Audi Arıza Lambaları


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Arıza Lambaları. Audi A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8, R8, RS, S Serisi, TT, E-Tron, 80 Serisi, veya 90 modellerinden birine sahipseniz yazımızda açıklayacağımız arıza lambaları anlamlarına ihtiyacınız olacaktır.

 

Audi Kızdırma Bujisi Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-kızdırma bujisi

Kızdırma bujisi arıza lambası sadece dizel Audi’lerde görülür ve genellikle turuncu renktedir. Geleneksel motor yönetim ışığı gibi, sürücüleri aracın emisyonları veya çalışmasıyla ilgili hatalar hakkında uyarmak için tasarlanmıştır.

Neyin yanlış gittiğini görmek için arabayı daha fazla incelemeniz gerekecek ve bir profesyonelden yardım almak en iyisidir.

Kızdırma bujisi arıza işareti açıkken yine de sürebilir miyim?

Kızdırma bujisi ışığı yanıyorken sürmek mümkün olsa da, bu harika bir fikir değil. Motorla ilgili bir sorun göz ardı edilirse, çok daha ciddi ve onarımı daha pahalı bir soruna dönüşebilir.

Neyse ki Audi gösterge panelinde, bir arıza daha acil hale gelirse ve acil müdahale gerekiyorsa kızdırma bujisi ışığı yanıp sönmeye başlar.

Yol kenarı arıza servisimiz kapsamındaysanız , devriyelerimiz nasıl yardımcı olabileceklerini görmekten mutluluk duyacaktır.

 

Audi Arıza Lambaları / Audi Servis Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-servisi

Yağınızın değiştirilmesi gerektiğinde, bir filtrenin değiştirilmesi gerektiğinde veya motorunuz belirli bir kilometreyi geçtiğinde ışık tetiklenebilir. Bunu bir acil durum uyarısı yerine bir bakım hatırlatıcısı olarak düşünün.

Servis arıza lambası açıkken yine de sürebilir miyim?

Bir servis arıza lambası yanarken sürerseniz, basit bir bakım işinin çok daha zarar verici bir şeye dönüşme riskini taşırsınız. Örneğin, yağınızı değiştirmezseniz , motor parçalarının kaputun altına sürtünmesi ve çarpması ve daha hızlı aşınması daha olasıdır.

 

 Audi Kaput Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-bonnet_warning

Kaputunuz düzgün kapatılmamış.

Bu ışık gösterdiğinde, tekrar kapatmayı denemeden önce aracınızı güvenli bir şekilde durdurmanız ve kaputu kaldırmanız gerekir. Kaput güvenli bir konuma döndüğünde ışık sönmelidir.

Motor kaputu arıza lambası açıkken yine de sürebilir miyim?

Kaput uyarı ışığı açıkken sürüş kötü sonuçlanabilir. Ani bir rüzgarın kaputu ön camınızın önüne itmesini ve görüşünüzü engellemesini önlemek için hızlı ve sakin davranmalısınız.

Güvenli olduğunda, yerine sıkıca itmeden önce kaputu kenara çekin ve kaldırın.

 

Audi Ön Algılama Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-pre-sense

Audi’nin akıllı ön algılama teknolojisi, yakın bir çarpışmayı tahmin etmek ve aracınızın güvenlik özelliklerini çalıştırmak için sensörler kullanır. Bir çarpışmadan sonra aracın etrafında hareket etme şansınızı azaltmak için emniyet kemerleri takılabilir ve diğer sürücüleri potansiyel tehlike konusunda uyarmak için dörtlü flaşör otomatik olarak açılır.

Sensörlerinde bir sorun olduğunda ön algılama ışığı yanacaktır. Arıza lambası yanarsa kiri silebilir veya bir engeli kaldırabilmeniz için konumlarına alışmaya çalışın.

Audi ön algılama arıza lambası açıkken yine de sürebilir miyim?

Arızalı bir ön algılama sistemi ile sürüş, daha az güvenlik özelliği ile yolculuk yapmak anlamına gelir. Şeritte kalma teknolojisi, çarpışmadan kaçınma yardımı ve daha fazla güvenlik özelliği boşa gidebilir.

