Arabalarda Vuruntu Sarsıntı ve Titreme 1 Kez Okuyun Sorunu Çözün!


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamları

SAYFANIN ALT BÖLÜMÜNDE MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ


Arıza lambaları renklerine göre farklı anlamlara gelmektedir:
  • Yeşil: Sistem düzgün çalışıyor veya şu anda kullanımda,
  • Sarı: Sistem unsurlarından en az biri düzgün çalışmıyor - Kullanıma engel değil ancak en kısa sürede arıza tespit edilmelidir.
  • Kırmızı: Araç durdurulmalı ve çekici ile ilgili servis veya tamirciye gidilmelidir. Aracın hareket etmesi durumnda arıza büyüyebilir.
  Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası. Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası. Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar. Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası. Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası. Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası. Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
  • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
  • Pozisyon 1 : Beş kişi.
  • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
  • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası. Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.

MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ

Arabalarda Vuruntu Sarsıntı ve Titreme sesi vs gibi sorunlarla karşılaştınız ve çözüm arıyorsanız buyurun sitemizde bütün çözümler mevcut.

Bir arabanın sarsılmasının çeşitli nedenleri vardır, konuda uzaman değilseniz ve arıza lambalarınız yanmıyorsa tespiti oldukça zordur. Direksiyon başında hissettiğiniz bu endişe verici hareketin nedenini anlamanıza yardımcı olmak için bazı farklı senaryoları inceleyelim.

Hızlanırken arabanın titremesi

Gaza bastığımda arabam sarsılıyor ve titriyor vuruntu sesi geliyor ama ayağımı pedaldan çektiğimde duruyor. Arıza lambaları veya ikaz lambalarından herhangi biri yanmıyor.

Arabalarda Vuruntu Sarsıntı ve Titreme Sorun ne olabilir?

Hızlanma sorunu genellikle yanma işlemi sırasında yetersiz yakıt , hava veya kıvılcımdan kaynaklanır.

Eskimiş bujiler veya bunlara bağlı elektrik kabloları, arabalarda vuruntu sarsıntı veya titremeye neden olur. Eksik bir buji, motorun tekleme yapmasına neden olarak, hızlandığınızda arabanızın sarsılmasına neden olur.

Tıkanmış bir katalitik konvertör, bir tıkanıklık egzoz sisteminin hava akışını bozabileceğinden, bir arabanın hızlanırken sarsılmasının başka bir nedenidir.  Gaz pedalına bastığınızda, aracınızın tepkisinde bir gecikme olduğunu ve ardından ani bir sarsıntı olduğunu fark edebilirsiniz.

Sorun, arızalı bujiler kadar basit bir şeyse, bunları kendiniz değiştirebilirsiniz.  İyi bir katalitik konvertör temizleyici ile küçük tıkanıklıkları da açabilirsiniz .

Kalkış sırasında arabada sarsıntı vuruntu

lk viteste yola çıktığımda arabam bazen daha yüksek bir vitese geçene kadar titriyor ve titriyor.

Arabalarda Vuruntu Sarsıntı ve Titreme Sorun ne olabilir?

Arıza lambaları veya ikaz lambalarından herhangi biri yanmadığı ve arabanın durduğu yerden hızlanırken sarsılmasının en olası nedeni debriyajla ilgili bir sorun olabilir. Aşınmış sürtünme malzemesi veya baskı plakası kusuru nedeniyle olabilir. Debriyaj aksamını kirleten bir yağ sızıntısından da kaynaklanabilir.

Nasıl düzeltilir ?

Debriyajda bir arıza varsa, bunun mekanik bir sorun olup olmadığını veya debriyaj aksamında pas kir toz olup olmadığını öğrenmeniz gerekecektir. Bunun için servisiniz ile iletişime geçmelisiniz. Debriyajın değiştirilmesi özel bir onarımdır, bu nedenle işi halletmek için arabanızı servise götürünüz.

Düşük devirlerde arabanın titremesi sarsılması veya vuruntu sesi

Arabalarda Vuruntu, Sarsılma ve Titreme Nedenleri

Arabam çok titriyor ve düşük hızda hızlandığımda sarsılıyor ama daha yüksek viteslerde gayet iyi.

Sorun ne olabilir?

Daha önce bahsedilen araba tireme sarsıntı veya vuruntu nedenlerinden bazılarının yanı sıra, distribütör kapağındaki nem de hızlanırken aracın sarsılmasına neden olabilir. Aracınız soğuk havalarda gece boyunca park edilirse, distribütör kapağının içinde yoğuşma oluşabilir ve bu da düşük hızlarda hızlanırken motorun tekleme yapmasına neden olur.

Diğer bir olasılık, motoru şasiye sabitleyen motor takozlarında bir sorundur. Gevşek, aşınmış veya kırılmış bir montaj aracınızın düşük devirlerde titremesine neden olur.

Nasıl düzeltilir ?

Bu sorunlardan biri mevcutsa aracınızı servise götürmenizi tavsiye ediyoruz. Amatör ve yetersiz araçlarla yapılan müdahaleler daha büyük arızalara sebep olabilir. Motor takozlarının değiştirilmesi gerekiyorsa , sabitlenirken motorun alttan güvenli bir şekilde desteklenmesi gerektiğinden bunu yapmak için servise başvurunuz.

Rölantideyken arabada vuruntu, sarsıntı veya titreme

Motor  rölantide çalışırken titreme yapıyor vuruntu sesi geliyor.

Sorun ne olabilir?

Arızalı bujilerin yanı sıra, arabaların boştayken teklemesinin olası nedeni kir ve pislik birikmesidir.

Tıkalı bir filtre veya yakıt enjeksiyon sistemi, motorunuzu yakıt veya oksijenden yoksun bırakarak arabanızın titremesine ve sallanmasına neden olabilir.

Titreme yalnızca rölantideyken oluyorsa, motorun vakum tarafında küçük bir sızıntı veya krank mili sensörü gibi aşınmış bir elektrikli bileşen olabilir.

Nasıl düzeltilir ?

Profesyonel bir tamirci değilseniz, bileşenleri kendiniz değiştirmeye çalışmayın. Servise gitmenizi öneriyoruz.

Arızasız yolculuklar diler sosyal medya hesaplarımızı takip edip güncel içeriklerimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın