Egea Arıza Lambaları


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Egea Arıza Lambaları

Egea Arıza Lambaları anlamları ve çözümleri görsellerimizle birlikte sunulmuştur.

 

Egea Arıza Lambaları

 

GENEL ARIZA LAMBALARI

Uyarı lambası aşağıdaki durumlarda yanar.

Motor yağ basıncı sensörü arızası Motor yağ basıncı sensörü arızalandığında uyarı lambası devreye girer. En kısa zamanda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz. (Egea Arıza Lambaları)

Egea Arıza Lambaları-1

 

ARAÇ KORUMA SISTEMI ARIZA LAMBASI

Fiat şifre sisteminde arıza olması durumunda uyarı lambası (bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj ile birlikte) yanar. En kısa zamanda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz.Şanzıman şanzımanını değiştirmek istiyorsanız, motor kapağını çıkarmanız ve alt emme manifoldu grubunu bloktan çıkarmanız ve ardından uygun vidalarla yeni şanzıman gövdesine takmanız gerekir. Yeni üst emme manifoldu, eskisini değiştirirken yağ kaybını önlemek için yeni üst emme manifoldunun tabanına takılması gereken siyah bir halka ile birlikte verilir. Fiat kodu Aracınızın yakıt enjeksiyonu ve ateşleme dahil tüm fonksiyonlarını kontrol eden bir elektronik kontrol ünitesi (ECU) olup olmadığını öğrenmek için sitemize başvurunuz veya aracınızın kullanım kılavuzundaki talimatları okuyunuz. (Egea Arıza Lambaları)
Egea Arıza Lambaları-2

 

DIŞ LAMBA ARIZA LAMBASI

Bir veya daha fazla ampulün yanık olması, sigortanın yanık olması veya elektrik bağlantısının kesilmiş olabilir.Bu uygulama için devre kesicinin amacı, açık nötr koşullara karşı koruma sağlamak değil, mevcut buluşta ve önceki buluşta açıklananlar gibi toprak arıza koruma devrelerini kullanan aydınlatma armatürlerinin yanlış montajı veya bakımı ile meydana gelebilecek kısa devreleri ve diğer arızaları önlemektir. Burada atıfta bulunulan teknikler, burada aşağıda açıklanan buluşun açık olmayan alternatif düzenlemeleri ve ayrıca arka plan tekniğinin açıklaması ile bağlantılı olarak aşağıda tartışılan önceki teknik de dahil olmak üzere, tüm amaçlar için tam olarak ortaya konmuş gibi buraya dahil edilmiştir. (Egea Arıza Lambaları)
Egea Arıza Lambaları-3

 

MOTOR SOĞUTMA SIVISI SICAKLIĞI ÇOK YÜKSEK ARIZA LAMBASI

Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir. Uyarı lambası, motor aşırı ısındığında yanar. Eğer uyarı lambası sürüş sırasında yanarsa, aşağıdaki işlemleri yapını.Motoru çalıştırmak için: Motor durana kadar direksiyon kolonundaki Start düğmesine basarak kontağı kapatın, ardından motoru sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için Start düğmesini bıraktığınızda veya gaz pedalına sıkıca bastığınızda hızlıca tekrar açın; Motor durursa, kontak anahtarını kapatın ve 10 dakika bekleyin, ardından motoru normal hızda en az 2 mil (3 km) çalıştırmak için kontak anahtarını AÇIK konuma getirerek ve gaz pedalına hafifçe basarak motoru yeniden çalıştırın. ; Sürücü, motoru çalıştırmadan önce yakıt enjeksiyon sistemini gerektiği gibi ayarlayabilir. (Egea Arıza Lambaları)
Egea Arıza Lambaları-4

 

