Mercedes Arıza Lambaları Anlamları


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Mercedes arıza lambaları anlamları anahtar kelimesi üzerinde yoğunlaştığımızda, Arıza Işıkları araba sürücülerinin aracının çalışmasının nasıl olduğunu anlamasına yardımcı olmak için önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor Mercedes araba sürücüleri, aracının arıza lambalarının anlamlarını bilmek zorundadır. Arıza lambaları, aracın çalışmasının ne kadar iyi olduğunu anlamak için kullanılan göstergelerdir. Mercedes araba sürücüleri, aracın arıza lambalarının anlamlarını öğrenmelidir. Arıza lambaları, aracın çalışma durumunu gösteren, aracın çalışmasının ne kadar iyi olduğunu gösteren göstergelerdir. Bu göstergeler, aracın çalışmasının nasıl olduğunu anlamak için kullanılır. Arıza lambalarının anlamlarını öğrenmek, aracın çalışmasının ne kadar iyi olduğunu anlamak için önemlidir. Mercedes araba sürücüleri, aracın arıza lambalarının anlamlarını öğrenmeli ve aracın çalışmasının ne kadar iyi olduğunu anlamak için arıza lambalarını kullanmalıdır.

Araç Arıza Lambaları

Mercedes Arıza Lambaları Anlamları

Araç Arıza Lambaları , Arıza Işıkları araçların arızalarının anında tespit edilmesini sağlayan önemli bir parçadır. Araç arıza lambaları, aracın çalışma durumunu veya arızalarını belirlemek için kullanılır. Bu lambalar, aracın arızalandığını veya arıza durumunu gösteren özel ışıkların oluşturduğu bir sistemdir. Genellikle, aracın kontrol panelinde bulunan bir dizi lamba vardır. Bu lambalar, aracın çalışma durumunu, yakıt seviyesini veya özel arızaları göstermek için kullanılır. Bu arıza lambalarının, aracın çalışma durumunu anında tespit etmek için önemli olduğu kadar, aracın arızalarının önceden tespit edilmesini de sağlamaktadır. Araç arıza lambalarının, aracın çalışma durumunu ve arızalarını anında tespit etmek için kullanılması, aracın daha uzun süre çalışmasını ve arızaların zamanında giderilmesini sağlar. Bu nedenle, aracın arıza lambalarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve arızaların zamanında giderilmesi önemlidir.

Arıza Lambaları Anlamları

Arıza Lambaları Anlamları , Arıza Lambaları Anlamları Türkçe olarak ‘fault lights’ olarak bilinir ve araba sahiplerinin aracının durumunu anlamak için kullanılan önemli bir araçtır. Arıza lambaları, aracın çalışma durumu hakkında önemli bilgiler sağlar ve aracın çalışma durumunu gösteren üç farklı renkte ışıkları vardır. Yeşil ışık, aracın normal çalışmasını gösterir ve aracın çalışır durumda olduğunu ifade eder. Kırmızı ışık, aracın aksamlarının olası bir arızaya sahip olduğunu gösterir ve aracın daha fazla çalışmasının önerilmediğini ifade eder. Sarı ışık, aracın daha fazla çalışmasının önerilmediğini ama aracın çalışma durumunu izlemek için bir uyarı olduğunu gösterir. Arıza lambaları, aracın çalışma durumunu anlamak için önemli bir araçtır ve aracın çalışma durumunu gösteren üç farklı renkte ışıkları vardır. Yeşil ışık aracın normal çalışmasını, kırmızı ışık aracın olası bir arızaya sahip olduğunu ve sarı ışık aracın çalışma durumunu izlemek için bir uyarı olduğunu gösterir. Arıza lambalarının anlamlarını anlamak ve aracın çalışma durumunu izlemek için önemlidir.

Arıza Işıkları

Arıza Işıkları , Arıza Lambaları Anlamları Türkçe konuşanların araba kullanırken karşılaştıkları en önemli konulardan biridir. Arıza ışıkları, aracın motoru ve diğer sistemlerinin çalışmasını kontrol etmek için kullanılan önemli bir göstergedir. Arıza ışıkları, aracınızın güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için önemlidir. Arıza ışıkları, aracınızda meydana gelen sorunların çözülmesi için çok önemlidir. Arıza ışıklarının yakılması, aracınızdaki sistemlerin çalışmasının düzgün olup olmadığını gösterir. Arıza ışıkları, aracınızın içindeki birçok parçanın çalışmasını kontrol etmek için kullanılır. Arıza ışıkları, aracınızın verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için önemlidir. Arıza ışıklarının yakılması, aracınızın içindeki sistemlerin çalışmasının düzgün olup olmadığını gösterir. Arıza ışıklarının yakılması, aracınızdaki meydana gelen sorunların çözülmesi için çok önemlidir. Arıza ışıklarının yakılması, aracınızın verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için önemlidir. Arıza ışıklarının yakılması, aracınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için çok önemlidir. Arıza ışıklarının yakılması, aracınızın daha güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için çok önemlidir. Arıza ışıklarının yakılması, aracınızın içindeki sistemlerin daha verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için çok önemlidir. Arıza ışıklarının yakılması, aracınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için çok önemlidir. Arıza ışıklarının yakılması, aracınızın daha güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için çok önemlidir. Arıza ışıklarının yakılması, aracınızın içindeki sistemlerin daha verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için çok önemlidir. Arıza ışıklarının yakılması, aracınız

