Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları

‘A Sınıfı’, Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz giriş seviyesi aracıdır ve 1997’den beri üretimdedir. Aşağıdaki Mercedes A Sınıfı gösterge paneli uyarı lambaları, W177, 2018 ve sonrası için bir kılavuzdur ve anlamı ile birlikte bir sembol gösterecektir. yapılması önerilen eylem. Aşağıdaki uyarı ışıklarının çoğu, düzeltici eylemlerle birlikte Mercedes A Serisinin diğer versiyonları için de geçerli olacaktır. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları.

Mercedes A Sınıfı ABS İkaz LambasıABS Sembolü

Sürüş sırasında ABS uyarı ışığı yanarsa, Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sisteminin arızalı olduğu anlamına gelir. Ek bir uyarı sesi duyulursa EBD’de arıza var demektir. EBD, Elektronik Fren Gücü Dağıtımı anlamına gelir ve fren kuvvetini teker teker tekerleklere dağıtarak Mercedes A Sınıfının frenleme yeteneğini artıran bir sistemdir. en çok ihtiyaç duyulan yerde.

ABS ve EBD arızalıysa frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenme riski vardır. ABS arızasının en yaygın nedenlerinden biri, aracın tekerlek hız sensörlerinden birinin arızalanmasından kaynaklanmaktadır.

Mercedes A Sınıfı ESP İkaz LambasıESP Sembolü

ESP, Elektronik Stabilite Programı anlamına gelir ve Mercedes A Sınıfı için önden ve arkadan savrulmayı azaltmaya yardımcı olmak amacıyla fren kuvvetini ve motor gücünü ayarlayan bir sistemdir . Sistem aynı zamanda tekerleklerin kaymasını azaltmayı amaçlayan bir çekiş kontrol programını da içeriyor. Yolun uygun bir bölümünde, 30 km/saat’in üzerindeki hızlarda hafif direksiyon hareketleri yaparak dikkatli sürün. Hem ABS hem de ESP uyarı ışığı yanıyorsa bu, BAS (Fren Desteği) gibi diğer güvenlik sistemlerinde bir sorun olduğunu gösterebilir.

ABS ve ESP’nin yanı sıra EBD uyarı lambası da yanabilir. EBD, Elektronik Fren Gücü Dağıtımı anlamına gelir ve fren kuvvetini, buna en çok ihtiyaç duyan tekerleklere dağıtan bir sistemdir. ABS’de olduğu gibi bu sorunların da ortak nedeni hatalı tekerlek hız sensöründen kaynaklanmaktadır.

Motor uyarı ışığı da yanıyorsa Mercedes A Sınıfı Motor İkaz Lambası  ESP otomatik olarak devre dışı bırakılabilir Mercedes A Sınıfı ESP KAPALI İkaz Lambası. Bunun nedeni genellikle programın aracın sürülebilirliğine müdahale etmesini önlemek için ESP’yi devre dışı bırakan motor gücü güvenlik sisteminin azalmasıdır. Daha fazla bilgi için  Arabalarda ESC Nedir  ve  Arabalarda ESC Nasıl Çalışır bölümüne bakın .

Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları / Arıza Lambaları

Mercedes A Sınıfı Yağ İkaz LambasıYağ Sembolü

Kırmızı yağ ışığı, motorda yağın yetersiz olduğunu veya yağ basıncının düşük olduğunu belirtmek için yanabilir. Uyarı ışığına bir mesaj eşlik edecektir.

 • ‘ Bir sonraki yakıt dolumunda 1 litre motor yağı ekleyin ‘. Araç, sürüş tarzına bağlı olarak 1000 km’de 0,8 litreye kadar yağ tüketiyor. Yağ seviyelerini 30 dakikalık sürüşten sonra araç bilgisayarına erişerek kontrol edebilirsiniz: Hizmetler > Motor yağı seviyesi.
 • ‘ Motor yağı seviyesi Yağ seviyesini azaltın ‘. Bu, çok fazla yağın eklendiği zamandır. Motorun hasar görmesini önlemek için motor yağı seviyelerini azaltın.
 • ‘ Motor yağı seviyesi Aracı durdurun Motoru kapatın ‘. Bu uyarı mesajı, sürüşe devam edilmesinin yağ eksikliği nedeniyle motorda hasara neden olacağı için yanar.
 • ‘ Motor yağı basıncı Durdurma Motoru kapatın ‘. Motor yağı basıncı çok düşük. Araba kullanmaktan kaçının, Mercedes servisine başvurun.
 • ‘ Motor yağı seviyesi ölçülemiyor ‘ veya ‘ Motor yağı seviyesi Sistemi şu anda kullanılamıyor ‘. Motor yağı seviye sensörü arızalı. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları.

