Megane 1 Arıza Lambaları


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Megane 1 Arıza Lambaları

Renault Megane popüler bir otomobil ve tüm otomobiller gibi bazı sorunları da var. Aşağıda Renault Megane gösterge paneli uyarı lambaları ve sembolleri ile anlamları ve yapılması gereken işlemler ayrıntılı olarak verilmiştir.

Bir sembol yandığında, çeşitli renklerde yanarlar. Sembolün rengi tipik olarak konunun önemini veya aciliyetini belirtir.

Yeşil ve Mavi gösterge paneli ışıkları, sürücüye, örneğin farlar veya göstergeler gibi bir yardımcı programın veya sistemin etkin olduğunu bildirir.

Turuncu / Kehribar / Sarı gösterge paneli uyarı ışıkları, sürücüye yakında bir şeye dikkat edilmesi gerektiğini bildirir, bu örneğin bir motor servisi olabilir.

Kırmızı gösterge paneli uyarı ışıkları, örneğin motordaki bir arıza veya örneğin emniyet kemerlerinin takılı olmaması gibi bir sorunu veya aciliyeti belirtir.

Yanıp sönen ışıklar, özellikle kırmızı, acil eylem veya dikkat gerektiğini gösterir. Renault Megane gösterge paneli uyarı lambaları, aracınızın üretim yılına ve üretim yerine göre değişiklik gösterse de genel olarak benzerdir. Aşağıdaki kılavuz Megane’ın çoğu versiyonunu kapsamalıdır.


Renault Megane arıza anahtarı gösterge paneli uyarı ışığı
Arıza Sembolü
ARIZA UYARI IŞIĞI

Bu anahtar sembolü, spesifik olmayan bir arıza meydana geldiğinde gösterge panelinde yanacaktır. Sembol ateşleme ile yanacaktır ancak kısa bir süre sonra sönmelidir. Sürüş sırasında ışık açık kalırsa veya yanarsa, derhal bir Renault teknisyenine dikkatli bir şekilde gitmelisiniz. Hemen müdahale edilmezse araçta hasar meydana gelebilir.


Renault Megane stop gösterge paneli uyarı ışığı
Işığı durdur
GÖSTERGE PANELİNİ DURDUR UYARI IŞIĞI

Renault Megane’ı sürerken ön panelde ‘STOP’ ışığı yanarsa, güvenli olduğu anda aracı kenara çekin ve motoru kapatın. Yeniden başlatmayın ve bir Renault teknisyenine danışın. Yolculuğunuz devam edemez ve sürüşe devam edilmesi durumunda araçta hasar oluşma olasılığı yüksektir.


Renault Megane Gösterge Tablosu Arıza Uyarı Işığı
Gösterge Paneli Arızası
GÖSTERGE TABLOSU ARIZA UYARI LAMBASI

Başka hiçbir ışık veya ses görünmüyorsa, içinde ünlem işareti bulunan üçgen, Megane’ın gösterge panelinde bir arıza olduğunu gösterir. Güvenli olduğu anda aracı durdurun ve bir Renault uzmanına danışın.


Renault Megane Zehirli Duman Filtre Sistemi Uyarı Işığı
Zehirli Duman Sistemi
TOKSİK DUMAN FİLTRE SİSTEMİ UYARI IŞIĞI

Zehirli duman filtre sistemi uyarı ışığı, kontak açıldığında Renault Megane’da yanacak ve kısa bir süre sonra sönecektir. Sürüş sırasında ışık yanmaya devam ederse veya yanarsa, hemen bir Renault teknisyeni ile iletişime geçin. Işık yanıp sönerse, ışık sönene kadar hızı azaltın. Zehirli duman sembolü ve ‘anahtar’ arıza ışığı ile birlikte ‘Kirlilik önleme sistemini kontrol edin’ mesajı görüntülenirse, hemen Renault bayinizle iletişime geçin.


