Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları


■ Her şeyden önce, sürüşe dikkat edin! Bir sürücü olarak yol güvenliğinin tüm sorumluluğu size aittir.

■ Gösterge panelindeki kumandaları asla sürüş sırasında, sadece araç dururken çalıştırmayın!

Skoda Arıza Lambaları Gösterge Paneli;

Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları
Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları
 1. Devir sayacı
 2. Kilometre sayacı
 3. Soğutma suyu sıcaklık göstergesi
 4. Ekran
 5. Ekran modunu seçmek için buton (düğmeyi çevirin)
 6. yakıt göstergesi

Takometre

Devir sayacı kırmızı ölçek alanı, motor kontrol ünitesinin motor devrini sınırlamaya başladığı alanı gösterir. Motor kontrol ünitesi, motor devrini güvenli bir sınırla sınırlar.

Devir sayacındaki kırmızı bölgeye ulaşmadan önce, bir sonraki yüksek vitese geçin veya otomatik şanzımanın vites kolu D konumunu seçin.

Alıştırma döneminde, Yeni motorda ve motor çalışma sıcaklığına ısınmadan önce yüksek motor devirlerinden kaçının.

Çevre için
Zamanında vites büyütme, yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olur, çalışma gürültüsünü azaltır, çevreyi korur ve motorun hizmet ömrüne ve güvenilirliğine fayda sağlar.

 

 • Hız göstergesi
 • Aşırı hız uyarısı

 

Sürüş hızı 120 km/s’yi aşarsa, sesli bir uyarı sinyali duyulur. Sürüş hızı tekrar bu hız sınırının altına düşerse sesli uyarı sinyali kapatılır.

Not
Bu özellik yalnızca bazı ülkeler için geçerlidir.

 

Skoda Arıza Lambaları Soğutucu sıcaklık göstergesi

 

Soğutma suyu sıcaklık göstergesi 3 » Şek. 2 sadece kontak açıkken çalışır.

Motor hasarını önlemek için sıcaklık aralıklarıyla ilgili aşağıdaki bilgilere uyulmalıdır:

UYARI
Motor kaputunu açmadan ve soğutma sıvısı seviyesini kontrol etmeden önce aşağıdaki motor bölmesini gözlemleyin.

 

DİKKAT
Taze hava girişinin önündeki ek farlar ve diğer ekler, soğutma sıvısının soğutma etkisini bozar. Dış sıcaklık yüksekse ve motor ağır yüklüyse, motorun aşırı ısınma riski vardır.

 

Skoda Arıza Lambaları Benzin göstergesi

 

Yakıt göstergesi 6 » Şek. 2 sadece kontak açıkken çalışır.

Tank kapasitesi yaklaşık 55 litre veya 60 litredir. İbre rezerv işaretine ulaştığında, gösterge panelinde uyarı sembolü yanar tankı mevcuttur. Bu sembol size yakıt ikmali yapmanızı hatırlatır..
Depoda yaklaşık 9 litre yakıt kalmıştır . Bu sembol size yakıt ikmali yapmanızı hatırlatır.

Bilgi ekranı aşağıdakileri gösterir:

Lütfen yakıt ikmali yapın. (Lütfen doldurun.)

 

Bir uyarı tonu olarak da akustik bir sinyal duyulur.

DİKKAT
Yakıt deposunu asla tamamen boş çalıştırmayın! Düzensiz yakıt beslemesi motorun kaba çalışmasına neden olabilir. Yanmamış yakıt egzoz sistemine girebilir ve katalitik konvertöre zarar verebilir.

 

Not Doldurduktan
sonra, dinamik sürüş sırasında yakıt göstergesi yaklaşık bir parça daha az gösterebilir (örn. çok sayıda viraj, frenleme, yokuş aşağı ve yokuş yukarı sürüş). Dururken veya daha az dinamik bir şekilde sürerken, yakıt göstergesi tekrar doğru yakıt seviyesini gösterecektir. Bu görünüm bir hata teşkil etmez.

 

Skoda Arıza Lambaları Katedilen mesafe için sayaç

 

Katedilen mesafe kilometre (km) olarak belirtilmiştir. Bazı ülkeler mil (mph) ölçü birimini kullanır.