Mercedes A Sınıfı Lastik Basıncı İkaz LambasıLastik Basıncı Sembolü

Mercedes A Sınıfı lastik basıncı uyarı lambası aşağıdakilerden birini yapacaktır:

 • Lastik basıncı kaybını belirtmek için yanar
 • Lastik Basıncı İzleme Sisteminde (TPMS) bir arıza olduğunu belirtmek için bir dakika boyunca yanıp sönün, ardından sürekli yanmaya devam edin

TPMS, lastik basınç sensörü aracılığıyla araca takılan lastiklerin lastik basıncını ve lastik sıcaklığını kontrol eder. Lastik basınçlarını değiştirdikten sonra çoğu durumda lastik basıncı izleme sistemi otomatik olarak yeni referans değerlerine sıfırlanır, ancak isterseniz lastik basıncı izleme sistemini manuel olarak sıfırlayabilirsiniz. Lastik basınçlarını soğukken ayarlayın . Aşağıdaki durumlarda lastik basıncı izleme sistemini sıfırlamanız gerekebilir:

 • Lastik basınçları değişti
 • Aracın tekerlekleri veya lastikleri yeni değiştirildi

Lastik Basıncı İzleme Sistemini Sıfırlayın

Mercedes A Sınıfı lastik basıncı izleme sistemini sıfırlamak için araç bilgisayarında şunu seçin:

 1. Hizmet .
 2. Lastikler .
 3. Direksiyon simidinin sol tarafındaki Dokunmatik Kontrol işlevinde aşağı kaydırın .
 4. Şu mesajı göreceksiniz: Mevcut basınçlar yeni referans değerleri olarak kullanılsın mı?
 5. Lastik basıncı izleme sistemini sıfırlamak için direksiyon simidinin sol tarafındaki Dokunmatik Kontrol’e basın.
 6. Mesaj: Lastik presi. monitör yeniden başlatıldı mesajı görüntülenecektir .

Birkaç dakika sürüşün ardından TPMS, mevcut lastik basınçlarının belirtilen aralıkta olup olmadığını kontrol eder. Mevcut lastik basınçları daha sonra referans değerler olarak kabul edilir ve izlenir. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları.

Mercedes A Sınıfı Lastik İkaz Işığı Neden Yanıp Sönüyor? / Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları

Lastik basıncı uyarı ışığının yanıp sönmesinin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Sensör içermeyen bir lastik takıldı
 • Sensörün içindeki pilin kullanım süresi dolmuş
 • Üreticinin tavsiyelerine uymayan lastik jantlar takılmış
 • Lastik değiştirirken sensör hasar gördü
 • Sensör ve alıcı arasında radyo frekansı girişimi

Mercedes A Sınıfı Elektrik Arıza / Akü İkaz LambasıElektrik Arızası / Pil Sembolü

Kırmızı akü uyarı ışığı yanık kalırsa veya sürüş sırasında yanarsa Mercedes A Sınıfı elektrik sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir. Bu aynı zamanda yüksek elektrik yükünün olduğu ve pil şarjının düşük olduğu anlamına da gelebilir.

Düşük akü şarjıyla bazı araç güvenlik işlevleri beklendiği gibi çalışmayabilir. Bu nedenle, aracı durdurmanızı ve aküyü şarj etmek için motoru çalışır durumda bırakmanızı isteyen bir mesaj alabilirsiniz.

Motor açıkken durduktan sonra akü ışığı yanık kalırsa Mercedes, sürüşe devam etmemenizi ve bir Mercedes servisine başvurmanızı önerir. Akünün şarj edilmemesinin yaygın bir nedeni, arızalı bir alternatör veya alternatör tahrik kayışıdır. Daha fazla bilgi için arabamın akü uyarı ışığının neden yandığını görün. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları.

