Dacia Arıza Lambaları 2023


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Dacia Arıza Lambaları 2023

Dacia Duster ilk kez 2009’da tanıtıldı ve SUV artık ikinci nesilde (mark 2). Aşağıda her iki nesil için de Dacia Duster gösterge tablosu uyarı lambalarının ayrıntıları verilmiştir. Yeni nesiller Duster Access, Essential, Comfort ve Prestige’i içerir.

Dacia Duster Gösterge Işıkları Dacia Arıza Lambaları

Hiçbir zaman bir uyarı ışığını göz ardı etmeyin ve eğer anlamından emin değilseniz, sayfa bunu öğrenmenize yardımcı olacaktır. Dacia Duster uyarı ışıkları gösterge tablosunda farklı renklerde yanıyor. Mavi ve yeşil semboller etkinleştirilen bir sistemi veya yardımcı programı temsil eder.

Turuncu veya sarı, yakında ilgilenilmesi gereken bir şeyi veya varsayılan olarak açıkken (motor çalıştırıldığında) kapalı olan bir şeyi temsil eder.

Kırmızı, tehlikeyi simgelemektedir ve uyarı ışıkları durumunda, kırmızı, yanıp sönen kırmızı ve muhtemelen duyulabilir bir uyarı sesiyle birlikte acil bir sorunu temsil etmektedir. Belirli arızalarla ilgili önlem alınmaması, potansiyel olarak araçta bulunanların güvenliğinin tehlikeye girmesine ve/veya aracın hasar görmesine neden olabilir. Dacia Duster gösterge paneli uyarı ışıkları, her sembolün anlamı ve yapılması gerekenler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Dacia Arıza Lambaları.

Kritik Uyarı Işıkları Dacia Arıza Lambaları

Bunlar, anında müdahale edilmesi gereken ve çoğu durumda aracı durdurmanızı, motoru kapatmanızı ve sürüşünüzü durdurmanızı gerektirecek Dacia Duster kırmızı kritik uyarı ışıklarıdır.


Dacia Duster Elektrik / Elektronik Arıza Gösterge Paneli İkaz Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : Elektrik / Elektronik (Kırmızı)
Açıklama : Kırmızı elektrik cıvata sembolü Dacia Duster elektrik / elektronik arıza ışığıdır. Bu sembolün kırmızı renkte yanması ve sürüş sırasında bir alarm sesinin eşlik etmesi, araçtaki yolcuların güvenliğini tehlikeye atabilecek kritik bir elektrik veya elektronik arıza olduğunu gösterir.
Yapılması Gerekenler : Yol ve trafik durumunu dikkate alarak en kısa sürede kenara çekin ve durun. Motoru kapatın ve yolculuğunuza devam etmeyin. Dacia’nın kalifiye bir mühendisiyle iletişime geçin. İyileşmeyi ayarlamanız gerekebilir. Dacia Arıza Lambaları.


Dacia Duster Akü Arızası Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : Pil
Açıklama : Dacia Duster akü şarj uyarı lambası elektrik şarj devresinde bir arıza tespit edildiğinde kırmızı renkte yanar. Devre ya aşırı şarj olmuş ya da hiç şarj olmuyor. Akü alternatörü/jeneratöründe olası arıza.
Ne Yapmalı : Motorun yakında kapanması muhtemeldir. Elektrik tüketen ve gerekli olmayan tüm tesisatları derhal kapatın, çünkü bu, motorun ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir. Durmak için güvenli bir yer bulun ve yardım için Dacia yetkili mühendisini arayın.


Dacia Duster Düşük Yağ Basıncı Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : Yağ Basıncı
Açıklama : Yağ, tüm bileşenlerin yağlanmasını sağladığı için motor için kritik öneme sahiptir. Dacia Duster düşük yağ basıncı uyarı ışığı yanıyorsa (belki bir alarm sesiyle birlikte) düşük basınçtan dolayı yağ motorda doğru şekilde dolaşamıyor olabilir. Önemli motor hasarı riski vardır.
Yapılması Gerekenler : Trafik ve yol koşullarını gözlemleyin ve mümkün olan en kısa sürede motoru durdurun ve kapatın. Yağ çubuğunu kullanarak motor yağı seviyelerini kontrol edin ve gerekiyorsa yağ ekleyin. Uyarı ışığının sönüp sönmediğini kontrol edin, söndüyse sürüşe devam edebilirsiniz. Seviye normalse (MIN. ve MAX. işaretleri dahilinde), motoru yeniden çalıştırmayı denemeyin. Dacia Arıza Lambaları.