DÜŞÜK MOTOR YAĞ BASINCI ARIZA LAMBASI

YETERSIZ YAĞ kırmızı öngörülen bazı pazarlarda versiyonlarda Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı, ancak motor çalıştırıldıktan hemen sonra sönmelidir.Araç herhangi bir süre anahtar bu konumdayken sürülürse, motorun çalıştırılmasında sorunlara neden olabilir ve marş motoruna zarar verebilir, ayrıca aküyü boşaltabilir veya tahrip edebilir. Bu parça numarası Chrysler Group LLC tarafından atanmamıştır ve bu sayfada veya web sitesinde görüntülenen herhangi bir otomobil üreticisiyle bağlantılı değildir. Chrysler Dodge Jeep Ram Parçaları, Aksesuarları ve Servis Kılavuzları Aracınız için bir kılavuz, servis kılavuzu, kullanım kılavuzu veya parça kataloğu edinmenin en iyi yolu çevrimiçi! Audi, BMW, Buick, Cadillac, Chevrolet, Chrysler, Daewoo, Dodge, Ford, GMC, Honda, Hyundai, Infiniti, Isuzu, Kia dahil olmak üzere her büyük üreticinin tüm yıllarını, markalarını ve modellerini kapsayan devasa fabrika kılavuzları koleksiyonumuza göz atın. , Mazda, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Subaru, Suzuki, Toyota, Volvo, Volkswagen ve daha fazlası!Q: Yükseltme yaptığımda ne olur? Yükseltmelerin karakterinizi daha güçlü ve daha hızlı hale getirdiğini biliyorum, ancak bu, hasar, sağlık vb. gibi oyun istatistikleriniz için ne anlama geliyor? Bir şey kaybeder misin, bir şey kazanır mısın veya bir yerde kalır mısın? (Egea Arıza Lambaları)
Egea Arıza Lambaları-5

 

DÜŞÜK AKÜ ŞARJI ARIZA LAMBASI

Anahtarın MAR konumuna çevrilmesiyle gösterge paneli üzerindeki uyarı lambası yanar, ancak motor çalıştırıldıktan hemen sonra sönmelidir.Kontak anahtarını kapattıktan sonra 30 saniye içinde ışık sönmezse, marş solenoidinizde bir sorun olabilir ve yapılacak ilk şey, anahtarı kontağa takmadan motoru marş ederek aracı yeniden çalıştırmayı denemektir. sorunsuz çalışmaya başlar, ardından anahtarı kontak AÇIK konumunda kullanarak motoru marş ederken akü terminalleri ile marş motoru röle anahtarı terminalleri arasındaki sürekliliği tekrar test etmek için anahtarı tekrar açın (anahtar açıkken motorun çalışmasına izin vermeyin). “açık” konumuna çevrildi). Motor yeniden çalıştığında anahtar çalışıyorsa, soruna neden olan solenoidi ortadan kaldırabilirsiniz. (Egea Arıza Lambaları)
Egea Arıza Lambaları-6

 

KAPI/BAGAJ/KAPUT AÇIK ARIZA LAMBASI

Egea Arıza Lambaları-7

 

FREN BALATALARI AŞINMIŞ ARIZA LAMBASI

Ön fren balataları aşınmışsa uyarı lambası yanar; bu durumda en kısa zamanda fren balataların değiştiriniz. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.Fren yaparken bir tık sesi duyduğunuzda veya araç aniden yavaşladığında, ayağınızla fren pedalına fazla basılmadığını ve sistemde gevşek parça bulunmadığını (fren hidroliği, hidrolik hatlar) kontrol edin. Bu testlerin tümü negatif çıkarsa, bu, frenlerin kendi içindeki bileşenlerden birinde (tekerlek silindirleri) veya ana silindirde (aşağıdaki “Frenler” bölümüne bakın) sorunların bir göstergesi olabilir. Tekerlek silindirlerini test etmek için, tekerlekleri kilitlemek için önce fren pedalına sertçe basın, ardından elinizle tutarken pedalı bırakın.