Mercedes A Sınıfı Hava Yastığı İkaz LambasıHava Yastığı Sembolü

Kırmızı hava yastığı uyarı lambası yanacak ve hava yastığı/emniyet kemeri gergi sisteminde arıza olduğunu belirten bir mesaj yanacaktır. Arıza şu durumlarda ortaya çıkabilir:

Araç Önden Çarpma

 • Sürücü hava yastığı, ön yolcu hava yastığı
 • Diz hava yastığı
 • Emniyet kemeri gergisi
 • Pencere hava yastığı

Araç Yan Çarpması

 • Emniyet kemeri gergisi
 • Yan hava yastığı
 • Pencere hava yastığı

Araç Arkadan Çarpma veya Devrilme

 • Emniyet kemeri gergisi
 • Pencere hava yastığı

Hava yastığı uyarı lambası yanık kaldığında emniyet sistemindeki bileşenler istem dışı devreye girebilir veya bir kaza durumunda istenildiği şekilde açılmayabilir. Uyarı ışığının nedenleri arasında ön koltuğun altındaki kablolar ve bağlantıların gevşek olması, çarpışma sensörü arızası, hava yastığı saat yayı, çarpışma hasarı sayılabilir.

Mercedes A Sınıfı Anahtar İkaz LambasıAnahtar Sembolü

Anahtar sembolü beyaz, sarı veya kırmızı renkte yanabilir ve sembolle birlikte ilgili mesajı görüntüleyecektir. Aşağıdaki mesajlar geçerli olabilir:

 • Anahtarı değiştirin : Araç anahtarını değiştirtin.
 • Anahtar pillerini değiştirin : Anahtar pili boşalmıştır ve değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Anahtar algılanmadı : Anahtarın araç içindeki yerini değiştirin veya anahtarı anahtar yuvasına yerleştirin. Anahtar sembolü kırmızı ise anahtarın aracın içinde olduğundan emin olun. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları
 • Anahtar başlatılıyor lütfen bekleyin : İşlem tamamlanana kadar bekleyin.
 • Anahtarı işaretli alana yerleştirin: Anahtarın araç içindeki yerini değiştirin veya anahtarı anahtar yuvasına yerleştirin.

Mercedes A Sınıfı Arızalı Işık İkaz IşığıArızalı Işıklar Sembolü

Arızalı ışık sembolü bir uyarı mesajıyla birlikte yanacaktır. Aşağıdaki uyarı mesajları geçerli olabilir:

 • Sol kısa far (örnek) : Belirtilen ışık kaynağını kendiniz değiştirip değiştiremeyeceğinizi kontrol edin veya bir Mercedes servisine başvurun.
 • Arıza : Genel dış aydınlatma arızası. Sigortaları kontrol edin ve gerekiyorsa değiştirin.
 • Otomatik sürüş lambaları çalışmıyor : Otomatik sürüş lambalarının ışık sensöründe arıza var ve değiştirilmesi gerekiyor.
 • Aktif far sistemi çalışmıyor : Aktif farlarda arıza var.
 • Farları açın : Kısa huzmeli farlar olmadan aracınızı sürüyorsunuz.
 • Akıllı ışık sistemi çalışmıyor : Aracın akıllı ışık sistemi arızalıdır. Aydınlatma sistemi, Akıllı Işık Sisteminin işlevleri olmadan da düzgün şekilde çalışmaya devam eder.
 • Uyarlanabilir uzun far asistanı şu anda mevcut değil Kullanıcı El Kitabı’na bakın : Sistem tekrar kullanılabilir hale gelene kadar uzun farı manuel olarak çalıştırın.

Mercedes A Sınıfı Sabit Kalorifer İkaz LambasıSabit Isıtıcı Sembolü

Bu sembol, Mercedes A Sınıfı sabit ısıtıcıda bir sorun olduğunda yanar. Uyarı ışığıyla birlikte ilgili bir mesaj alacaksınız:

 • Çalışmıyor, bkz. araç sahibinin adamı .: Bu, sabit ısıtıcıda geçici bir arıza olduğu anlamına gelir. Araç düz bir yüzeyde sabit durduğunda ve motor soğuduğunda, sabit ısıtıcıyı açmak için en fazla dört deneme yapın ve her deneme arasında birkaç dakika bekleyin. Sabit ısıtıcı açılmazsa bir Mercedes servisine başvurun.
 • Çalışmayan akü zayıf : Araç elektrik sistemi voltajı çok düşük ve sabit ısıtıcı kapandı. Akü yeterince şarj olduğunda (uzun mesafe sürüş), sabit ısıtıcı sistemi kaldığı yerden devam edecektir.
 • Yakıt doldurma aracı çalışmıyor : Depoda çok az yakıt var. Araca yakıt ikmali yapın.
 • Araç çalışır durumda çıkmadan önce kontağı kapatın : Araç sürüşe hazır durumda bırakılıyor. Aracın kontağını kapatın, aracı emniyete alın ve anahtarı yanınıza alın.