Gösterge Işıkları

Gösterge Işıkları, Arıza Işıkları Türkçe’de “sinyal ışıkları” olarak da bilinir, özellikle yol kenarında karşılaşılan trafik işaretlerinin motorlu araçların hareketini kontrol etmek için kullanılan ışıklardır. Gösterge ışıkları, uyarı, uyarı veya uyarı iletişimini arttırmak için kullanılan çeşitli renklerde ışıkların bir kombinasyonudur. Gösterge ışıkları, çoğu zaman kırmızı, sarı ve yeşil renklerde olabilir ve bu renklerin her biri farklı bir anlama sahiptir. Kırmızı ışık, durma emrini verirken, sarı ışık, durma emrini teyit etmek için kullanılır ve yeşil ışık, hareket etme emrini verir. Gösterge ışıkları, yaygın olarak kamu yollarındaki trafik kontrolünde kullanılır ve bu ışıkların kullanımı, güvenli bir şekilde sürüşün mümkün olmasını sağlar. Gösterge ışıkları, Türkçe’de “sinyal ışıkları” olarak da bilinir ve bu ışıkların her birinin kendine özgü anlamı vardır.

1. Mercedes arıza lambalarının ne anlama geldiğini nasıl anlayabilirim?

Mercedes arıza lambalarının anlamlarını anlamak için, aracınızın kullanma kılavuzuna bakarak veya aracınızın arıza kodlarını taramak için bir arıza okuyucu kullanarak araç belirtilen arıza kodlarının anlamlarını öğrenebilirsiniz.

2. Mercedes arıza lambalarının ne zaman yanıp söneceğini nasıl bilebilirim?

Mercedes arıza lambaları, aracınızın motor kontrol ünitesi tarafından algılanan arıza durumlarına göre yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu durumlar aracınızın yakıt, hava, emisyon veya motor kontrol sistemlerinde meydana gelen arızalara bağlı olarak ortaya çıkacaktır.

3. Mercedes arıza lambalarının ne zaman söndüğünü nasıl anlayabilirim?

Mercedes arıza lambaları, aracınızın arıza kodlarının taranması ve arıza nedeninin giderilmesiyle sönecektir. Aracınızın arıza kodlarını taramak için bir arıza okuyucu kullanmanız gerekir.

4. Mercedes arıza lambalarının ne zaman yanıp söndüğünü nasıl önleyebilirim?

Mercedes arıza lambalarının yanıp sönmesini önlemek için, aracınızın yakıt, hava, emisyon veya motor kontrol sistemlerinde meydana gelen arızaların zamanında giderilmesi gerekir. Ayrıca aracınızın periyodik bakımlarını zamanında yaptırmanız da arıza lambalarının yanıp sönmelerini önleyecektir.

5. Mercedes arıza lambalarını nasıl söndürebilirim?

Mercedes arıza lambalarını söndürmek için, aracınızın arıza kodlarını taramak ve arıza nedeninin giderilmesi gerekir. Aracınızın arıza kodlarını taramak için bir arıza okuyucu kullanmanız gerekir.

Mercedes Arıza Lambaları Anlamları

 • Araç Arıza Lambaları:
  • Kontrol Lambası: Aracınızın motorunun çalışmasını kontrol etmek için kullanılan lambadır.
  • Yakıt Deposu Lambası: Yakıt deposu yeterli miktarda yakıt içeriyor mu kontrol etmek için kullanılan lambadır.
  • Hız Sınırı Lambası: Sürücünün aracın hızını kontrol etmesini sağlayan lambadır.
  • Yağ Basıncı Lambası: Motorun yağ basıncını kontrol etmek için kullanılan lambadır.
 • Arıza Lambaları Anlamları:
  • Kırmızı Arıza Işığı: Aracınızın arızalı olduğunu gösteren lambadır.
  • Sarı Arıza Işığı: Aracınızın arızalı olması durumunda arızayı çözmek için motoru kapatmanızı gösteren lambadır.
  • Yeşil Arıza Işığı: Aracınızın arızasının çözüldüğünü gösteren lambadır.
 • Gösterge Işıkları:
  • Kontrol Işığı: Aracınızın çalışmasını kontrol etmek için kullanılan lambadır.
  • Hız Sınırı Işığı: Sürücünün aracın hızını kontrol etmesini sağlayan lambadır.
  • Yağ Basıncı Işığı: Motorun yağ basıncını kontrol etmek için kullanılan lambadır.


Mercedes Arıza Lambaları Anlamları – Sıkça Sorulan Sorular (SSS)