 

Servis Arıza Lambası 

Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları
Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları

Donanıma bağlı olarak, ekran farklılık gösterebilir.

Servis aralığı göstergesi

Servis aralığına ulaşılmadan önce, kontağı açtıktan sonra, 10 saniye boyunca bir anahtar sembolü kalan kilometre gösterilir » Şek. 3. Aynı zamanda kalan kilometre gösterilirve
kalan kilometre gösterilir » Şek. 3. Aynı zamanda, bir sonraki servis randevusuna kadar kalan günler gösterilir.

Bilgi ekranı aşağıdakileri gösterir:

Servis … km veya … gün içinde. (Servis … km veya … gün içinde.)

Kilometre göstergesi, gerekirse servise kadar olan gün göstergesi, gerekirse 100 km’lik adımlarla, gerekirse gün olarak azalır.

Servis zamanı geldiğinde, kontak açıldıktan sonra 20 saniye boyunca ekranda yanıp sönen bir anahtar sembolü Bilgi ekranı aşağıdakileri gösterir:ve Servis metni belirir.

Bilgi ekranı aşağıdakileri gösterir:

Şimdi servis yapın! (Şimdi servis yapın!)

Bir sonraki servis randevusuna kadar sürüş mesafesini ve günleri görüntüleyin

Kalan sürüş mesafesini ve bir sonraki servis randevusuna kadar olan günleri istediğiniz zaman 5 » Şek. 2 düğmesini kullanarak görüntüleyebilirsiniz.

Ekranda 10 saniye boyunca bir anahtar sembolü bir sonraki servis randevusuna kalan gün sayısı görüntülenir.ve kalan mesafe görünecektir. Aynı zamanda
bir sonraki servis randevusuna kalan gün sayısı da gösterilir.

Bilgi ekranı olan araçlarda bu ekrana Ayarlar menüsünden ulaşabilirsiniz.

Bilgi ekranı 10 saniye boyunca aşağıdakileri gösterir:

Servis … km veya … gün içinde. (Servis … km veya … gün içinde.)

Skoda Servis aralığı ekranı, yalnızca gösterge paneli ekranında bir servis mesajı veya en azından bir uyarı gösteriliyorsa sıfırlanabilir.

Sıfırlamanın uzman bir şirket tarafından yapılmasını öneririz.

Yetkili servis:
› ilgili incelemeden sonra ekranın hafızasını sıfırlar; › servis planına giriş yapar; › Bir sonraki servis tarihini içeren etiketi sürücü tarafındaki ön panelin yan tarafına yapıştırın.

Servis aralığı göstergesini 5 » Şek. 2 basmalı düğmeyi kullanarak sıfırlayabilirsiniz.

Bilgi ekranı olan araçlarda, Ayarlar menüsünden servis aralığı ekranını sıfırlayabilirsiniz.

DİKKAT
Servis aralığı göstergesini kendiniz sıfırlamamanızı öneririz, aksi takdirde servis aralığı ekranı yanlış ayarlanabilir ve bu araç arızalarına neden olabilir.

Not

 • Servis aralıkları arasında ekranı asla sıfırlamayın, aksi takdirde ekran yanlış olacaktır.
 • Araç aküsünün bağlantısı kesilirse, servis aralığı göstergesinin değerleri korunur.
 • Gösterge paneli bir onarımdan sonra değiştirilirse, servis aralığı göstergesi için sayaçta doğru değerler girilmelidir. Bu çalışma uzman bir firma tarafından yapılmaktadır.
 • Değişken servis aralıklı ekranı sıfırladıktan sonra, bilgi sabit servis aralıklı araçlarda olduğu gibi görüntülenir. Bu nedenle, servis aralığı göstergesinin yalnızca bir ŠKODA Yetkili Servisi tarafından sıfırlanmasını ve sıfırlamanın bir araç sistemi test cihazı kullanılarak yapılmasını öneririz.
 • Servis aralıkları hakkında ayrıntılı bilgi – bkz. servis planı.

 

Dijital saat

Saat, 5 » Şek. 2 basma düğmesiyle ayarlanır.