Mercedes A Sınıfı Sarı Üçgen İkaz LambasıSarı Üçgen Sembolü

Üzerinde ünlem işareti bulunan Mercedes A Sınıfı sarı üçgen uyarı lambası, ‘Araç çalışır durumdadır, çıkmadan önce kontağı kapatın’ mesajıyla birlikte yanar. Bu, araçtan ayrıldığınızda, kontağı kapattığınızda, aracın kaymasını önlediğinizde ve anahtarı yanınıza aldığınızda bir hatırlatmadır. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları

Aracın içinde kalıyorsanız, koltuk ısıtması gibi elektrik tüketen tüm tüketicileri kapatın, aksi halde 12v akü boşalabilir ve motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.

Mercedes A Sınıfı Römork İkaz LambasıFragman Sembolü

Römork uyarı ışığı şu mesajla birlikte yanar: ‘Römork bağlantı kilidini kontrol edin’. Bu durumda aracı güvenli bir şekilde durdurun, römorku ayırın ve kaymasını önleyin. Yeni bir dönme hareketi başlatın ve römork uyarı ışığı sönene kadar römorku yeniden bağlamayın.

Mercedes A Sınıfı Hidrolik Direksiyon İkaz LambasıServo Direksiyon Sembolü

Ünlem işaretli direksiyon simidi hidrolik direksiyon sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Uyarı ışığıyla birlikte aşağıdaki mesajları alabilirsiniz:

‘Direksiyon arızası Artan fiziksel efor Kullanıcı El Kitabı’na bakın’

Bu, hidrolik direksiyonun kısmen veya tamamen arızalandığı ancak sürüşe devam edebileceğiniz anlamına gelir. Bu genellikle hidrolik direksiyon motorunun aşırı ısınmasından kaynaklanan geçici bir soruna bağlanabilir. Araç dururken direksiyonun yoğun kullanılması durumunda aşırı ısınma meydana gelebilir.

‘Direksiyon arızası Derhal durun Kullanım Kılavuzuna bakın’

Bu, hidrolik direksiyonun arızalandığı ve sürüşe devam etmenin tehlikeli olabileceği anlamına gelir. Yolun kenarına çekin, aracı durdurun ve bir Mercedes servisine başvurun. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları 

‘Direksiyon arızası Kullanıcı Kılavuzuna bakın’

Bu mesaj, elektrikli direksiyon kilidinin arızalı olduğu ve sürüşe devam etmenin tehlikeli olabileceği anlamına gelir. Yolun kenarına çekin, aracı durdurun ve bir Mercedes servisine başvurun.

Mercedes A Sınıfı Direksiyon Kilidi Uyarı IşığıDireksiyon Kilidi Sembolü

Bu sembol şu uyarı mesajıyla birlikte yanar: ‘Motoru çalıştırmadan önce direksiyon simidini çevirin.’ Bu, elektrikli direksiyon kilidinin direksiyon kilidini açamadığı anlamına gelir. Kontağı kapatın ve direksiyon kilidini açmak için direksiyon simidini sola ve sağa hareket ettirin.

Mercedes A Sınıfı Aktif Direksiyon YardımcısıAktif Direksiyon Desteği

Mercedes A Sınıfı Aktif Direksiyon Yardım sistemi, orta dereceli direksiyon müdahaleleriyle aracı şeridin ortasında tutmaya yardımcı olarak sürücüye yardımcı oluyor. Aktif direksiyon asistanı, öndeki araçları ve şerit işaretlerini referans olarak değerlendirmek için aracın kamerasını ve radar sensörlerini kullanır. Öndeki araçların tespiti veya şerit çizgileri bozulursa sistem pasif moda geçer. Direksiyon simidi sembolünü tutan eller, durumunu belirlemek için çeşitli renklerde yanar:

 • Gri : Aktif Şerit Yardımı etkin ancak sürücüye yardımcı olmuyor (pasif mod).
 • Yeşil : Aktif Şerit Yardımı etkinleştirilir ve sürücüye yardımcı olur.
 • Kırmızı : Aktif Şerit Yardımı sisteminin sistem sınırlarına ulaşıldı.
 • Beyaz ve kırmızı eller : Bu, sürücünün ellerini direksiyon simidine koymasını teşvik eder.

