Acil Bakım Gerektiren Arıza Işıkları – Ford !!


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamları

SAYFANIN ALT BÖLÜMÜNDE MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ


Arıza lambaları renklerine göre farklı anlamlara gelmektedir:
  • Yeşil: Sistem düzgün çalışıyor veya şu anda kullanımda,
  • Sarı: Sistem unsurlarından en az biri düzgün çalışmıyor - Kullanıma engel değil ancak en kısa sürede arıza tespit edilmelidir.
  • Kırmızı: Araç durdurulmalı ve çekici ile ilgili servis veya tamirciye gidilmelidir. Aracın hareket etmesi durumnda arıza büyüyebilir.
  Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası. Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası. Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar. Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası. Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası. Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası. Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
  • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
  • Pozisyon 1 : Beş kişi.
  • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
  • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası. Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.

MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ

Acil Bakım Gerektiren Arıza Işıklar-ford-ariza-lambalari-anlamalari
Acil Bakım Gerektiren Arıza Işıkları ve ford-ariza-lambalari-anlamalari

Acil Bakım Gerektiren Arıza Işıkları yazımızda Ford marka araçlarda bulunan ve ortaya çıktığında aksatmadan tamirini-bakımını yaptırmanız gereken ford arıza ışıkları veya diğer bi deyişle ford arıza lambaları ile ilgili bilgiler vermekteyiz.

Motor Soğutma Sıvısı Sıcaklığı – Acil Bakım Gerektiren Arıza Işıkları

Asla göz ardı etmemeniz gereken bir ışık, Motor Soğutma Sıvısı Sıcaklık lambanızdır. Bu sembolün herhangi bir zamanda yandığını görürseniz, aracı hemen kapatmanız gerekir. Eğer yapmazsanız, motorunuzun aşırı ısınmasına hazır olun, bu motor dünyasında kötü bir haberdir. Bu uyarı ışığını gördükten sonra aracınızı, kamyonunuzu veya SUV’nizi en kısa sürede bakıma alın.

Motor Yağı – Acil Bakım Gerektiren Arıza Işıkları

Dikkat etmeniz gereken bir diğer sembol de Motor Yağı lambanızdır. Bu gösterge görünürse, motor yağınızın çok düşük olduğu veya sistemde başka bir sorun olduğu anlamına gelir. Her iki senaryo da Ford’unuzu kapatmanızı, tamircinizle iletişime geçmenize aracı hemen rezerve etmenizi gerektirir.

Servis Motoru Yakında

Arabanızı açtıktan sonra minicik, küçük bir motor ışığı yanıp sönmeye başlarsa, gitmeyin, 200 $ toplamayın ve doğrudan bayinize gidin. Bu dikkat çekici sinyal, motorunuzun katalitik dönüştürücünüzle ilgili sorunlara neden olma potansiyeline sahip olabileceği anlamına gelir (büyük bir anlaşma gibi görünüyor ve öyle.) Sadece bir tamirci motoru test edebilir ve eldeki tam sorunu teşhis edebilir.

Akü – Acil Bakım Gerektiren Arıza Işıkları

Tanınması daha kolay lambalardan biri olan akü uyarı ışığı, bir bataryaya benziyor. Küçük dikdörtgenin bir ucunda artı işareti, diğer ucunda eksi işareti vardır. Bu danışmanın varlığı, akü sorunlarınız olduğunu bilmenizi sağlar ve aracınızın tekrar çalışıp çalışmayacağı belirsiz olduğundan, kötü bir çekme faturasından kaçınmak için doğrudan tamircinize götürmeye çalışın.

Güç Aktarma Organları Arızası -Acil Bakım Gerektiren Arıza Işıkları

Daha korkunç uyarı ışıklarının sonuncusu mini bir anahtar olarak şeklini alır. Bu lamba yandığında, güç aktarma organınızda bir yerde bir arıza olduğunu gösteriyor. Bir aracın güç aktarma organı, motordan diferansiyellere kadar her şeyi içerir, bu nedenle arızalıysa, sorunu en az sürede ele almanız gerekir.

Önemli Ama Mutlaka Acil Olmayan Uyarılar

Aracınızın uyarılarının çoğu, olaylara bakılmasının veya ayarlanmasının zamanının gelebileceğini bildirmek için vardır. Bunlardan bazılarını aşağıda sizler için derledik yer almayan diğer arıza ışıkları için sitemizdeki içerikleri inceleyebilirsiniz;

Düşük Lastik Basıncı Uyarısı

Baş aşağı at nalında ünlem işaretine benzeyen bir sembole dikkat edin. Göstergenin size çevirdiği şey, lastik basıncınızın azaldığıdır. Bazen bu Kanada sıcaklık düşüşlerinden kaynaklanırken, diğer zamanlarda elinizde bir sızıntı olduğu anlamına gelir. Yeni bir lastiğe ihtiyacınız olursa, bunda da size yardımcı olabiliriz.

Fren Sistemi Uyarısı

Şimdi, “P” harfiyle eşleştirilmiş ve “BRAKE” kelimesinin üzerine konuşlanmış bir ünlem işareti gördüğünüzde, bu tamamen farklı bir hikayedir. Bu lamba, motorunuz çalışırken park freninizin açık olduğunu bilmenizi istiyor. Fren devreye girmediyse, fren sisteminde daha ciddi bir sorunla karşılaşıyor olabilirsiniz.

Elektrikli Park Freni

Bir daire içinde bir yıldırım okunun varlığı, bu kez elektrikli park freni hakkında başka bir fren hikayesi anlatıyor. Işığı görürseniz, elektrikli el freninizin bir sorunu vardır, bu yüzden check-up randevusu için rezervasyon yaptırın!

Kilit Önleyici Fren Sistemi

İçinde “ABS” harfleri olan bir daire görünürse, bu kilitlenme önleyici fren sisteminizin çöktüğü ve Ford’unuzun yalnızca standart fren işlemlerini kullandığı anlamına gelir. Bunu düzeltmek için aracın servisini yaptırmış olmalısınız.

Ön Hava Yastığı Uyarısı

Aracınız hava yastıklarından biriyle ilgili bir sorun tespit ettiğinde, kucağında büyük bir daire olan oturmuş bir kişiden oluşan bir sembolle size söyleyecektir. Bu lamba Ford’un hava yastığı sisteminde sorunlar olduğunu gösterdiğinden, daha erken bakıldığından emin olmak isteyeceksiniz.

Düşük Yakıt Seviyesi

Son olarak, tam olarak küçük bir benzin pompası gibi görünen bir ışık görürseniz, gidin arabanızı benzinle doldurun! Gittiğiniz yere ulaşmak için bu son kilometre zulasına güvenebilirsiniz, ancak aracınızın tankının sizi ne kadar ileriye götüreceğini öğrenmek için mahsur kalmanıza değmez.

İşaretlerin Geri Kalanı ve diğer marka, model araçlarla ilgili arıza lambalarının ne anlama geldiğini öğrenmek için sitemizdeki diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Arızasız yolculuklar diler sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.

Yorum yapın