5 numaralı butonu çevirerek değiştirilecek ekranı seçin ve butona basarak değişikliği gerçekleştirin.

Bilgi ekranlı araçlarda saat, Saat menüsünden de ayarlanabilir.

Skoda vites tavsiyesi

Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları
Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları

Halihazırda takılı olan vites A, gösterge panelinin ekranında gösterilir » Şek. 4.

Mümkün olan en düşük yakıt tüketimini elde etmek için veya ekranda vites değiştirme önerisi gösterilir.

Kontrol ünitesi vites değiştirmenin avantajlı olduğunu anladığında, ekranda bir ok B gösterilir. Yukarı veya aşağı kaydırmaya bağlı olarak ok yukarı veya aşağıyı gösterir.

Aynı zamanda, o anda takılı olan vites A yerine önerilen vites görüntülenir.

DİKKAT
Farklı sürüş durumlarında doğru vitesi seçmek için, örn. B. Sollama yaparken her zaman sürücü sorumludur.

Depolamak

Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları
Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları

Çok işlevli ekran (kart bilgisayarı)

 

Çok fonksiyonlu ekran sadece kontak açıkken çalıştırılabilir.

Kontak açıldıktan sonra, kapatmadan önce en son seçilen fonksiyon görüntülenir.

Araç modeline bağlı olarak çok işlevli gösterge ekranda » Şek. 5 veya bilgi ekranında gösterilir.

Bilgi ekranı olan araçlarda belirli bilgileri gizlemek mümkündür.

UYARI
Her şeyden önce, sürüşe dikkat edin! Bir sürücü veya olarak yol güvenliğinin tüm sorumluluğu size aittir.

 

Not

 • Bazı ulusal versiyonlarda, ekran İngiliz ölçü sistemindedir.
 • İkinci hızın mph cinsinden gösterimi etkinleştirilirse, km/h cinsinden güncel hız ekranda gösterilmez.

Çok işlevli ekran, otomatik olarak çalışan iki bellekle veya donatılmıştır.

Seçilen hafıza ekranda gösterilir » Şek. 5.

Tek seferlik hafızanın (hafıza 1) verileri, ekranda 1 göründüğünde görüntülenir. Bir 2 belirirse, toplam yolculuk belleğindeki (hafıza 2) veriler görüntülenir.

Hafıza, silecek kolundaki B » Şek. 6 düğmesi veya çok fonksiyonlu direksiyondaki ayar düğmesi D kullanılarak değiştirilir.

 

Skoda sürüş mesafesi

 

Hafızanın son silinmesinden bu yana kat edilen mesafe ekranda görüntülenir. Belirli bir noktadan sonra katedilen mesafeyi ölçmek istiyorsanız, silecek kolundaki B » Şek. 6 düğmesine veya D » Şek. 6 ayar çarkına basılarak hafıza bu noktada sıfıra ayarlanmalıdır. çok işlevli direksiyon simidinde.

Her iki hafıza için maksimum ekran değeri 1,999 km veya bilgi ekranlı araçlar için 9,999 km’dir. Bu değer aşılırsa gösterge tekrar sıfırdan başlar.

Ortalama sürat

 

Ekran, hafızanın en son silinmesinden bu yana veya ortalama hızı km/saat olarak gösterir. Ortalama hızı belirli bir süre için ölçmek istiyorsanız, ölçümün başlangıcında ön cam silecek kolundaki

Silme işleminden sonra, ilk yaklaşık 300 m’lik veya sürüş mesafesi için ekranda çizgiler belirir.

Görüntülenen değer, sürüş sırasında düzenli olarak güncellenir.

Geçerli hız

 

Güncel hız, hız göstergesinin 2 » Şek. 2 ekranıyla aynı olan ekranda gösterilir.

Skoda Yağ Arıza Lambası

Yağ sıcaklığı 50 °C’nin altındaysa veya yağ sıcaklığı kontrol sisteminde bir arıza varsa, yağ sıcaklığı yerine üç çizgi görüntülenecektir.