Sistem sınırları, Aktif Şerit Yardımı sisteminin aracı şerit çizgileri içerisinde tutmak için yeterli yardımı sağlayamadığı noktayı ifade eder. Bunun nedeni zayıf görüş, güneş ışığı, yetersiz yol aydınlatması, ön camın kirli olması (sensörlerin soyutlanması), kırık/soluk yol işaretleri, öndeki araca olan mesafenin çok yakın olması veya yolun keskin virajlı olması olabilir.

Mercedes A Sınıfı Soğutma Sıvısı Ekleme Uyarı IşığıSoğutma Sıvısı Ekleme Sembolü

Mercedes A Sınıfı aracınızın gösterge panosunda bu sembol yanıyorsa, motor soğutma sıvısının azaldığı ve ilave edilmesi gerektiği anlamına gelir. Soğutma sıvısı eklemek için: Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları

 1. Aracı düz bir zemine park edin.
 2. Gösterge panelindeki soğutma suyu sıcaklığı ekranını kontrol edin. Soğutma suyu sıcaklığı 70°C’nin altında olmalıdır.
 3. Aşırı basıncı boşaltmak için kapağı (1) yavaşça saat yönünün tersine çevirin. Kapağı (1) saat yönünün tersine çevirmeye devam edin ve çıkarın.
Mercedes A Sınıfına motor soğutma sıvısı nasıl eklenir?
Mercedes A Sınıfına motor soğutma sıvısı nasıl eklenir?

Soğutma sıvısı seviyesi aşağıdaki durumlarda doğrudur:

 • Motor soğuksa soğutma sıvısı işaret çubuğuna (2) kadardır.
 • Motor sıcaksa, soğutma sıvısı işaret çubuğunun (2) üzerinde 1,5 cm’ye kadardır .

Mercedes A Sınıfı Motor Soğutma Suyu Çok Sıcak Uyarı IşığıMotor Soğutma Suyu Çok Sıcak Sembolü

Bu kırmızı uyarı lambası, motor soğutma sıvısı çok sıcak olduğunda ve motor aşırı ısındığında yanar. Ayrıca şu mesajı da göreceksiniz: ‘Soğutma Sıvısı Aracı durdurun Motoru kapatın’. Aracı güvenli bir şekilde mümkün olan en kısa sürede durdurun ve motoru kapatın. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları. 

Kaputu açmadan önce motorun soğumasını bekleyin. Motor soğutma sisteminde arıza olabilir. Motor soğuduğunda motor soğutma sıvısını ekleyin (yukarıya bakın). Ne yapılması gerektiği konusunda daha fazla bilgi için  kırmızı motor soğutma suyu uyarı ışığının yanması veya yanıp sönmesine bakın . Kırmızı motor soğutma suyu ışığının olası nedenleri şunları içerebilir:

 • Sıcaklık sensörü arızalı
 • Soğutma suyu seviyesi çok düşük
 • Radyatöre hava beslemesi tıkalı
 • Radyatör fanı arızalı

Motor soğutma suyu ışığı sarı renkte de yanabilir. Sarı motor soğutma suyu uyarı ışığının olası nedenleri şunları içerebilir:

 • Sıcaklık sensörü arızalı
 • Şarj havası, şanzıman yağı veya akü soğutması arızalı
 • Radyatör panjurları tıkalı veya arızalı

Mercedes A Sınıfı Motor İkaz LambasıMotor Uyarı Sembolü

Mercedes A Sınıfı motor uyarı lambası, yerleşik teşhis sistemi emisyon kontrol sisteminde bir arıza tespit ettiğinde yanar. Motor ışığı yandığında genellikle sürüşe devam edebilirsiniz, ancak simge yanıp sönmeye başlarsa bu, motorda hasara neden olabilecek bir tekleme olduğunu gösterebilir. Hızı azaltın ve yüksek motor hızlarından kaçının.

Emisyon kontrol sistemini oluşturan birçok bileşen vardır ve bu nedenle teşhis gereklidir. Bir araç atölyesi arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanını bağlayacak ve bu da sorunlu bölgenin yerini tespit etmeye yardımcı olacaktır. Genellikle motor ışığı yandığında bir arıza kodu oluşturulur. Motor ışığının neden yandığının nedenleri ve yapılması gerekenler için  motor uyarı ışığının neden yandığının nedenlerine bakın .