Dacia Duster Motor Soğutma Suyu (Aşırı Isınma) Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembollerin AnlamlarıAdı : Aşırı Isınma
Açıklama : Dacia Duster motor aşırı ısınma ikaz ışığıdır. Bu ışık gösterge tablosunda kırmızı renkte yanarsa, motor soğutma sıvısının aşırı ısındığını gösterir.
Yapılması Gerekenler : Motoru çok zorluyorsanız ve/veya ağır yük taşıyorsanız, durun ve motorun soğumasını bekleyin; motoru birkaç dakika rölantide çalıştırın. Uyarı ışığı yanık kalırsa motoru kapatın ve 10 – 15 dakika soğumasını bekleyin. Soğutma suyu seviyesini kontrol edin. Soğutma sıvısı seviyesi MIN’in altındaysa. işaretleyiciyi gerektiği gibi soğutma sıvısı ekleyin. Dacia Arıza Lambaları.Dacia Duster Fren Devresi Arızası Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : Fren Devresi
Açıklaması : ABS uyarı lambasının yanması ve el freninin çekilmesi (kırmızı ünlem işareti) / fren lambasının yanması fren devresinde arıza olduğunu gösterir. Bu, fren sisteminde büyük bir arızanın göstergesi olabilir.
Ne Yapmalı : Dacia Duster gösterge panosunda bu ışıkların her ikisi de birlikte yanarsa, aracınızı güvenli hale gelir gelmez durdurun ve yardım için kalifiye bir Dacia mühendisini arayın. Yolculuğunuza devam etmek güvenli değil.


Dacia Duster STOP Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : STOP
Açıklama : Dacia Duster STOP ikaz ışığı başka bir ikaz ışığının yanında yanacaktır. Bu, araçtakilerin güvenliğini tehlikeye atabilecek kritik bir arızanın göstergesidir.
Yapılması Gerekenler : Aracınızı güvenli bir şekilde mümkün olan en kısa sürede durdurmalısınız, motoru kapatmalı ve yola devam etmemelisiniz. Nitelikli bir Dacia mühendisine danışın; aracın kurtarılması gerekli olabilir.

Kritik Olmayan Uyarı Işıkları Dacia Arıza Lambaları

Bu Dacia Duster uyarı ışıkları kritik değildir ancak mümkün olan en kısa sürede müdahale edilmesi gerekecektir.

Dacia Duster Elektrik/Elektronik Arızası (Turuncu/Sarı Işık) Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembollerin AnlamlarıAdı : Elektrik / Elektronik (Amber)
Açıklama : Dacia Duster’ın sarı / sarı elektrik arıza uyarı ışığı, genellikle başka bir uyarı ışığının yanında gösterge tablosunda da yanar.
Yapılması Gerekenler : Kırmızı elektrik arıza ışığından daha az kritik olan bu turuncu ışık, bir elektrik arızasının tespit edildiğini ancak sürüşe devam edebileceğinizi gösterir. En kısa sürede sistemi kontrol ettirin. Dacia Arıza Lambaları.


