Motor Neden Duman Atar? ***2022


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Motor Neden Duman Atar? Ne Yapılmalı ?

Motorda veya egzozdan farklı sebeplerle farklı şekillerde dumanlar çıkabilir.

Bu yazımızda, dumanların arkasındaki en yaygın nedenlerden bazılarını ve bunların arkasındaki sorunları çözmek için yapmanız gerekenleri ele alıyoruz.

 

Motor Neden Duman Atar? En Yaygın Duman Atma Nedenleri

 • contaların sızdırması
 • soğutma sistemlerindeki arıza
 • kablolarda deforme
 • piston aşınması
 • fakir yakıt veya hatalı yakıt valfi

Kontrol edilmesi gerekenler;

 • duman nereden geliyor
 • dumanın rengi
 • duman göründüğünde
 • arabanız aşırı ısınıyorsa 

Bulutların hiç duman olmadığını, soğuk bir günde su buharının yoğunlaştığını görebilirsiniz. 

Ancak dumanın arabanızdaki bir arızadan kaynaklandığından eminseniz, sorunu belirlemeye çalışmalısınız.

Kaputun altında ateş

Duman kaputunuzun altında çıkan bir yangından kaynaklanıyor gibi görünüyorsa, hızlı davranmalısınız.

 1. motorunu kapat
 2. Kaput açma kolunu çekin ancak açmaya çalışmayın
 3. Herkesi arabadan çıkarın ve mesafenizi koruyun
 4. 112’u tuşlayın ve itfaiyeyi isteyin
 5. Güvenliyse, yaklaşan trafiği uyarın

Siyah motor dumanı

Motor Neden Duman Atar? Motorunuzdan çıkan siyah duman genellikle çok fazla yakıtın yakıldığının bir işaretidir. Tıkanmış bir hava filtresinden de kaynaklanabilir. Herhangi bir hatayı erken yakalarsanız, düzeltmeleri genellikle kolaydır. 

Yakıt enjektörü arıza lambasının yanması

Yakıt enjektörleri, yüksek basınçlı bir sis olarak motora benzin veya dizel verir. Kir veya düşük kaliteli yakıtla tıkanabilirler veya contalarda aşınma ve yıpranma nedeniyle sızıntı yapabilirler.

Hem contalar hem de enjektörün kendisi kalifiye bir tamirci tarafından değiştirilebilir.

Hasarlı yakıt basınç regülatörü arıza lambasının aktif olması

Adından da anlaşılacağı gibi, yakıt doldurma sisteminin bu parçası, aracınıza beslenen benzin ve dizelin basıncını düzenler.

Parça, yakıt deposunun dışında veya içinde bulunabilir ve bu, değiştirme maliyetini etkiler. 

Yakıt pompasının aynı anda değiştirilmesi gerekip gerekmediğini yerel servisinizden kontrol etmelisiniz. 

İşlevsiz karbüratör arıza lambasının yanması

Motor Neden Duman Atar? Daha eski arabalar, hava ve yakıtı karıştırmak için bir karbüratör kullanır. Parça arızalandığında ve motora çok fazla benzin veya dizel verdiğinde, koyu duman olduğunu fark edeceksiniz.

Aracınız çok fazla yakıt yakacağından ve bu nedenle aşırı emisyon üreteceğinden, sorunu mümkün olan en kısa sürede bir profesyonel tarafından kontrol ettirilmesi önemlidir.

Bloke edilmiş giriş manifoldu ikaz lambası

Motor Neden Duman Atar? Giriş manifoldu, motordaki silindirlere bir yakıt ve hava karışımı sağlar.

Tıkalı bir emme manifoldu, karışımın yalnızca sınırlı bir miktarının yanma sistemine geçmesine izin verir ve bu da motorunuzun bir kirli duman bulutu çıkarmasına neden olabilir. 

Bu kısım evde temizlenebilse de, ne yaptığınızdan emin değilseniz bir profesyonelin yardımını almak en iyisidir.

Ateşleme zamanlaması kapalı uyarı ışığı

Yakıtın düzgün yanabilmesi için yanma döngüsü sırasında doğru zamanda ateşlenmesi gerekir.

Ateşleme zamanlamanız kapalı olduğunda, motorunuz gereğinden fazla yakıt yakar ve aşırı durumlarda siyah duman bulutları dışarı pompalar.

Aracınızın aşırı yakıt kullandığını düşünüyorsanız, motoru güvenilir bir tamirciye kontrol ettirmelisiniz .

Motor Neden Duman Atar? Beyaz motor dumanı

Motor Neden Duman Atar?
Motor Neden Duman Atar?

