Gösterge Lambaları


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Gösterge Lambaları

En önemli 12 uyarı ışığının anlamı budur

onay işareti Yazdırılabilir bilgi grafiği

onay işareti Eylem için ipuçları ve öneriler

onay işareti Bir bakışta en önemli 12 uyarı ışığı

bir arabadaki gösterge ışıkları her zaman uyarı ışıkları ile aynı değildir. Yine de, büyük bir hasarı önlemek için aracınızı hemen bazılarına bırakmalısınız. Arabadaki en önemli 12 gösterge ışığının ne anlama geldiğini size açıklıyoruz. Gösterge Lambaları

Arabada hangi gösterge ışıkları var?

Marka ve modele bağlı olarak arabanızda 80 adede kadar gösterge ışığı olabilir. Ayrıca farklı markaların farklı sembolleri olabilir. Kullanım talimatlarında her zaman tüm resimleri ve ne yapacağınızı bulacaksınız. Kural olarak, ne kadar acil hareket etmeniz gerektiğini sembol ışığının renginden anlayabilirsiniz. Çünkü gösterge ışıkları her zaman uyarı ışıkları ile aynı değildir. Gösterge Lambaları

Normalde, motoru çalıştırdıktan sonra, siz açıkça etkinleştirmedikçe hiçbir kırmızı veya sarı sembol yanmamalıdır. Örneğin, etkinleştirilmiş dörtlü ikaz lambaları da kırmızı yanar veya arka sis lambası sarı yanar, çünkü uygunsuz kullanım için cezalar vardır.   Arabadaki en önemli uyarı ışıklarının anlamı budur.   Bir bakışta en önemli 12 uyarı ışığı:

 • Fren sistemi uyarı ışığı
 • Pil uyarı ışığı
 • Yağ seviyesi uyarı ışığı
 • Soğutma suyu sıcaklığı uyarı ışığı
 • Hava yastığı uyarı ışığı
 • Emniyet kemeri uyarı ışığı
 • Fren aşınma uyarı ışığı
 • Yakıt uyarı ışığı
 • Motor kontrol ikaz ışığı
 • Lastik basıncı uyarı ışığı
 • ABS uyarı ışığı
 • ESP kontrol uyarı ışığı

Fren sistemi uyarı ışığı

 

Fren sistemi uyarı ışığı

Bu işaret ne anlama geliyor?

El freni hala devrede olabilir. El frenini bıraktıktan sonra sembol sönmezse, frenlerin devre dışı kalması tehlikesi vardır! Nedenleri çok az fren hidroliği veya aşınmış fren balataları olabilir.

Nasıl tepki veririm?

Uyarı ışığı kırmızıysa, önce el frenini bırakmalısınız. Sembol kaybolmazsa, hemen durun ve yol yardımını arayın. Gösterge Lambaları

Pil uyarı ışığı

Gösterge Lambaları
Gösterge Lambaları
Pil uyarı ışığı arıza lambası

Bu işaret ne anlama geliyor?

Akü artık jeneratör tarafından yeterince şarj edilmiyor, araçta artık su yok. Bunun nedenleri akü kapasitesi, voltaj regülatörü, alternatör veya yırtık bir V kayışı ile ilgili sorunlar olabilir.

Nasıl tepki veririm?

V kayışını kontrol edin. Çırpınırsa hemen durun ve yol yardımını arayın. Arabanızda elektrikli hidrolik direksiyon varsa bunu da yapmalısınız. Aksi takdirde motoru kapatmayın ve en yakın atölyeye dikkatli bir şekilde sürmeyiniz.

Yağ seviyesi uyarı ışığı

Bu işaret ne anlama geliyor?

Motordaki yağ basıncı çok düşük. Motordaki hareketli parçaların sorunsuz etkileşimi için yeterli yağlayıcı yoktur. Bu motor hasarına yol açabilir. Nedeni genellikle çok az yağdır. Ancak arızalı bir yağ pompası, sızıntı yapan bir yağ devresi veya yatak hasarı da olabilir. Gösterge Lambaları

Nasıl tepki veririm?

Yağ, tırtıklı bir çizgi ve “MIN” ile yanıyorsa, yağ eksikliği vardır. Yağı mümkün olan en kısa sürede tamamlayın! Sembol daha sonra sönmezse, bir atölyeyi ziyaret edin.

Sadece kırmızı yağ bidonu (hala) görünüyorsa hemen durun ve arıza servisini arayın. Aksi takdirde, sürmeye devam etmek büyük motor hasarına yol açabilir.

Soğutma suyu sıcaklığı uyarı ışığı

 

Soğutma suyu sıcaklığı uyarı ışığı
Gösterge Lambaları
Motor soğutma suyu sıcaklığı uyarı ışığı arıza lambası

Bu işaret ne anlama geliyor?

Soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek, motor aşırı ısınabilir. Bunun birçok nedeni vardır: örneğin, çok az soğutma suyu, su pompasının artık çalışmadığı anlamına gelen kırık bir V kayışı veya yalnızca arızalı bir sensör.

Nasıl tepki veririm?

Derhal durun ve motorun soğumasını bekleyin. Ardından (doğru) soğutma sıvısı ve gerekirse su ekleyin. Ama kendini yakmamaya dikkat et. Lamba hala yanıyorsa, hemen en yakın atölyeyi ziyaret etmelisiniz.

Hava yastığı uyarı ışığı

Hava yastığı uyarı ışığı
Hava yastığı uyarı ışığı arıza lambası

Bu işaret ne anlama geliyor?

Hava yastığında bir arıza var. Bir kaza durumunda hava yastıkları veya kemer gerdiricileri arızalanabilir. Sebepler hava yastığı kontrol ünitesinde, hava yastığının kendisinde veya sensörlerde bir arıza olabilir. Bununla birlikte, çocuk koltuğu nedeniyle ön yolcu hava yastığı devre dışı bırakıldığında da sembol yanar.