Mercedes A Sınıfı Yakıt Filtresi İkaz IşığıYakıt Filtresi Sembolü

Bu uyarı ışığı yanarak yakıt filtresinin tıkalı olduğunu veya yakıt filtresinde boşaltılması gereken su bulunduğunu gösterir.

Mercedes A Sınıfı Hava Filtresi İkaz IşığıHava Filtresi Sembolü

Bu uyarı ışığı yanarak motor hava filtresinin doymuş/kirli olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini belirtir. Hava filtresi, ön cam yıkama haznesinin hemen solundaki bölmede bulunur. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları. 

Mercedes A Sınıfı Şanzıman İkaz Lambasıİletim Sembolü

Bu uyarı ışığı şanzıman aşırı ısındığında yanar. Uyarı mesajı: ‘Çev. yağ aşırı ısındı, dikkatli sürün’ de görülebilir. Yavaş motor devrinde sürün. Mümkünse sportif sürüş tarzından kaçının, uyarı ışığı sönene kadar yokuş yukarı eğimlerden kaçının. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları

Mercedes A Sınıfı Elektronik Park Freni İkaz LambasıPark Freni Sembolü

Kırmızı elektronik park freni uyarı ışığı, park freninin çekildiğini göstermek için yanar. Sarı uyarı ışığının yanması, kırmızı uyarı ışığıyla birlikte yanması veya kırmızı park freninin yanıp sönmesi elektronik park freninin arızalı olduğu anlamına gelir.

Bu, 12v pilin şarj durumunun düşük olduğunu gösterebilir. Kontağı kapatıp tekrar açın ve elektronik park frenini manuel olarak çalıştırın. Kırmızı park freni sembolü yanıp sönüyorsa ancak sarı sembol yanmıyorsa, bu, park freninin otomatik olarak serbest bırakılmasına ilişkin koşulların karşılanmadığı anlamına gelir.

Mercedes A Sınıfı Fren İkaz LambasıFren Sembolü

Kırmızı fren sembolü, haznede yetersiz fren hidroliği olduğu veya fren kuvveti takviyesinin arızalı olduğu anlamına gelir. Fren hidroliği seviyelerini kontrol edin. Seviyeler yeterliyse fren kuvveti takviyesi beklendiği gibi çalışmayabilir. Fren pedalına daha güçlü basmanız gerekebilir. Bir Mercedes servisine başvurmaktan kaçının. Mercedes, fren hidroliği eklememenizi ve servisleriyle iletişime geçmenizi tavsiye eder.

Sarı sembol, fren sisteminde küçük bir arıza olduğu ancak sürüşe devam edebileceğiniz anlamına gelir. Fren sisteminin mümkün olan en kısa sürede bakımını yaptırın.

Mercedes A Sınıfı Tutma İkaz LambasıTutma Sembolü

Fren tutma desteği, sürücü tamamen durana kadar fren yaptıktan sonra aracın frenini uygulamaya devam eder. Bu, sürücünün araç kaymadan ayağını fren pedalından çekebileceği anlamına gelir. HOLD uyarı ışığının yanması, aracın hareket ettiği veya fren tutma desteği koşullarının karşılanmadığı anlamına gelir.

Mercedes A Sınıfı Aktif Fren Desteği Uyarı IşığıAktif Fren Desteği Sembolü

Kırmızı üçgen uyarı lambası araç hareket halindeyken yanarak sürücüye öndeki araca çok yakın olduğu veya bir engele çok yüksek hızla yaklaştığı bilgisini verir. İkinci durumda sesli bir uyarı sesi duyulacaktır. Mesafenizi artırın veya hemen fren yapmaya hazır olun. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları.

Sensörlerin Konumu

Mercedes A Sınıfı’nda aracın çevresinde çok sayıda sensör bulunur. Aşağıdaki uyarı ışıklarından herhangi biri yanıyorsa aracın etrafındaki sensörlerin temiz olduğundan emin olun. Aşağıdaki sistem sensörlere dayanmaktadır:

 • Uyarlanabilir Hız Sabitleyici
 • Aktif Kör Nokta Yardımı
 • Aktif Şerit Takip Yardımcısı
 • Aktif park asistanı
 • Aktif Mesafe Yardımcısı
 • Aktif Hız Sınırı Yardımı
 • Aktif Direksiyon Desteği
 • Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı
 • Aktif Fren Desteği
 • Çapraz trafik işlevi
 • Kaçınma Yönlendirme Desteği
 • Uzun Far Yardımı