 

Egea Arıza Lambaları-8

 

PARK SENSÖRÜ ARIZA LAMBASI

Uyarı lambası park sensörlerinde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Bazı tiplerde üçgen içinde ünlem işareti sembolu uyarı lambası alternatif olarak yanar.Modelin belirli versiyonlarında, elektrikli hidrolik direksiyon (EPS) ile donatılmış manuel şanzımanlı araçlar için gösterge panelinin yanında ve sürücü kapısı kolunun yanında gösterge panelinde “düşük pil” göstergesi görülebilir. Düşük pil uyarı lambası, yakıttan daha az yakıt kaldığında veya klima sistemi düzgün çalışmıyorsa da devreye girerek motor arızasını gösterir.[kaynak belirtilmeli] Avrupa’da “Park Pilotu” terimi Eylül 2008’e kadar kullanıldı.[2] Kuzey Amerika’da 2010 yılından itibaren “Pilot Assist” terimi kullanılmaya başlandı.
Egea Arıza Lambaları-9

 

DÜŞÜK MOTOR YAĞ SEVİYESİ ARIZA LAMBASI

Motor yağ seviyesi asgari seviyenin aşağısına düştüğünde yanar. Yağı tamamlayınız veya servis ile iletişime geçiniz.Yağ Filtresinin Değiştirilmesi Filtre kartuşu, alt emme manifoldunun (hava giriş borularını barındıran) altında bulunur. Bu filtreyi değiştirmenin en iyi yolu, hava temizleyici tertibatınızı çıkarmak, ardından yakıt filtrenizi çıkarmak ve yağ filtresini yerel otomobil parçaları mağazanızdan yenisiyle değiştirirken bir kovaya koymaktır – değiştirmeye çalışmayın. sahip olmak! Aracınız otomatik şanzımanlı ise tekrar kullanmadan önce 3 gün daha beklemeniz gerekebilir.
Egea Arıza Lambaları-10

 

YAKIT REZERVİ ARIZA LAMBASI

Uyarı lambası depoda az kaldığında yanar. Uyarı lambası bir arızayı işaret etmek için yanıp sönerse, sistemi kontrol ediniz.Arızalı gazla çalışan bir su ısıtıcısı için sorun giderme prosedürü, su seviye göstergesini kontrol etmek ve ardından düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemekle başlar, çünkü hatalı okumalar herhangi bir zamanda tankın gerçek su seviyesinin yanlış okunmasına neden olabilir. ısıtma döngüsü sırasında, başlangıç ​​kapasitesine bağlı olarak, tankın gereğinden hızlı veya aşırı doldurmayı önlemek için çok yavaş dolmasına neden olmak; tank ayrıca, pompaya veya tesisata zarar verebilecek ve ayrıca korozyon sorunlarına neden olabilecek taşma koşullarından kaçınmak için boşaltıldıktan sonra yeterince hızlı boşalmayabilir.

 

Egea Arıza Lambaları-11

 

HAVA YASTIĞI ARIZA LAMBASI

Eğer hava yastığı sisteminde bir çalışma arızası varsa uyarı lambası sürekli olarak yanar.

Egea Arıza Lambaları-12

 

ISITMA BUJILERI DEVREDE ARIZA LAMBASI

Dikkat Ortam sıcaklığının yüksek olması durumunda, uyarı lambası kısa bir süre için yanabilir. Isıtma bujisi arızası Buji ısıtma arızası mevcutsa uyarı lambası yanar.

 

Egea Arıza Lambaları-13

 

EBD ARIZA LAMBASI

EBD sistemindeki bir arızayı veya sistemin çalışmadığını işaret eder; bu durumda sert frenlemelerle aracın arka tekerlekleri savrulmaya neden olacak şekilde zamansız olarak kilitlenebilir. Sistemi kontrol ettirmek için, otomobilinizi en yakın Fiat servisine kadar çok dikkatli bir şekilde kullanarak götürünüz. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.”Servis” bölümünde, belirli hizmetlerin (örn. frenlerin onarımı) nasıl gerçekleştirileceği ve ödeneceği hakkında bilgi bulacaksınız. Bir eylemin gerçekleştirilmesi gerekiyorsa (örneğin, frenin yeniden inşası), bu eylem, bir önceki adımda sizin tarafınızdan seçilen servis merkezinde, gereken servis türüne göre otomatik bir prosedür kullanılarak aşağıdaki şekilde gerçekleştirilir: Talep edilen hizmet Bu menüye girdiğinizde servis talep formunun ana sayfasına yönlendirilirsiniz.
Egea Arıza Lambaları-14