Nasıl tepki veririm?

Bir hava yastığını devre dışı bırakmadıysanız, bir servise gitmeli ve nedenini kontrol ettirmelisiniz.

Emniyet kemeri uyarı ışığı

Emniyet kemeri uyarı ışığını takın
Emniyet kemeri uyarı ışığı arıza lambası

Bu işaret ne anlama geliyor?

En az bir yolcunun kemeri takılı değildir, genellikle bir bip sesi de duyulur. Emniyet kemerleri hayat kurtarabilir, bu yüzden Almanya’da emniyet kemeri takmak zorunludur!

Nasıl tepki veririm?

Arabadaki herkesi bağla, emniyet kemeri tıklamalı. Koltuktaki ağır bir çanta da sinyali tetikleyebilir. Ardından çantayı ayak bölmesine veya bagaja yerleştirin.

Fren aşınma uyarı ışığı

Fren aşınma uyarı ışığı
Fren aşınma uyarı ışığı arıza lambası

Bu işaret ne anlama geliyor?

Fren balataları yavaş yavaş aşınma sınırına yaklaşıyor veya fren hidroliği seviyesi çok düşüyor. Bu sorunlar kısa sürede düzeltilmezse, frenler arızalanabilir.

Nasıl tepki veririm?

Mümkün olan en kısa sürede bir servis randevusu ayarlayın ve sürmeye devam ederken fren mesafesinin ve etkinliğinin bozulabileceğini unutmayın.

Yakıt uyarı ışığı

Tank uyarı ışığı
Yakıt deposu uyarı ışığı arıza lambası

Bu işaret ne anlama geliyor?

Tank neredeyse boş. Yakıt eksikliğinden kaynaklanan bir arıza pahalı olabilir. Polis, yasal olarak gemide yeterli yakıt bulundurmak zorunda olduğunuz için para cezası da talep edebilir.

Nasıl tepki veririm?

En yakın benzin istasyonunu bulun. Üreticiye ve sürüş tarzına bağlı olarak, yine de yaklaşık 30 kilometre yol gidebilirsiniz.

Motor kontrol ikaz ışığı

Motor kontrol ikaz ışığı
Motor kontrolü uyarı ışığı arıza lambası

Bu işaret ne anlama geliyor?

Motor kontrolünde sorunlar var. Sebepler çok farklı olabilir: örneğin, kirleticilerin emisyonunda bir kusur, lambda sensörü veya kopmuş bir kablo. Bu, örneğin motor performansını düşürebilir veya kirletici emisyonları artırabilir.

Nasıl tepki veririm?

Derhal bir motor kontrolü yapın. Acil durum programında, normalde aracınızı dikkatli bir şekilde en yakın servise götürebilir ve motorunuzu bir uzmana kontrol ettirebilirsiniz.

Lastik basıncı uyarı ışığı

Lastik basıncı uyarı ışığı
Lastik basıncı uyarı ışığı arıza lambası

Bu işaret ne anlama geliyor?

Lastik basıncı çok düşük, en az bir lastiğin havası yetersiz. Bu, yakıt tüketimini ve ayrıca daha uzun fren mesafeleri nedeniyle kaza riskini artırır. AB buna karşı koymak istiyor; TPMS, 2014’ten beri yeni arabalar için zorunlu . Bu lastik basıncı izleme sistemine sahip olmayan etkilenen modeller, yakında artık TÜV’ü geçemeyecek ve kazalardan kısmen sorumlu tutulacaklar.

Nasıl tepki veririm?

Arabanız farklı davranmadığı sürece ilk başta paniğe kapılmanıza gerek yok. Sadece bir sensör veya kalibrasyon hatası olabilir. Ancak en yakın benzin istasyonunda lastik basıncını kontrol etmeli ve gerekirse pompalamalısınız.

ABS uyarı ışığı

ABS uyarı ışığı
ABS uyarı ışığı arıza lambası

Bu işaret ne anlama geliyor?

Kilitlenme önleyici fren sisteminde kaza riskini artıran bir arıza vardır. ABS, sert fren yapıldığında lastiklerin kilitlenmesini ve sürücünün aracın kontrolünü kaybetmesini önlemek için tasarlanmıştır.

Nasıl tepki veririm?

Dikkatlice en yakın servise sürün ve ABS’yi kontrol ettirin. Frenler hala mükemmel çalışıyor.

ESP kontrol uyarı ışığı

ESP uyarı ışığı
ESP uyarı ışığı arıza lambası

Bu işaret ne anlama geliyor?

Elektriksel kararlılık programı (ESP) etkin. Kaymaya başladığında arabayı dengelemeye çalışır. Işık genellikle ıslak veya buzlu bir yolda yanıp söner. Işık yanık kalırsa, ESP kapalıdır veya teknik bir hata vardır.

Nasıl tepki veririm?

Hızınızı yol durumuna göre ayarlayın ve yoğun direksiyon ve acil frenlemeden kaçının. Işık sönmezse ve ESP tekrar açılamıyorsa, bir uzman servise gitmelisiniz. Gösterge Lambaları

Arabadaki tüm uyarı ışıklarına genel bakış: cüzdanınız için bilgi grafiği

En önemli uyarı ışıklarının bir özetini bir araya getirdik, böylece yoldayken ve arabada bir gösterge ışığı aniden yanıp sönerse hemen yardım alabilirsiniz. Bilgi grafiğini kolayca PDF olarak indirebilir ve arabanızda teslime hazır hale getirebilirsiniz.Gösterge Lambaları

 

Yorum yapın