Triger Kayışı Nedir ve Ne Zaman Değiştirmelisiniz?


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamları

SAYFANIN ALT BÖLÜMÜNDE MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ


Arıza lambaları renklerine göre farklı anlamlara gelmektedir:
 • Yeşil: Sistem düzgün çalışıyor veya şu anda kullanımda,
 • Sarı: Sistem unsurlarından en az biri düzgün çalışmıyor - Kullanıma engel değil ancak en kısa sürede arıza tespit edilmelidir.
 • Kırmızı: Araç durdurulmalı ve çekici ile ilgili servis veya tamirciye gidilmelidir. Aracın hareket etmesi durumnda arıza büyüyebilir.
  Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası. Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası. Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar. Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası. Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası. Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası. Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası. Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.

MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ

Triger Kayışı Nedir ve Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Triger Kayışı Nedir ve Ne Zaman Değiştirmelisiniz?
Triger Kayışı Nedir ve Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Triger Kayışı Nedir ve Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Zamanlama her şeydir. Bunun nedeni, arabanızın motorunun senkronize kalmak için bir triger kayışına dayanmasıdır. Triger kayışı, motordaki her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlayarak sizi yolda güvende tutar.

Triger kayışının değiştirilmesi önemli bir bakım maddesidir! Bu nedenle, bir arabanız varsa, triger kayışının nasıl çalıştığını ve ne zaman değiştirileceğini anlamalısın.

Triger Kayışı Nedir ve Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Aracınız için bir bisiklet zinciri gibi bir triger kayışı düşünün; bir motorun tüm dahili hareketli parçalarını senkronize tutar. Aynı zamanda bazen su pompasına, yağ pompasına ve enjeksiyon pompasına da güç sağlar.

Triger kayışı, krank milinin ve eksantrik millerinin dişli çarkları ile kenetlenen sert dişlere sahip kauçuk bir kayıştır. Krank milinin ve eksantrik millerinin hareketini senkronize eder. Bu, motor emme ve egzoz valflerinin pistonlarla zamanında açılıp kapanmasını sağlar. Krank mili ve eksantrik milleri uyum içinde çalışmıyorsa araç düzgün çalışmayacaktır.

Emme valfleri çok erken açılırsa, motorun yanma odasına çok fazla yakıt-hava karışımı akabilir ve bu da zayıf yanmaya ve güç kaybına neden olabilir. Egzoz valfleri çok erken açılırsa yanma odası basınç kaybeder ve güç kaybına neden olur. Motor bileşenleri çok senkronize değilse, çarpışabilir ve birbirlerine zarar verebilir ve bu da maliyetli onarımlara neden olabilir.

Triger Kayışı Nedir ve Ne Zaman Değiştirmelisiniz?/ Triger Kayışı ve Zamanlama Zinciri

Aracınızın modeline bağlı olarak triger kayışı yerine triger zinciriniz olabilir. Bir triger zinciri kayışla aynı işlevi görür, ancak kauçuk yerine metaldir. Daha hafif ve daha sessiz oldukları için triger kayışları 1960’larda piyasaya sürüldükten sonra kullanımı popüler hale geldi.

Tasarım iyileştirmeleri ve uzun kullanım ömrü sayesinde birçok modern otomobil, bunun yerine zamanlama zincirlerini kullanmaya geri döndü. Arabanızda triger kayışı yerine triger zinciri varsa, triger zincirini değiştirmeden önce daha uzun süre gidebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, emin olmak için kullanım kılavuzunuzu kontrol edin veya bizi arayın.

Triger Kayışı Nedir ve Ne Zaman Değiştirmelisiniz? / Triger kayışını ne zaman değiştirmelisiniz?

Triger kayışınızı araç üreticinizin önerdiği kilometre aralıklarında değiştirmeniz önemlidir. Her üretici farklıdır, ancak tipik olarak her 60.000–100.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Özel aracınız için önerilen aralık, aracınızın kullanım kılavuzunda bulunabilir.

Triger kayışı kauçuktan yapıldığı için zamanla aşınır ve sonunda kırılır. Bozulduğunda motor çalışmayı durduracak veya bileşenler senkronize olmayacak ve motora zarar verecektir.

Triger kayışını önerilen zamanda değiştirmezseniz, tamamen motor arızası, kırık veya bükülmüş valfler, silindir kapağı veya eksantrik mili hasarı ve piston ve silindir duvarında hasar meydana gelebilir. Bu, ‘Bozuk değilse tamir etmeyin‘ diye düşünmenin güvenli olduğu türden bir durum değil. Motorunuzu onarmak veya değiştirmek için binlerce dolar harcamaktan kaçınmak için triger kayışını üreticinin bakım planına göre değiştirin.

Triger Kayışını Değiştirme Zamanının Geldiğinin 8 İşareti

Çoğu zaman, triger kayışı kopmadan önce herhangi bir uyarı işareti olmaz. Ancak, kemerinizi değiştirme zamanının geldiğine dair bazı olası göstergeler şunlardır:

 • Azaltılmış motor gücü
 • Aşırı ısınma
 • Titreşim veya sallama
 • Aracı çalıştırmada sorun
 • Kayışlardan gelen gıcırtı veya sürtünme sesleri
 • Motordan gelen tıkırtı sesi
 • Yağ sızıntısı
 • Motor Işığını Kontrol Edin

Aracınız servisteyken su pompasını da değiştirmenizi öneririz. Su pompası genellikle benzer bir ömre sahiptir ve triger kayışı kapalıyken kolayca erişilebilir. Bu şekilde işçilik maliyetlerinden tasarruf edersiniz.

Arızasız yolculuklar diler sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.

Yorum yapın