Dacia Duster ABS - Kilitlenmez Fren Sistemi Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamlarıAdı : ABS
Açıklama : Dacia Duster ABS lambası, kontak anahtarı AÇIK konumdayken otomatik test amaçlı olarak yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS) ışığı hiç yanmıyorsa veya sürüş sırasında yanıyorsa ABS sistemi arızalıdır.
Ne Yapmalı : ABS teknolojisi, normal frenlerinize ek olarak ek bir güvenlik özelliği görevi görür. Sistem, özellikle kuvvetli frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenmesini önlemeye yardımcı olur. Bu da sürücünün aracı yönlendirmeye devam etmesini sağlar, ancak kilitli tekerleklerde bu mümkün değildir. ABS sisteminin arızalanması durumunda normal frenler çalışmaya devam edecektir. ABS olmadan tekerleklerin kilitlenmesi riski vardır; arıza genellikle sensör arızasından kaynaklanır; sistemi mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin.Dacia Duster El Freni / Fren (Kırmızı Ünlem İşareti) Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembollerin AnlamlarıAdı : El Freni / Fren
Açıklama : Daire içerisinde yer alan kırmızı ünlem işareti Dacia Duster el freni veya fren ikaz ışığıdır. El freni çekildiğinde veya fren hidroliği yetersiz olduğunda gösterge panosunda sembol yanar.
Yapılması Gerekenler : El freninin tamamen çekili olduğunu kontrol edin. Eğer öyleyse ve ışık açık kalırsa, fren hidroliği seviyelerini kontrol edin. Fren hidroliği seviyeleri çok düşükse devam etmek tehlikeli olabilir.


Dacia Duster Dizel Ön Isıtma / Kızdırma Bujileri Gösterge Paneli Uyarı Lambaları Sembolleri AnlamıAdı : Dizel Ön Isıtma
Açıklama : Bu sembol Dacia Duster’ın dizel versiyonları içindir ve kontakla birlikte yanar. Motor çalıştırılmaya hazır olduğunda ön ısıtma/kızdırma bujileri ışığı söner.
Yapılması Gerekenler : Ön ısıtma lambası hiç yanmıyorsa veya sürüş sırasında yanık kalıyorsa, bu durum kızdırma bujilerinin arızalı olduğunun göstergesi olabilir. Semptomlar, motoru çalıştırmada zorluktur; özellikle soğuk havalarda ve motorun çalıştırma sırasında kaba ses çıkarması.

Her zaman açık veya yanıp sönen bir kızdırma bujisi/dizel ön ısıtma lambası her zaman kızdırma bujilerindeki bir arızayla ilgili değildir. Arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanı gereklidir. Dizel ön ısıtma lambası, elektrikli turuncu ‘sinüs dalgaları’ arıza lambasıyla birlikte yanarsa, Dacia Duster Elektrik/Elektronik Arızası (Turuncu/Sarı Işık) Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembollerin Anlamlarıbu bir elektrik veya elektronik arıza olduğunu gösterir. Dacia Arıza Lambaları.


Dacia Duster Hava Yastığı Arızası Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : Hava Yastığı
Açıklama : Dacia Duster, motoru çalıştırdığınızda veya kontağı AÇIK konuma getirdiğinizde kısa süre içinde kendi kendini kontrol etmek amacıyla gösterge tablosunda yanar. Sembol hiç yanmazsa, yanarsa veya sürüş sırasında yanıp sönerse, hava yastığı sisteminde bir arıza tespit edilmiştir. Bir kaza sırasında hava yastıkları açılmayabilir.
Ne Yapmalı : Hava yastığı / emniyet sistemi bileşenlerinden bazıları ön yolcu koltuğunun altında bulunur ve bazen bağlantılar yerinden çıkabilir. Bağlantıların sağlam bir şekilde yerine oturduğundan emin olun.


Dacia Duster Düşük Yakıt Gösterge Paneli Uyarı Lambaları Sembolleri AnlamlarıAdı : Düşük Yakıt
Açıklama : Düşük yakıt uyarı ışığıdır. Dacia Duster modelinize bağlı olarak, muhtemelen bir alarm sesiyle birlikte uyarı ışığı yanar.
Yapılması Gerekenler : En kısa sürede yakıt doldurun. Uyarı ışığının ilk yanmasından sonra yaklaşık 30 mil (50 km) değerinde yakıt kalmıştır.Dacia Duster 4WD Kilit Modu Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : 4WD Kilit modu
Açıklama : Dacia Duster’ın 4 tekerlekten çekiş seçeneği bulunmaktadır. 4WD Kilit modu, arazi koşullarında aracın performans kapasitesini optimize etmek için motor torkunu ön ve arka akslar arasında dağıtır. 4WD Kilit modu yalnızca çamur, dik yokuş, kum vb. sürüş koşullarında kullanılmalıdır.
Ne Yapmalı : 4WD Kilit modu ışığı yanıp sönmeye başlarsa 4WD ile ilgili mekanik bileşenler aşırı ısınıyor demektir. Bileşenlerin soğumasını sağlamak için ve ışığın yanıp sönmesi durana kadar mümkün olan en kısa sürede durun. Sistemi protesto etmek için sistem otomatik olarak 2WD Moduna geçebilir. Dacia Arıza Lambaları.