 

Audi Süspansiyon Kontrolü Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-süspansiyon

Süspansiyon sistemleri sürüşü yumuşatır, böylece kontrol sizde kalır. Bu nedenle, bu uyarı ışığı yanarsa, muhtemelen Audi’nizin yol tutuşunda bir fark göreceksiniz.

Arabanızın gövdesinin yere yakın olduğunu veya özellikle dönerken daha az dengeli olduğunu fark edebilirsiniz. Her iki durumda da, bu kolay bir düzeltme değildir ve kalifiye bir tamirci en iyi seçeneğinizdir.

Süspansiyon kontrol arıza lambası açıkken yine de sürebilir miyim?

Yapabilirsiniz, ancak yolda, özellikle de çukurlarla dolu bir rotada zıplamaya daha meyilli olduğunuzdan, arabanıza daha fazla zarar verme riskini alırsınız.

En kötü senaryoda, arabanızı olası bir çarpışmadan uzaklaştırmayı daha zor bulabilirsiniz. Riske değmez.

 

Audi Arıza Lambaları / Audi Şanzıman Arıza İşareti

audi-uyarı-ışık-şanzıman

Şanzıman veya debriyajda bir arıza olduğunda bu ışık yanacaktır. Sorunla ilgili daha fazla ayrıntı vermek için normalde direksiyon simidinin arkasındaki bilgi sisteminde bir mesajla görünür.

Bazı durumlarda, ışık kırmızı görünebilir. Böyle bir durumda, güvenli olduğunda durmalı ve derhal servis onaylı bir servisle iletişime geçmelisiniz.

Şanzıman/debriyaj uyarı ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Şanzıman/debriyaj uyarı ışığını görmezden gelirseniz vites değiştirmekte zorlanabilirsiniz. Küçük bir rahatsızlık gibi görünebilir, ancak sorun bazı sürüş senaryolarında, örneğin yokuşta kalkışlarda tehlikeli olabilir.

Küçük dişli kutusu sorunları kolayca çözülebilir, ancak uyarı işaretlerini kapatırsanız, pahalı bir yeniden yapılandırmaya veya değiştirmeye ihtiyacınız olabilir.

 

Audi Fren Sistemi Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-frenler

El frenini tamamen bıraktıktan sonra bu kırmızı ışık yanık kalırsa veya sürüş sırasında yanarsa, fren hidroliği seviyesinin düşük olduğunu gösterebilir. Hidrolik yağını bulamadınız veya kapağı açamadığınız zamanlarda servise başvurunuz.

ABS arıza lambası aktif olduğu durumlarda fren sisteminiz düzgün çalışmayacaktır. Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) arıza lambası da yanabilir.

Fren uyarı ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Riske atmayın hayatınıza maal olabilir.

Güvenli olduğu anda kenara çekin ve durun – hızınızı düşük tutun ve ani fren yapmaktan kaçının. Fren hidroliği seviyenizi nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, bu profesyoneller için olacaktır, bu yüzden  kendinizi bir servise götürün .

 

Audi Motor Arıza İşareti

audi-uyarı-ışık-motoru

Kontrol motoru veya ECU arıza lambası olarak da bilinir.

Motor yönetim ışığı yandığında, genellikle , gaza basarken güç eksikliği veya kekemelik gibi motorun düzgün çalışmadığını gösteren işaretler eşlik eder  .

Bu ışık, bozuk bir elektrik sensörü gibi küçük sorunlardan emisyon kontrol sisteminizdeki veya  katalitik konvertörünüzdeki bir arıza gibi çok daha büyük bir mekanik soruna kadar bir dizi arızayı gösterebilir .

 

Audi Hava Yastığı Arıza İşareti

audi-uyarı-ışık-hava yastığı

Hala hava yastığı ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Hava yastığının aktif olmaması hayatınıza maal olabilir. En ufak bir arıza bildirisinde servis ile iletişim kurmalısınız.

Audi Hidrolik Direksiyon Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-hidrolik direksiyon

EPS (Elektrikli Hidrolik Direksiyon) arıza lambası olarak da bilinir

Ünlem işareti olarak da gözükebilir.

OBD cihazı ile söndürmeniz mümkün ancak arızanın tespit edilmesi önerilmektedir.

EPS ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Yapabilirsiniz, ancak hidrolik direksiyon sistemi arızalanırsa, aracın manevra yapmasının daha zor olduğunu fark edeceksiniz ve ekstra dikkatli olmanız gerekir – hidrolik direksiyon yardımı olmadan yüksek otoyol hızlarında sürmek tehlikeli olabilir.

 

Audi Dizel Partikül Filtresi Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-dpf

DPF veya egzoz partikül filtresi uyarı ışığı olarak da bilinir.

Dizel aracınız varsa, egzoz gazlarından zararlı kurumları uzaklaştırarak emisyonları azaltmak için egzoz partikül filtresi ile ilgili bir sorun olması durumunda bu ışıklardan biri yanacaktır. Filtrenin kurumla tıkandığını gösterebilir.

DPF ışığım açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

Gaza her bastığınızda zehirli siyah duman çıkarmanın yanı sıra, tıkalı bir filtreyle sürüş arabanızda daha ciddi hasara neden olabilir. Bu   filtrelerin değiştirilmesi pahalı olabileceğinden, mümkün olan en kısa sürede  kontrol ettirmek için bir servise gitmelisiniz .

 

Audi Soğutma Suyu Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-soğutucu

Motor sıcaklığı arıza lambası olarak da bilinir.

Bu ışık, motor aşırı ısındığında yanacaktır. Bu, sistemdeki bir sızıntı nedeniyle soğutma sıvısı seviyelerinin azaldığı anlamına gelebilir veya kapak contası arızası gibi daha büyük bir sorunun işareti olabilir.

Motor aşırı ısınma ışığı yanarken yine de sürebilir miyim?

Bu ışık kırmızıysa hemen durmalısınız, çünkü yeterli soğutma sıvısı olmadan motorunuz o kadar ısınabilir ki, kendisini etkin bir şekilde birbirine kaynaklayarak onarılamaz hasara neden olabilir.

Motor kaputunun altındaki soğutma sıvısı deposunun yanındaki göstergeyi kontrol etmeden önce durun ve motor soğuyana kadar bekleyin, gerekirse doldurun.

Kaputun altındayken, bariz bir sızıntı olup olmadığına bakın. Doldurduktan sonra hiçbir şey göremiyorsanız ve ışık sönerse, yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Doldurduktan sonra ışık tekrar yanarsa, altta yatan sorunu çözmek için kontrol ettirmelisiniz.

Aşırı ısınan bir motor da devreden çıkabilir. Arıza sigortanız varsa riske atmak yerine kurtarma talebinde bulunmalısınız.

 

Audi Yağ Uyarısı Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-yağ

Bu sarı veya kırmızı ışık, düşük motor yağı veya düşük yağ basıncı ışığı olarak da bilinir.

Yağ arıza lambası, yağ sıcaklığı çok yükseldiğinde veya yağ seviyesi veya basıncı çok düşük olduğunda yanar. Yağ motoru etkili bir şekilde yağlamıyorsa, pahalı ve hatta onarılamaz motor hasarlarına yol açabilir, bu nedenle hızlı hareket etmek önemlidir.

Düşük motor yağı ışığım yanarken yine de sürebilir miyim?

Bu ışık yandığında en kısa sürede durup motoru kapatmalısınız. Arabanın altında bariz yağ sızıntısı olup olmadığına bakın ve ardından gerekirse yağ ilave ederek yağ seviyelerini kontrol edin.

Yağ seviyeleri iyiyse, yağ pompası arızalı olabilir. Bu durumda, arıza sigortanız varsa kurtarma  talebinde bulunun, çünkü daha fazla sürmek motora zarar verebilir. Arabanızın motor yağını kontrol etmek için video kılavuzumuzu izleyin .

Kaputun altındayken, bariz bir sızıntı olup olmadığına bakın. Doldurduktan sonra hiçbir şey göremiyorsanız ve ışık sönerse, yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Doldurduktan sonra ışık tekrar yanarsa   , altta yatan sorunu çözmek için bir serviste kontrol ettirmelisiniz .

 

Audi Lastik Basıncı Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-lastik basıncı

Run flat göstergesi RPA veya düşük lastik basıncı arıza lambası olarak da bilinir

Çoğu Audi’de artık, basınç düştüğünde size haber veren lastik basıncı izleme sistemleri bulunuyor. Bu zamanla olabilir veya bir delinme nedeniyle olabilir.

Yine de lastik basınç ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Evet, ancak aracınızı daha dikkatli sürmeli ve bir sonraki fırsatta hava doldurmayı hedeflemelisiniz. Düşük lastik basıncı, güvenli olmayan sürüş koşullarına neden olabilir, bu nedenle hızınızı azaltın ve ani fren yapmaktan veya sert direksiyon manevraları yapmaktan kaçının.

Çoğu benzin istasyonunda ve serviste, lastik basıncınızı kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir hava kompresörü bulunur  . Lastiklerin havasını, kullanım kılavuzunuzdaki araç üreticisi özelliklerine göre doldurun.

 

Audi Akü Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-pil

Pil şarj ışığı veya pil şarj sistemi ışığı olarak da bilinir.

Sürüş sırasında bu ışık yanarsa, pilin şarj olmadığını gösterir. Bunun nedeni aracınızın elektrik sistemindeki bir sorun olabilir ve arızalı alternatör, arızalı akü, kötü elektrik bağlantısı veya hasarlı kablolama gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Akü şarj sistemimin ışığı açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

Akü bitene kadar arabanız normal şekilde çalışır, ancak bir kez boşaldığında arabanızdaki hiçbir şey çalışmaz – bu nedenle, piliniz bitmeden hemen bir servise gidin!

Şarjınız biterse, hemen başlatmayı deneyebilir  veya Servis Arıza Korumanız  varsa kurtarmayı arayabilirsiniz  .

 

Audi Kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-abs

ABS, ani bir duruş yapmanız gerektiğinde veya buzlu yollar gibi zorlu sürüş koşullarında gerçekten devreye giren önemli bir güvenlik özelliğidir.

Arıza Lambalarından ABS ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

ABS ışığı yanarsa, normal, yardımsız frenlemeye devam etmelisiniz, bu nedenle yolculuğunuza devam etmek güvenlidir – ancak mesafenizi koruyun, ekstra özen gösterin ve mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin.

Fren arıza işareti yanarsa, fren sisteminin arızalandığını gösterebilir arıza kapağınız varsa hemen durup kurtarma çağırınız.

Yol yardımı   için üye olmasanız bile 0330 159 1111 numaralı telefondan Servisi arayabilirsiniz .

 

Audi Elektronik Stabilite Sorunu (ESP) Arıza İşareti

audi-uyarı-ışıkları-kararlılığı

Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) olarak da bilinir.

Arıza işareti bazen ESP’nin baş harfleri olarak görünür ve çekiş kontrolünde sorun olduğunu gösterir. Yanıp sönüyorsa, ESP sistemi devreye giriyor demektir – örneğin, kaygan bir yolda sürüyorsanız. Işık yanık kalırsa, ESP sistemi düzgün çalışmıyor demektir.

Sistem devre dışı bırakılmışsa, ESP ışığı ‘OFF’ kelimesiyle yanacaktır, bu durumda yanlışlıkla kapatmış olabilirsiniz.

Kontrol etmek için motoru durdurup yeniden çalıştırmayı deneyin. Yeniden başlattıktan sonra yanık kalırsa, ESP sistemi önemli güvenlik özelliği olduğundan bir serviste kontrol ettirin .

 

Audi Fren Balatası Arıza İşareti

audi-uyarı lambaları-fren balatası

Fren balatası aşınma uyarı ışığı denir, simgenin görünmesi, sensörün fren balatalarınızın ince olduğu anlamına gelir.

Fren balatası ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Arıza işareti, fren balataları tehlikeli derecede incelmeden önce yanmalıdır, böylece onları değiştirmek için zamanınız olur. Mümkün olan en kısa sürede değiştirmelisiniz, sanki tamamen yıpranmış gibi, son derece tehlikeli olabilir.

Arızasız Yolculuklar Dileriz.

İçindekiler

Yorum yapın