 

ŞANZIMAN / VİTES KUTUSU ARIZA LAMBASI

Şanzımanda bir arıza tespit edildiğinde gösterge panelindeki uyarı lambası yanıp söner. Şanzımanda bir arza meydana gelmesi halinde, sistemi kontrol ettirmek için, mümkün olan en kısa sürede yetkili bir Fiat servisine başvurunuz.2 tekerlekten çekiş (AWD): çekiş kontrolü etkinleştirildiğinde, araç yalnızca ön tekerleklerle sürülebilir; 4WD: araç hem ön hem de arka tekerleklerle sürülebilir; Fiat 500e’nin direksiyon simidi, tekerlek jantının ortasında bulunan bir düğmeye basarak park frenini devreye sokmanıza veya devreden çıkarmanıza olanak tanıyan bir elektronik park freni ile donatılmıştır, böylece uzun duruşlarda frenlerin gereksiz yere aşınması önlenir; Yeni bir ses üretim sistemi sürücüye hız, vites geçişleri, hızlanma, frenleme vb. ile ilgili bilgiler sağlar; Akü kapasitesi nominal değerinin %80’inden azsa, anahtar kontağa takılmadan araç çalışmayacaktır.
Egea Arıza Lambaları-15

 

ABS SISTEMI ARIZA LAMBASI

 

Egea Arıza Lambaları-17

 

ENJEKSIYON SİSTEMİ ARIZA LAMBASI

Enjeksiyon egzoz sisteminde bir arızayı, olası performans düşüklüğünü, düşük sürüş kalitesini ve yüksek tüketim değerlerini bildirmek için uyarı lambası sabit olarak yanar veya seyahat esnasında yanar.Normal sürüş işlemi sırasında, düz yollarda sabit hızlarda veya yük uygulanmış (sürüş) düşük hızlarda yokuş aşağı giderken motor soğutma suyu sıcaklığı iyi veya kötü performansın bir göstergesi olarak kullanılabilir. Uyarı ışığı, yalnızca soğutma suyu sıcaklığı önceden ayarlanmış bir değerden düşük değilse ve araç modeli ve takılı ekipman için normal çalışma sınırları içindeyse yanmalıdır, aksi takdirde sorun giderilene veya araç durana kadar uyarı lambası yanmaz. ve fren pedalı kullanılarak soğutulur. (Egea Arıza Lambaları)
Egea Arıza Lambaları-18

 

DIZEL FILTRESİ ARIZA LAMBASI

Uyarı lambası dizel filtresinde su olması durumunda yanar. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.Bu, basitçe “DİZEL FİLTRESİNDE SU” yazan kısa ve basit bir ekranı içerebilir. Veya örneğin farklı renklerle gösterilen su seviyesiyle (kırmızı en şiddetli olan) daha ayrıntılı bir mesaj olabilir. Bu durumlarda, filtredeki su temizlenene kadar aracınızı sürmeye devam etmemelisiniz – ideal olarak motordaki tüm yakıtı veya yağı boşaltarak, ancak bu pratik değilse, yakıt deposunu boşaltmak, tüm yakıtı boşaltmak için yeterlidir. Su. (Egea Arıza Lambaları)
Egea Arıza Lambaları-20

 

LASTİK BASINÇ KONTROLÜ ARIZA LAMBASI

Egea Arıza Lambaları-21

 

Yolda muhtemel buzlanma ikaz lambası

Arızasız yolculuklar diler sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.

Yorum yapın