Renault Megane Fren Devresi Arıza Kontrol Paneli Uyarı Işığı
Fren Devresi Arızası
FREN DEVRESİ ARIZASI UYARI LAMBASI

Gösterge panelinde ‘DUR’ sembolü ve sesli bir bip sesiyle birlikte fren devresi arıza uyarı ışığı yanarsa, bu ya fren hidroliği seviyesinin çok düşük olduğunu ya da bir fren sisteminde arıza olduğunu gösterir. Sıvı seviyelerini hemen kontrol edin ve bir Renault araç teknisyenine danışın.


Renault Megane Kilitlenme önleyici fren-ABS uyarı ışığı
ABS Işık
KİLİTLENMEYİ ÖNLEYİCİ FREN SİSTEMİ (ABS) UYARI LAMBASI

ABS ışığı, motor çalıştırıldığında kısa bir süre için yanacaktır. Sürüş sırasında lamba yanık kalırsa veya yanarsa, ABS’de bir arıza vardır. Kilitlenme önleyici fren sistemleri, ani frenlerde tekerleklerin kilitlenmesini engeller ve normal frenlerden bağımsız çalışır. Normal frenler çalışmaya devam edecek olsa da, bir Renault teknisyeninden yardım isteyin. ABS’nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak için Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi kılavuzuna bakın .

Renault Megane Hava Yastığı Uyarı Göstergesi Işığı
Hava Yastığı Uyarısı
HAVA YASTIĞI GÖSTERGE PANELİ UYARI LAMBASI

Hava yastığı uyarı ışığı, kontak açıldığında yanar ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Sürüş sırasında gösterge panelindeki ışık yanarsa veya motor çalıştıktan sonra yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza vardır. Bir kaza durumunda hava yastıkları açılmayabilir. Mümkün olan en kısa sürede bir Renault teknisyeninden yardım alın. Hava yastıkları ve olası arızalar hakkında daha fazla bilgi için hava yastığı ışığının neden yandığını görün.


Renault Megane Yağ Basıncı Uyarı Işığı
Yağ Basıncı Uyarısı
MOTOR YAĞI BASINCI UYARI IŞIĞI

Sürüş sırasında STOP uyarı ışığı ve sesli bir bip sesiyle birlikte yağ basıncı ışığı yanarsa, aracı kenara çekin ve motoru hemen durdurun. Yağ seviyelerinin yeterli olup olmadığını kontrol edin. Seviyeler yeterliyse, bu bir arıza anlamına gelir. Motorda hasar meydana gelebileceğinden aracı yeniden çalıştırmaya veya sürmeye çalışmayın. Bir Renault teknisyeni ile konuşun. Motor yağının nasıl kontrol edileceğine bakın .


Renault Megane Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Gösterge Tablosu Uyarı Işığı
Motor soğutma suyu sıcaklığı
MOTOR SOĞUTMA SUYU SICAKLIK UYARI LAMBASI

Motor çalıştırıldığında gösterge panelindeki ışık yanmalı ve kısa süre sonra sönmelidir. Sürüş sırasında STOP ve sesli bir bip sesiyle birlikte ışık yanarsa, aracı güvenli bir şekilde kenara çekin ve motoru kapatın. Önce motoru soğumaya bıraktıktan sonra motor soğutma suyu seviyelerini kontrol edin. Gerekirse seviyeleri yenileyin. 

Renault Megane arıza lambaları anlamları araç tipine ve ülkeye bağlı değişiklik gösterebilir. Buna rağmen genel anlamda arıza lambaları benzerdir. İşte Renault Megane arıza lambaları ve anlamları… Araçlarda ikaz ışıklarının rengi durumun önemini ifade eder. Yeşil ve mavi renk sistemin çalıştığını ifade ederken, turuncu sarı gibi renkler ise aracınservise götürülmesi gerektiğini ifade eder. Kırmızı ise acil bir sorunu ifade eder.Arıza Lambası Nedir? Bir arıza lambası, bir otomobilin motor, şanzıman, vb. gibi bileşenlerinde veya sistemlerinde neyin yanlış olduğunu bulmak için bir tamirci tarafından kullanılabilir, böylece bunlar hızlı ve verimli bir şekilde onarılabilir…. Aracınız için arıza kodları Bir kontrol motoru ışığına (CEL) sahip olmanın amacı, bilgisayarın belleğinde depolanan ve düzgün bir şekilde silinmemiş bir kod olup olmadığını veya yaklaşan bir arızayı gösteren bir kod olup olmadığını size bildirmektir. (Megane 1 Arıza Lambaları)