Aşağıdaki konumlar Mercedes A Serisinde çeşitli sensörlerin bulunduğu konumlardır

Mercedes A Sınıfı Sensörlerin Konumu
Tüm sensörlerin temiz tutulduğundan emin olun
 1. Çok işlevli kamera
 2. Dış aynalardaki kameralar
 3. Ön radar
 4. Ön kamera
 5. Köşe radarları
 6. Ultrasonik sensörler
 7. Geri görüş kamerası

Uyarı Mesajları

Mercedes A Sınıfı aracınızın gösterge panosunda uyarı ışığı olmadan bir uyarı mesajı alabilirsiniz. Olası uyarı mesajları ve çözüm eylemleri aşağıdaki gibidir:

Uyarı mesajı Düzeltici eylem
Ön yolcu hava yastığı devre dışı Kullanım Kılavuzuna bakın Ön yolcu koltuğunun altında hiçbir nesnenin sıkışmadığından emin olun ve ön yolcu hava yastığının otomatik devreye girme durumunu kontrol edin.
Anahtarı işaretli alana yerleştirin Kullanım Kılavuzuna bakın Anahtarın araçtaki yerini değiştirin veya motoru anahtarla çalıştırmak için anahtarı yuvaya yerleştirin.
Adaptif Uzun Far Yardımı şu anda mevcut değil Kullanım Kılavuzuna bakın Sürüşe devam edin. Adaptif Uzun Far Yardımı tekrar kullanılabilene kadar uzun farı manuel olarak çalıştırın. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları. 
Baş üstü gösterge ekranı şu anda kullanılamıyor Kullanım Kılavuzuna bakın Güvenli olduğunda aracı durdurun ve kontağı kapatıp açın.
Motoru kapatmak için Başlat/Durdur düğmesine en az 3 saniye veya 3 kez basın. Araç hareket halindeyken çalıştırma/durdurma düğmesine bastınız.
Motor çalıştırılamıyor Kullanıcı Kılavuzuna bakın Kontağı kapatıp tekrar açın.
Park (P) seçeneğini yalnızca araç sabitken seçin Aracı durdurmak için fren pedalına basın. Park konumunu (P) yalnızca araç sabitken seçmek mümkündür.
Park (P) konumunun seçimini kaldırmak için freni uygulayın Şanzımanı park konumundan (P) başka bir şanzıman konumuna geçirmeyi denediniz. Fren pedalına basın. Şanzıman konumu D, R veya nötr N’yi seçin
P veya N konumundan çıkmak için frene basın ve motoru çalıştırın Şanzımanı P park konumundan veya boş N konumundan başka bir şanzıman konumuna geçirmeyi denediniz. Fren pedalına basın. Aracı çalıştırın. Şanzıman konumunu değiştirin.
D veya R’yi seçmek için freni uygulayın Şanzıman konumu D veya R’yi seçmeyi denediniz. Fren pedalına basın ve şanzıman konumu D veya R’yi seçin.
R’yi seçmek için freni uygulayın R şanzıman konumunu seçmeyi denediniz. Fren pedalına basın ve R şanzıman konumunu seçin.
Aracın yuvarlanma riski Sürücü kapısı açık ve şanzıman P konumunda değil Sürücü kapısı tamamen kapalı değil ve şanzıman konumu D, R veya nötr N seçili.
Araç kayabilir. Aracı kapatırken P park konumunu seçin.
N sürekli aktif Aracın yuvarlanma tehlikesi Araç hareket halindeyken veya siz sürüş sırasında Nötr N seçilmiştir. Durdurmak için fren pedalına basın, ardından araç sabitken şanzımanı P park konumuna getirin.
Vites değiştirmeden atölyeye danışın Şanzıman arızalı. Artık şanzıman konumunu değiştirmek mümkün değildir.
Şanzıman konumu D seçilirse kalifiye bir uzman atölyeye danışın ve şanzıman konumunu değiştirmeyin.
Geri dönmek mümkün değil. Atölyeye danışın Şanzıman arızalı. R şanzıman konumunu seçmek mümkün değil. Yetkili bir uzman atölyeye başvurun. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları 
İletim Arızasının Durdurulması Şanzıman arızalı. Şanzıman otomatik olarak boş N konumuna geçer. Güvenli olduğunda aracı durdurun. Fren pedalına basın. Park konumu P’yi devreye alın. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları. 