 

MAXI DOT (bilgi ekranı)

Bilgi ekranı, aracınızın mevcut çalışma durumu hakkında sizi rahatça bilgilendirir. Ayrıca bilgi ekranı (araç donanımına bağlı olarak) radyo, telefon, çok işlevli ekran, navigasyon sistemi, MDI girişine bağlı cihaz ve otomatik şanzımandan bilgi sağlar.

Kontak açıldığında ve sürüş sırasında, veya araçta her zaman belirli işlevler ve durumlar kontrol edilir.

Arızalar, gerekli onarım çalışmaları ve diğer bilgiler kırmızı veya semboller ve sarı sembollerle belirtilir.

Bazı sembollerin yanması, sesli bir uyarı sinyali ile birleştirilir.

Bilgi ve uyarı metinleri de ekranda gösterilir.

Ekranda aşağıdaki bilgiler görüntülenebilir (araç donanımına göre):

UYARI
Her şeyden önce, sürüşe dikkat edin! Bir sürücü olarak yol güvenliğinin tüm sorumluluğu size aittir.

 

Ana menü

Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları
Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları

Silecek kolundaki düğmelerle çalıştırma

› Döner anahtara A » Şek. 7 1 saniyeden uzun süre basarak ana menüyü (ana menü) etkinleştirin.

› Tek tek menü öğeleri, yaylı anahtar A kullanılarak veya seçilebilir. B düğmesine kısaca bastıktan sonra, seçilen bilgi görüntülenir.

Çok işlevli direksiyon simidindeki düğmelerle çalıştırma

› C » Şek. 7 yaylı anahtarına 1 saniyeden uzun süre basarak ana menüyü (ana menü) etkinleştirin.

› C tuşuna kısaca basmak sizi bir seviye yukarı çıkarır.

› Ayrı menüler, ayar çarkı D çevrilerek seçilebilir. Ayar çarkına D kısaca dokunduktan sonra seçilen menü görüntülenir.

Aşağıdaki bilgiler seçilebilir (araç donanımına bağlı olarak):

Audio (Ses) ve Navigasyon (Navigasyon) menü öğeleri, yalnızca fabrikada kurulmuş radyo veya navigasyon sistemi açıksa görüntülenir.

Menü öğesi Aux. ısıtma (yardımcı ısıtma) yalnızca fabrikada bir veya yardımcı ısıtma kuruluysa görüntülenir.

Asistanlar menü öğesi yalnızca araçta viraj lambaları varsa görüntülenir.

Not

 • Bilgi ekranında uyarı mesajları gösteriliyorsa, veya ana menüyü çağırmak için bu mesajlar silecek kolundaki B » Şek. 7 düğmesiyle veya çok fonksiyonlu direksiyondaki D düğmesiyle onaylanmalıdır.
 • Bilgi ekranı kullanılmıyorsa, menü her zaman yaklaşık 10 saniye sonra daha yüksek seviyelerden birine geçer.
 • Fabrikada takılan radyo veya navigasyon sisteminin çalışması, araç içi literatürde bulunan ayrı talimatlarda açıklanmıştır.

 

Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları

DSG otomatik şanzıman debriyajlarıMotor yağı basıncı çok düşük

 

çok sıcakDSG otomatik şanzıman debriyajları
çok sıcak

Kırmızı bir simge göründüğünde, art arda üç uyarı sesi duyulacaktır.

Sarı simgeler

 

Sarı bir simge bir uyarıyı gösterir.

İlgili işlevi mümkün olan en kısa sürede kontrol edin.

Sarı sembollerin anlamı:

 

Motor yağı basıncı ile ilgili sorunMotor yağı seviyesini kontrol edin, motor yağı sensörü veya arızalı

 

Aracı derhal bir yetkili servise kontrol ettirin. İle birlikteMotor yağı basıncı ile ilgili sorun

 

Aracı derhal bir yetkili servise kontrol ettirin. Bu sembolle birlikte, izin verilen maksimum motor devri hakkında bilgi görüntülenir.

Bazı durumlarda sarı bir simge göründüğünde bir uyarı sesi de duyulur.

Birkaç öncelik 2 arızası varsa, simgeler arka arkaya görünür ve her biri yaklaşık veya 5 saniye yanar. (Skoda Fabia Gösterge Paneli Anlamları)

 

Yorum yapın