Motor yağ basıncı arıza lambaları

Motor Yağı Basıncı arıza lambası seyir esnasında  STOP arıza lambası ile birlikte yanıyorsa ve sesli uyarı mesajı gelmiş ise arabanızı durdurup hemen servis çağırın. Aracınızı durdurunca yağ seviyesini kontrol edin. Sürüş esnasında motor yağ basıncı uyarı lambası “STOP uyarı lambası” ile birlikte yanarsa ve sesli uyarı mesajı yanarsa aracınızı hemen durdurun ve servisi arayın. Motor yağı basıncı düşmüş olabilir veya bir arıza olabilir Aracınızı durdurduğunuzda yağ seviyesini kontrol edin Yağ seviyesi yeterli olduğu halde bu lambalar yanıyorsa arıza vardır, motora zarar vermemek için aracınızı yeniden çalıştırmak için Renault servisini arayınız. Motor Yağı Basıncı Uyarı Lambası Bu lamba, motor yağ basıncı belirli bir değerin altına düştüğünde yanıp söner. (Megane 1 Arıza Lambaları)

Partikül filtresi arıza lambaları

Arabanızda tüm hava parçacıklarını emmek için elektrikli süpürge kullanmanın sorunu, onları temiz hava girişiyle birlikte motora çekmeniz ve motor bileşenlerine zarar vermeleri ve daha da kötüsüne neden olmalarıdır. arabanızın kötü kokmasını sağlayın! Bu nedenle, 0,5 mikron çap kadar küçük parçacıkların (elektron mikroskobu olmadan görülemeyecek kadar küçük) %99’unu yakalayan bir HEPA veya benzeri bir filtre kullanın ve ardından her 12 ayda bir değiştirin. (Megane 1 Arıza Lambaları)

Motor soğutma suyu sıcaklığı arıza lambaları

Bunun nedeni, aşağıdakiler gibi dış kaynaklardan radyatöre veya diğer soğutma sistemi bileşenlerine giren hava olabilir: • Arızalı bir valf kapağı contası veya O-ring • Açık bir soğutma sıvısı hortumu • Soğutma sisteminin hortumlarına hava girmesi • Soğutma sistemi sızıntıları ECT, gösterge panelinde yağ basınç göstergesinin ve soğutma sıvısı sıcaklık göstergesinin yanında bulunur ve size radyatör kapağının gevşek olup olmadığını, bu da soğutma sıvısı seviyelerinin düşük olduğunu veya termostatın yapışıp yapışmadığını gösterir. (Megane 1 Arıza Lambaları)

Vites değiştirme ikaz lambaları

Yeni nesil araçlarda lastiklerin basıncı sensörler yardımıyla izlenmektedir. Lastiklerin basınçlarında azalma, sızıntı olursa veya lastikler fazla şişirilmş olursa bu uyarı lambası yanar.Uyarı ışıklarına ek olarak, sensörler ayrıca bir sızıntı olduğunda aracın kornası aracılığıyla alarm çalabilir ve sürücü aracı durdurur durdurmaz akü şarj olur. O nasıl çalışır? Lastik basınç sensörü, araç hızını ve izleme amacıyla tekerleklere monte edilen tekerlek hız sensörlerinden gelen verileri kullanarak gerçek zamanlı olarak lastik basınçlarını izleyen aracın elektronik kontrol modülüne (ECM) sinyaller gönderir. Lastikler hava kaybettiğinde, sensörler ECM’ye düşük şişirme hakkında sinyaller gönderir. Sızıntı durumunda, ECM, gösterge panelinde bir gösterge lambası ve aracın kornasından bir alarm sesi ile sürücüyü uyarır. Sürüş sırasında güvenliği artırmak için ECM, dört lastiğin de şişirilmiş olup olmadığını tespit eder.

Yorum yapın