İletim Arızası Şanzıman arızalı. Bunun nedeni aşırı ısınmış bir debriyaj veya bloke olmuş dişliler olabilir. Şanzımanın soğumasını bekleyin. Hızı ve motor yükünü azaltın. Yeniden başlatmanın ardından ekran mesajı hala görünüyorsa, yetkili bir uzman atölyeye başvurun.
Park kilidi çalışmıyor Park frenini çekin Şanzıman arızalı. Park konumu P seçilemiyor. Aracı güvenli bir şekilde park edin ve aracın kaymasını önlemek için elektrikli park frenini kullanın.
Şanzımanın öğretilmesi Vites kolunu çalıştırın XX saniye fren yapın Aracın kayma riski Şanzıman alıştırılıyor. Aracın kayma tehlikesi vardır. Öğretme işlemi tamamlanana kadar fren pedalını basılı tutun. Elektrikli park freni de öğretme işlemi sırasında otomatik olarak uygulanır. Kontağı açın. Park konumu P’yi, şanzıman konumu R’yi veya boş N’yi seçin. Tamamlandığında, şu mesajı alırsınız: ‘Şanzıman öğretme tamamlandı’.
Aracın kayma riski
El frenini çekin
Kullanım Kılavuzuna bakın
Şanzıman konumu güvenilir bir şekilde tanımlanamıyor. Aracı kaymaya karşı emniyete almak için elektrikli park frenini kullanın.
Debriyaj aşırı ısınmış Uyarı sönene kadar hareket etmekten kaçının Debriyaj ciddi yük altında ve aşırı ısınıyor. Sık sık geri çekilmekten ve uzun mesafelerde yürüme hızında araç kullanmaktan kaçının. Yol ve trafik koşullarına dikkat ederek aracı durdurun ve motoru çalışır durumda bırakın. Motor çalışırken debriyaj daha çabuk soğuyacaktır.
veya
Sabit hızda sürüşe devam edin ve ayağınızı debriyaj pedalından çekin. Debriyajın sürüklenmesine izin vermeyin. Araç hareket halindeyken debriyaj soğuyacaktır. Debriyaj soğuduğunda ekrandaki mesaj kaybolacaktır.
Lastik presi. monitör şu anda kullanılamıyor Güçlü bir radyo sinyali kaynağından kaynaklanan parazit var. Sonuç olarak lastik basınç sensörlerinden hiçbir sinyal alınmıyor. Lastik basıncı izleme sistemi geçici olarak kullanılamıyor.
Nedeni giderildiğinde lastik basıncı izleme sistemi otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları. 
Lastik presi. monitör çalışmıyor Tekerlek sensörü yok Takılan tekerleklerde uygun lastik basınç sensörleri yoktur. Lastik basıncı izleme sistemi devre dışı bırakılır. Tekerlekleri uygun lastik basınç sensörleriyle takın.
Aktif Fren Yardımı İşlevleri sınırlıdır Kullanıcı El Kitabı’na bakın Aşağıdaki işlevler geçici olarak kullanılamayabilir veya yalnızca kısmen kullanılabilir: 

 • Çapraz trafik fonksiyonlu Aktif Fren Desteği
 • Kaçınma Yönlendirme Desteği
 • PRE-SAFE PLUS

Aracın yeniden çalıştırılması sorunu çözecektir. Sorun devam ederse bir Mercedes servisine başvurun.

Park Yardımı ve PARKTRONIC çalışmıyor Kullanım Kılavuzuna bakın Aracın yeniden çalıştırılması sorunu çözecektir. Sorun devam ederse bir Mercedes servisine başvurun.
Aktif Şerit Takip Yardımcısı şu anda kullanılamıyor Kullanım Kılavuzuna bakın Aktif Şerit Takip Yardımcısı geçici olarak kullanılamıyor. Ortam koşulları sistem sınırlarının dışında. Ortam koşulları sistem limitleri içerisine girdiğinde sistem tekrar kullanılabilir hale gelecektir.
Aktif Kör Nokta Yardımı / Kör Nokta Yardımı çalışmıyor Aracın yeniden çalıştırılması sorunu çözecektir. Sorun devam ederse bir Mercedes servisine başvurun. Mercedes Gösterge Paneli İkaz Lambaları Arıza Lambaları.

Yorum yapın