Motorunuzdan çıkan beyaz duman, genellikle soğutma sıvısı sızıntınızın olduğunun bir işaretidir. Aşağıdaki sorunlardan herhangi biri neden olabilir:

Hasarlı soğutma suyu/radyatör hortumları arızası (durum çok ciddi)

Motor Neden Duman Atar? Radyatörünüze giden ve giden hortumlar zamanla çökebilir, şişebilir ve çatlayabilir ve sadece kaputu kaldırarak hasarı kendiniz görebilirsiniz.

Parçaların değiştirilmesi ucuz olmalı ve iş en iyi şekilde bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.

Kırık motor bloğu (durum çok ciddi)

Motor duman atıyor ise bu yazımızdaki notlarımızı dikkate alınız.

Motor blokları, motorunuzun tüm önemli parçalarını bir arada tutar. 

Aşırı düşük sıcaklıklar, soğutucunun donmasına ve bloğun duvarlarına doğru iterek küçük çatlaklara neden olabilir.

Nadiren de olsa üretim hataları, motor bloklarının bazı bölümlerinin diğerlerinden daha ince olabileceği ve hasara karşı daha savunmasız olabileceği anlamına gelebilir.

Daha küçük çatlaklar için bir motor bloğu kapatıcı kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak daha ciddi bir şey için güvenilir bir garajı ziyaret etmeniz gerekecektir.

Bir tamircinin, onarım yapmak için bloğun parçalarını yeniden kaynaklaması veya soğuk metal dikiş olarak bilinen bir yöntem kullanması gerekebilir.

Dikkatli olun, iş çok pahalı ve yeni bir araba satın almak daha ucuza gelebilir.

Mavi egzoz dumanı

Mavimsi/koyu gri duman, motorunuzun yağ yaktığının açık bir işaretidir. Sıvı, yakıtla birlikte yandığı yanma odasına sızabilir.

Kontağınızdaki anahtarları çevirdiğinizde veya aracınızın rölantideyken normalden daha fazla sarsıldığını fark ettiğinizde muhtemelen arabanızın tekleme yaptığını fark edeceksiniz.

Egzozunuzdan gelen mavi ve gri duman aynı arızalara işaret edebileceğinden, doğal olarak yukarıdaki bölümle biraz örtüşme vardır. Bu sızıntılara şunlar neden olur:

Aşınmış pistonlar ve piston segmanları

Pistonlar, yanmalı motorun silindirlerinde hava geçirmez bir conta tutmak için halkalar kullanır. Bir miktar aşınma ve yıpranmadan sonra, segmanlar yakıtın içine yağ sızdırabilir ve bu da sonunda mavi duman olarak yanar. Bu genellikle egzozdan kaçsa da kaputtan da görünebilir.

Hasarlı valf gövdesi contaları

Motor Neden Duman Atar? Valfler, yanma için silindirlere girmesine izin verilen yakıt ve hava karışımı miktarını düzenler. Contaları genellikle yüksek mukavemetli kauçuktan yapılmış olsa da, aşırı sıcaklıklar veya aşınma ve yıpranma nedeniyle çatlayabilir ve aşınabilir.

Mekanik, bir valf contasını değiştirmeden önce valf yayını sıkıştırmak için genellikle özel aletler kullanır. 

Arızalı PCV valfi

Bir PCV valfi veya Pozitif Karter Havalandırma valfi, motor bloğundan egzoz gazını ve yanmamış yakıtı serbest bırakır.

PCV valfi sıkışırsa motor içindeki yağ, hava ve diğer gazları karıştırır. Bu karışımın yanması mavi dumana neden olur.

Bir PCV valfinin sabitlenmesi çok maliyetli olmamalıdır ve genellikle bir onarım işi yerine değiştirmeyi gerektirir. 

Aşınmış motor yağ keçeleri

Yağ, tanktan motorun etrafındaki hareket ederken, aracın diğer bölgelerine sızmasını önlemek için bir dizi contaya güvenir. Bu contalarda aşınma ve yıpranma olabilir, bu da sızıntılara ve yağın mavi duman olarak yanmasına neden olabilir.

Giriş manifoldu sızıntıları arıza lambası

Giriş manifoldu, motordaki silindirlere bir yakıt ve hava karışımı sağlar. Manifold, silindirlere yağ sızdırırsa, bu mavi duman olarak yanabilir.

Sızdırmazlık malzemeleri küçük sızıntıları düzeltmeye yardımcı olmak için mevcuttur, ancak yalnızca geçici bir düzeltme olarak işe yarayabilir. Bir profesyonelin yardımını almak her zaman en iyi seçeneğinizdir.

Kafa contası ikaz lambası

Kafa contaları içten yanmalı sürecin sızdırmazlığından sorumludur ve aşırı ısınma nedeniyle yağın motorun farklı bölümlerine girmesine neden olarak hasar görebilir.

Arızasız yolculuklar dileriz.

Yorum yapın