Dacia Duster 2WD Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : 2WD
Açıklama : Dacia Duster 2 tekerlekten çekiş (2WD) seçeneği, yakıt tasarrufu sağladığından çoğu sürüş koşulunda tercih ediliyor.
Yapılması Gerekenler : Elektrik arıza ışığı Dacia Duster 2WD Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri Anlamıile birlikte yanarsa Dacia Duster Elektrik/Elektronik Arızası (Turuncu/Sarı Işık) Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembollerin Anlamları, en kısa sürede aracı kontrol ettiriniz. Bu arıza, lastiklerin değiştirilmesi ve aynı lastiklerin (aynı marka, profil ve benzer aşınmış) takılmasının sağlanmasıyla çözülebilir.


Dacia Duster Egzoz Gazı İzleme (Motor İkaz Lambası) Gösterge Paneli İkaz Lambaları Sembollerin AnlamlarıAdı : Egzoz Gazı
Açıklama : Bu ‘motor uyarı lambası’ Dacia Duster egzoz gazı izleme sistemidir. Egzoz gazı izleme sistemi analizi yapar ve aracın kirlilik önleme sistemindeki çalışma hatalarını tespit eder. Arıza durumunda atmosfere zehirli maddeler yayılabilir veya hasar meydana gelebilir. Bu uyarı ışığı ya sürekli yanabilir ya da yanıp sönebilir.
Ne Yapmalı : Her zaman açık – toksik emisyonlar tespit edildi. Yetkili bir Dacia mühendisine danışın.
Yanıp sönüyor – uyarı ışığının yanıp sönmesi durana kadar motor devrini azaltın. Işık açık kalırsa veya yanıp sönmeye devam ederse, motorun düşük performans gösterdiğini ve/veya artık düzgün çalışmadığını fark ederseniz, olası hasar riski nedeniyle aracınızı derhal kontrol ettirin.

Egzoz gazı / motor yönetimi ışığı Dacia Duster Egzoz Gazı İzleme (Motor İkaz Lambası) Gösterge Paneli İkaz Lambaları Sembollerin Anlamlarıturuncu elektrik arızası ışığıyla birlikte yanıyorsa Dacia Duster Elektrik/Elektronik Arızası (Turuncu/Sarı Işık) Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembollerin Anlamları, bu muhtemelen ‘aralıklı motor tekleme uyarısı’dır. Bunun nedeni arızalı bujiler, buji kabloları, ateşleme bobini vb. olabilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin.


Dacia Duster Elektronik Stabilite Programı Kontrol Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : ESP
Açıklama : Önden kayma ve çekiş kontrolüne sahip ESP veya Elektronik Denge Kontrol Programı, yol tutuş kaybı gibi kritik sürüş koşullarına girildiğinde sürücünün aracın kontrolünü elinde tutmasına yardımcı olur. Sistem devreye girdiğinde ve sürücüye yardım ettiğinde, ön panel gösterge panelinde Dacia Duster ESP uyarı ışığı yanıp sönüyor.
Ne YapmalıDacia Duster Elektronik Stabilite Programı Kontrol Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri Anlamı : Elektrikli turuncu ‘sinüs dalgaları’ arıza ışığı ile birlikte ESP uyarı ışığı yanıyorsa Dacia Duster Elektrik/Elektronik Arızası (Turuncu/Sarı Işık) Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembollerin Anlamları, ESP sisteminde bir arıza tespit edilmiştir. Sistem devre dışı bırakıldı. Aracı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak mümkün olan en kısa sürede sistemi kontrol ettirin. Dacia Arıza Lambaları.Dacia Duster ECO Mode Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : ECO Modu
Açıklama : Dacia Duster ECO modu yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olan bir fonksiyondur.
Ne Yapmalı : Yakıt tasarrufuna yardımcı olmak için:

 • Soğuk motor çalıştırıldığında, motorun hareketsizken ısınmasına izin vermek yerine, motor normal çalışma sıcaklığına ulaşana kadar ilk birkaç kilometre boyunca dikkatli sürün.
 • Hafif bir sağ ayakla sürün.
 • Mümkün olan en yüksek vitesi kullanın.
 • Sert veya ani hızlanmalardan kaçının.
 • Yavaşlamak için mümkün olduğunda fren pedalı yerine motoru kullanın.

Dacia Duster Dizel Yakıt / Su Ayırıcı Filtresi Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembollerin AnlamlarıAdı : Dizel Filtresi
Açıklama : Zamanla dizel yakıt deposunda su birikebilir. Dacia Duster dizel yakıt filtresi, suyu dizelden ayırarak motora zarar gelmemesini sağlar.
Yapılması Gerekenler : Bu uyarı ışığının yandığını görürseniz dizel su ayırıcı filtresini boşalttırın.


Dacia Duster Motor İmmobilizer Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : Motor İmmobilizer
Açıklama : Motor immobilizeri, aracın kodlu kontak anahtarına sahip olmayan herhangi bir kişi tarafından aracın sürülmesini engeller. Araç anahtarı tanımazsa Dacia Duster motor immobilizer uyarı lambası sürekli yanıp söner ve motor çalıştırılamaz.
Yapılması Gerekenler : Aracınızı doğru anahtarla çalıştırmayı denediğiniz halde araç hala çalışmıyorsa ikinci anahtarı kullanın veya pilleri değiştirin. Aracın motoru hala çalıştırılamıyorsa Dacia Duster motor immobilizer sisteminde bir arıza var demektir.


Dacia Duster Lastik Basıncı Kaybı Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : Lastik Basıncı
Açıklama : Dacia Duster lastik basıncı izleme sistemi (TPMS), sürüş sırasında tekerlek hızını ölçerek bir veya daha fazla lastikteki basınç kaybını tespit eder. Lastik basıncı ışığı, bir lastik patlaması veya kayıtlı olan ayar değerlerinin altında bir basınç kaybı tespit edildiğinde yanar.
Yapılması Gerekenler : En kısa sürede lastik basınçlarını kontrol edin. Dacia Duster’da bulunan lastik basıncı izleme sistemlerinin türleri ve sıfırlama prosedürü hakkında daha fazla bilgi için Dacia Duster lastik basıncı uyarı lambasına bakın . Dacia Arıza Lambaları.Dacia Duster Motor Yağı Değişimi Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Sembolleri AnlamıAdı : Yağ Değişimi
Açıklama : Dacia Duster motor yağı değişimi ikaz ışığıdır. Bu uyarı lambası için süre değil, yağ değişim aralıkları arasındaki mesafe dikkate alınır; dolayısıyla uyarı lambası yanmadan önce motor yağının değiştirilmesi gerekebilir.
Yapılması Gerekenler : Motor yağını en kısa sürede değiştirin.


Dacia Duster Motor Durdurma/Çalıştırma İkaz LambasıAdı : Stop / Start
Açıklama : Dacia Duster otomatik motor stop / start sistemi, yakıt tüketiminin ve zehirli egzoz emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur. Sistem çalışırken gösterge panosunda yeşil bir ışık yanar. Sistemin çalışması için belirli koşullar karşılanmadığında bu sarı sembol yanacaktır.
Yapılması Gerekenler : Stop/start sisteminin çalışmamasının olası nedenlerini öğrenmek için Dacia stop/start çalışmıyor bölümüne bakın .

Yorum yapın