Ford Arıza Lambaları 2022


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Ford Focus, Fiesta, Mondeo, Courier ve Transit Arıza Lambaları

Ford Arıza Lambaları. Ford markası ülkemizde bulunan taşıtlar arasında önde gelen markalardandır. Gerek otomobil gerekse ticari ve büyük araçlar Türkiye’de Avrupa ülkeleri düzeyinde satışa ulaşmıştır. Bizler her marka ve modele ait arıza lambalarının anlamları ve çözümlerini ulaşabildiğimiz düzeyde toparlayarak sizlere sunmaya çalışıyoruz.

Lütfen ailenizin ve aracınızın güvenlik ve sağlığını ön plana taşıyarak uyarılarımızı dikkate alınız.

Eksik Resim Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS)
Sürüş sırasında yanarsa, bu bir sistem hatası olduğunu gösterir. Fren sistemi uyarı lambası da yanmadıkça normal frenlemeye (ABS’siz) devam edersiniz. Sistemi bir Ford Yetkili Satıcısına kontrol ettirin  .

Eksik Resim Pil
Sürüş sırasında yanarsa, bir sistem hatası olduğunu gösterir. Gereksiz tüm elektrikli ekipmanı kapatın ve sistemi derhal bir bayiye kontrol ettirin.

Eksik Resim  Eksik Resim  Fren Sistemi Uyarı Lambası
Hareket halindeyken lamba yanarsa, el frenini çekmiş olabilirsiniz. Park freninin kapalı olduğundan emin olun. Lamba yanmaya devam ederse, aracınızı mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin.

Uyarı:  Uyarı lambası açıkken aracınızı sürmek tehlikelidir. Fren performansında önemli bir düşüş meydana gelebilir. Aracınızı durdurmanız daha uzun sürebilir. En kısa zamanda aracınızı kontrol ettirin. Park freni devredeyken uzun mesafeler sürmek, fren arızasına ve kişisel yaralanma riskine neden olabilir.

Bu lamba, çift işlevli bir lambadır ve şu durumlarda yanar:

 • Kontak açıkken park frenini uygularsınız.
 • El freni konumundan bağımsız olarak aracınızda bir fren arızası veya düşük fren hidroliği seviyesi var.

 

Eksik Resim  Eksik Resim  Elektrikli Park Freni
Elektrikli park freninde bir sistem hatası olduğunda yanar veya yanıp söner. 

 

Eksik Resim  Motor veya Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı
Aracınızın soğutma suyu sıcaklığı yüksek olduğunda yanar. En kısa sürede aracınızı durdurun, aracınızı kapatın ve soğumaya bırakın. 

Eksik Resim  Motor Yağı
Motor çalışırken veya seyir halindeyken yanarsa, bu bir sistem hatası olduğunu gösterir. Güvenli olduğu anda aracınızı durdurun ve motoru kapatın. Motor yağı seviyesini kontrol edin.

Not:  Seviye doğru olmasına rağmen ışık yanarsa yolculuğunuza devam etmeyin. Sistemi derhal bir bayiye kontrol ettirin.

 

Eksik Resim   Ön Hava Yastığı
Kontağı açtığınızda yanmıyorsa, motor çalışırken yanıp sönmeye devam ediyorsa veya yanık kalıyorsa, bu bir arıza olduğunu gösterir. En kısa zamanda aracınızı kontrol ettirin.

 

Eksik Resim  Yüksek Gerilim Elektrik Sistemi Arızası
Hibrit elektrikli aracınızda, aracınızın kapanmasına veya sınırlı çalışma moduna girmesine neden olan bir elektrik aksam arızası veya arızası varsa yanar. Gösterge paneli ekranında bir mesaj görünebilir.

 

Eksik Resim  Kısa Far Uyarısı
Kısa huzmeli far ampulü düzgün çalışmadığında yanar.

 

Eksik Resim  Düşük Lastik Basıncı Uyarısı
Lastik basıncı düşük olduğunda yanar. Motor çalışırken veya sürüş sırasında lamba yanık kalırsa, lastik basıncını mümkün olan en kısa sürede kontrol edin.

Lambanın çalıştığını doğrulamak için kontağı açtığınızda da anlık olarak yanar. Kontağı açtığınızda yanmazsa veya herhangi bir anda yanıp sönmeye başlarsa, sistemi bir bayiye kontrol ettirin.

