kompresörü bulunur. Lastiklerin havasını, kullanım kılavuzunuzdaki araç üreticisi özelliklerine göre doldurun.

 

Toyota akü şarj uyarı ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-pil-değişimi

Sürüş sırasında Toyota Arıza Lambaları ndan ışık yanarsa, alternatörün elektrik üretmediğini ve aracınızın akü gücünün bittiğini gösterir.

Bunun nedeni aracınızın elektrik sistemindeki bir sorun olabilir ve arızalı alternatör, arızalı akü, kötü elektrik bağlantısı veya hasarlı kablolama gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Akü şarj ışığım açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

Akü bitene kadar arabanız normal şekilde çalışır, ancak bir kez boşaldığında arabanızdaki hiçbir şey çalışmaz – bu nedenle, piliniz bitmeden hemen bir servise gidin!

 

Toyota kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) uyarı ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-ABS

ABS firen sistemi ani firen yapmanız gerektiğinde veya buzlu yollar gibi zorlu sürüş koşullarında gerçekten devreye giren önemli bir güvenlik sistemidir. Arızası sizi ve aracınızı tehlikeye düşürebilir.

ABS ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

ABS ışığı kendi kendine yanarsa, normal, yardımsız frenlemeye devam etmelisiniz, bu nedenle yolculuğunuza devam etmek güvenlidir – ancak mesafenizi koruyun, ekstra özen gösterin ve mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin.

Fren uyarı ışığı ile birlikte yanarsa, fren sisteminin arızalandığını ve hemen durup kurtarma çağırmanız gerektiğini gösterebilir.

 

Toyota fren geçersiz kılma sistemi uyarı ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-fren-geçersiz kılma-sistemi

Bu sarı uyarı ışığı, fren pedalına ve gaza aynı anda bastığınızda sizi uyaracak ve frenlerin etkin bir şekilde çalışmasını durduracaktır.

Bu yandığında gaz vermeyi bırakıp frene bas çek yaparak ışığı söndürebilirsiniz. Işık yanıp sönüyorsa, bu, Fren Geçersiz Kılma sisteminin kendisinde bir arıza olduğunu ve mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmeniz gerektiğini gösterir.

 

Toyota kayma göstergesi uyarı ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-kayma-göstergesi

Bu uyarı ışığı, çekiş kontrolü ile ilgili bir sorunu gösterir.

Kayma gösterge ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Yanıp sönüyorsa, çekiş sisteminin devreye girdiği anlamına gelir – örneğin, kaygan bir yolda sürüyorsanız. Yavaşlayıp tekrar gaz vererek tekrar çekiş kazanmaya çalışın Işık yanık kalırsa sistem devre dışı demektir.

Çekiş sistemini istemeden kapatmış olabilirsiniz. Kontrol etmek için motoru durdurup yeniden çalıştırmayı deneyin. Yeniden başlattıktan sonra ışık yanık kalırsa, bu önemli bir güvenlik özelliği olduğundan bir serviste kontrol ettirin.

 

Toyota TRC kapalı uyarı ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-trc-off

Toyota’nın Çekiş Kontrol Sistemi (TRC), aracınızı çalıştırdığınızda veya kaygan yollarda hızlandığınızda tahrik gücünü korumak ve tahrik tekerleklerinin patinaj yapmasını engellemek için tasarlanmıştır. Bu uyarı ışığı sadece sistemin kapalı olduğunu gösterir.

Toyota arka diferansiyel kilidi ikaz ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-arka kilit

Toyota otomobillerde patinaj yapmayı önleyen sistemdir.

Düğmeye basarak sistemi devreye aldığınızda bu kırmızı ikaz ışığı yanarak kilidin devreye girdiğini ve hızınızı 5 mph’nin altında tutmanız gerektiğini size hatırlatacaktır. Sistemi kapattığınızda ışık sönmelidir.

Toyota 4×4 sistemi arızası veya devreden çıkması

toyota-uyarı-ışıkları-4lo

Dört tekerlekten çekiş modunun düşük versiyonuna geçiş yaptığınızda bu ışık yanacak ve bu da size maksimum güç ve çekiş sağlıyor. Yokuş ve bozuk yollarda mükemmel yardımcı bir sistemdir.

Toyota Arıza Lambaları AdBlue uyarı ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-adblue

Adblue® bir tür dizel egzoz sıvısıdır. Bu ışık sarıya dönerse, dizel egzoz sıvısı seviyesinin düşük olduğu anlamına gelir ve bu da sonunda motorunuzun çalışmasını engelleyecektir.

AdBlue® ışığım açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

Işık kırmızıya döndüğünde istop eder ise tekrar çalışmayacaktır.

 

Toyota hava yastığı arıza lambası veya ikaz ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-srs

Toyota Arıza Lambaları ndan bu ışık kırmızıya döndüğünde, hava yastığı güvenlik sisteminin en az bir elemanının düzgün çalışmadığı anlamına gelir: ya hava yastığı sisteminin kendisi; hava yastığını güvenli bir şekilde açmak için ön yolcunun ağırlığını ve konumunu algılayan ön yolcu yolcu sınıflandırma sistemi; veya bir çarpışma durumunda kemeri sıkan emniyet kemeri ön gerdirici sistemi.

Hala hava yastığı ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Hava yastığı sistemi bozuksa hayatınıza maal olabilir, hatta bazı durumlarda beklenmedik bir şekilde açılarak bir çarpışmaya neden olabilir. Hava yastığı sistemi hayati önem taşır.

 

Toyota şeritten ayrılma uyarısı (LDA) uyarı ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-şerit-kalkış-uyarısı

Toyota Arıza Lambaları LDA sistemi, yoldaki beyaz ve sarı çizgileri algılamak için ön camın üst kısmında bir kamera sensörü kullanır. Bu uyarı lambası – sesli bir bip sesiyle birlikte – araç sinyal vermeden bitişik bir şeride sürükleniyorsa sizi uyarmak için yanacaktır.

Toyota çarpışma öncesi güvenlik (PCS) uyarı ışığı

toyota-uyarı-ışıkları-kaza öncesi-güvenlik-sistemi

Çarpışma tehlikesi altında olduğunuzu algıladığında, ekstra güç ekleyerek frenleri acil frenleme için hazırlar ve bir çarpışma olması durumunda sistem otomatik olarak fren uygular ve sizi desteklemek için emniyet kemerlerini geri çeker.

Sarı uyarı ışığının yanması, muhtemelen sensörün çok sıcak veya soğuk olması veya kirle tıkanması nedeniyle sistemin geçici olarak kullanılamadığı anlamına gelir. Sensörün soğumasını/ısınmasını beklemeyi deneyin ve sensörü engelleyen herhangi bir şey olup olmadığını kontrol edin.

Yine de Toyota Arıza Lambaları ndan PCS ışığı açıkken araba kullanabilir miyim?

Evet, ancak aktif olması gereken önemli bir güvenlik özelliğidir ve eğer ışık yanıp sönerse bu, sistemde daha büyük bir arıza olduğu anlamına gelir ve en kısa zamanda profesyonel bir tamirciye bakmanız gerekir.

 

Arızasız Yolculuklar diler, diğer yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın