Opel Arıza Lambaları


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamları

SAYFANIN ALT BÖLÜMÜNDE MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ


Arıza lambaları renklerine göre farklı anlamlara gelmektedir:
 • Yeşil: Sistem düzgün çalışıyor veya şu anda kullanımda,
 • Sarı: Sistem unsurlarından en az biri düzgün çalışmıyor - Kullanıma engel değil ancak en kısa sürede arıza tespit edilmelidir.
 • Kırmızı: Araç durdurulmalı ve çekici ile ilgili servis veya tamirciye gidilmelidir. Aracın hareket etmesi durumnda arıza büyüyebilir.
  Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası. Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası. Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar. Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası. Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası. Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası. Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası. Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.

MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ

Opel Arıza Lambaları

Opel firmasına ait araçlarda bulunan ikaz ışığı veya arıza lambaları ile ilgili bu yazımızda görselde sunulan arıza lambaları bize ne anlatmak istediğini bulabilirsiniz. Lütfen yazı içeriğimizde bulunan uyarıları dikkate alarak okuyunuz.

Opel markası adı altında üretilen araçlara ait ikaz ışığı veya arıza lambaları.

Opel Arıza Lambaları

1-Belirtilen ikaz ışığı veya arıza lambası Aracınızın motor sisteminin arızalı olduğu anlamını taşır. Araç çalıştığı sırada ortaya çıkar. Seyahat esnasında bu uyarıyı alıyorsanız veya aracı çalıştırdıktan sonra sönmediyse motor arızası var demektir. Servisiniz ile iletişime geçiniz.

2-Bu ikaz ışığı veya arıza lambasının yandığını görüyorsanız motorda bulunan yağ seviyesi azalmış, motor yağ basıncınız düşmüş demektir. Fren balatalarınız aşınmış demektir. Servisiniz ile iletişime geçiniz.

3-Süspansiyon sisteminin arızalandığını gösteren ikaz ışığı veya arıza lambasıdır. Süspansiyon sistemi bizleri rahatsız eden sesler ve görüntü kirliliği dışında çok dikkate alınmamaktadır. Ancak güvenliğimiz düşünüldüğünde en hayati sistemdir. Aracımızın virajları alması hızlanması veya fren mesafesi gibi birçok konu süspansiyon sistemi arızaları sebebi ile değişiklik göstermektedir. Görüntü veya aracın albenisinden ziyade kendinizin ve ailenizin güvenliğini düşünerek fabrikanın size sunmuş olduğu sistemi bozmamanızı tavsiye ederiz. Bahse konu sisteme ilişkin herhangi bir arıza durumunda vakit kaybetmeden parçalarınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

4-Yakıt filtresi kirlenmiş ya da arızalanmış anlamını taşır. Servis bakımı vaktiniz gelmiştir.

5-Bu ikaz ışığı veya arıza lambası motorunuzu soğutmaya yarayan motor sıvısının aşırı ısındığı anlamına gelir. Isınan sıvıyla birlikte motorun da ısındığı sonucu ortaya çıkar.

6-Görüntüdeki ikaz ışığı veya arıza lambası motor hava filtreniz kirlenmiş ya da eskimiş olduğunu gösterir. Bakım zamanınız gelmiş.

7-Katalizör sistemi arızası manasına gelir. Servis ile iletişime geçiniz.

8-Yakıt filtresindeki su seviyesinin arttığı veya azaldığı anlamına gelen simgedir. Dikkate alıp filtreyi kontrol ettirmeyi unutmayın. İkaz ışığı veya arıza lambasını söndürmeden Servisiniz ile iletişime geçiniz.

9-Karşınızda ikaz ışığı veya arıza lambasını yanar vaziyette gördüyseniz ve aracınız çalışmıyorsa, motoru çalıştırabilmek için fren pedalına basmanız gerekmektedir.

Opel Markasına Ait Modeller

Opel Astra Vectra ve İnsigniaArıza Lambaları

Adam Opel Arıza Lambaları

Agila

Ascona

Astra Opel Arıza Lambaları

Calibra

Cascada

GT (Roadster)

Insignia Opel Arıza Lambaları

Kadett 

Manta

Meriva

Omega

Rekord

Senator

Signum

Tigra

Vectra

Zafira 

Motor arıza lambalarının anlamı ve çözümü için tıklayınız.

 • İkaz Lambaları
 • Motor Arıza İşaretleri
 • Ford Arıza Lambaları
 • Opel Arıza Lambaları
 • Renault Arıza Lambaları
 • Volkswagen Arıza Lambaları
 • Motor Lambası
 • Fiat Arıza Lambaları veya İkaz Lambaları
 • Motor İkaz Lambası veya Arıza Lambası
 • Motor Arıza Işığı veya Arıza Lambası Opel Arıza Lambaları

Arızasız yolculuklar diler sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.

Yorum yapın