 

Eksik Resim Güç Aktarma Organı Arızası
Bu, sistem bir aktarma organı veya dört tekerlekten çekiş (4WD)/dört tekerlekten çekiş (AWD) arızası algıladığında yanar. Mümkün olan en kısa sürede bir bayi ile iletişime geçin.

 

Eksik Resim  Servis Motoru Yakında
Ampulü kontrol etmek ve aracınızın Muayene ve Bakım (I/M) testine hazır olup olmadığını belirtmek için motor çalıştırmadan önce kontağı açtığınızda yanar.

Normalde motor marşa basana kadar yanar ve herhangi bir sistem hatası yoksa otomatik olarak kapanır. Ancak 15 saniye sonra sekiz kez yanıp sönerse bu, aracınızın Muayene ve Bakım (I/M) testi için hazır olmadığını gösterir. 

Motor çalışırken yanarsa, bu bir sistem hatası olduğunu gösterir. Araç Üstü Arıza Tespiti sistemi, araç emisyon kontrol sisteminde bir hata tespit etti.

Yanıp sönerse, motorda tekleme meydana gelebilir. Aracınızı sürmeye devam etmek, gücün azalmasına veya motorun durmasına neden olabilir. Uyarı lambasına yanıt verilmemesi, araç garantisi kapsamında olmayan bileşen hasarına neden olabilir. En kısa zamanda aracınızı kontrol ettirin.

 

Eksik Resim  Stabilite Kontrolü
Sistem aktifken yanıp söner. Kontağı açtığınızda yanık kalırsa veya yanmazsa, bu bir sistem hatası olduğunu gösterir. Bir sistem hatası sırasında sistem kapanır. Sistemi derhal bir bayiye kontrol ettirin.

 

Eksik Resim  Stabilite Kontrolü Kapalı
Sistemi kapattığınızda yanar. Sistemi tekrar açtığınızda veya kontağı kapattığınızda söner.

Arıza Lambalarına Ait Görseller

Ford Arıza Lambaları Görseller Ford araçların kullanım kitapçıklarından elde edilmiştir. Arıza lambaları veya ikaz ışıklarının anlamları için sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Ford Arıza Lambaları
Ford Arıza Lambaları

Önemli Arızalar

Motor İkaz Işığı / Arıza Lambalası

Ford Arıza Lambaları İkaz ışıkları / Arıza lambaları araç gösterge paneli üzerinde bulunan bir takım uyarı sistemleridir. Sürücüyü arıza anı veya öncesinde uyarma amacı ile üretilmişlerdir. Genel olarak avrupa araçlarda 2000 yılı sonrasında bulunmaktadır.

Bize verilen bu sistemi doğru kullanmamız son derece önemlidir. Arızanın ne olduğunu bilmek tamir etmenin yarısıdır.

Motor Arıza Lambası Sorunları Nelerdir?

Motor arıza lambası veya ikaz ışığı farklı sorunlara gösteriyor olabilir. Sorunun ne denli önemli olduğunu anlamak için sistemi iyi bilmemiz gerekir. Uyarı ışıklarının ne anlama geldiği ne gibi durumlarda yandığı bilgileri sürücüler için büyük kolaylıktır.

Motor arıza lambaları / ikaz ışığının rengi sarı ise, motorun çalışmasında ciddi sıkıntılar var anlamını taşır. Arıza uyarı sistemi arıza ortaya çıktığı an aracınızı korumaya alabilir (markalarda ki farklılık gözükebilir.) Ancak bu sistem arızanın çözümü değil büyümemesi içindir. Servisinizi arayınız. / Ford Arıza Lambaları

Ford Arıza Lambaları Motor arıza lambası veya ikaz ışığı kırmızı yanıyor ise motorunuzu durdurmalısınız. Bu durum size aracınızın kullanılamaz durumda olduğu ve servis müdahalesinin gerektiği mesajını verir.

 

Motor arıza lambası veya ikaz ışığı sürekli  yanıp sönüyor ise motor sisteminin çalışma esnasında sorun yaşadığı anlamını taşır. Aracınız kendini korumaya alır. Kullanıcının gözle görebildiği veya hissedebildiği sıcaklık duman atılması gibi sorunlar yok ise düşük hızlarda servise kadar kullanın. / Ford Arıza Lambaları

Ford markasına yönelik yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Arızasız yolculuklar diler Ford Arıza Lambaları yazımızda verdiğimiz bilgilerin size fayda sağlayabileceğini umarız. www.arizalamba.com /Ford Arıza Lambaları

Yorum yapın