Motor Freni Nedir ve Neden Kullanmalısınız?


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamları

SAYFANIN ALT BÖLÜMÜNDE MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ


Arıza lambaları renklerine göre farklı anlamlara gelmektedir:
  • Yeşil: Sistem düzgün çalışıyor veya şu anda kullanımda,
  • Sarı: Sistem unsurlarından en az biri düzgün çalışmıyor - Kullanıma engel değil ancak en kısa sürede arıza tespit edilmelidir.
  • Kırmızı: Araç durdurulmalı ve çekici ile ilgili servis veya tamirciye gidilmelidir. Aracın hareket etmesi durumnda arıza büyüyebilir.
  Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası. Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası. Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar. Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası. Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası. Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası. Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
  • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
  • Pozisyon 1 : Beş kişi.
  • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
  • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası. Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.

MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ

Motor Freni Nedir ve Neden Kullanmalısınız?

Hem acil durumlarda hem de normal koşullarda hızınızı düşürmenin en yaygın yolu ayak frenini kullanmaktır. Fren pedalına ne kadar sert bastığınıza bağlı olarak, yavaşlama, durma ve tekrar başlama hızınızı kontrol edersiniz. Ancak ayak frenini kullanmak yavaşlamanın tek yolu değildir. Daha az yaygın olarak kullanılmasına rağmen motor freni, aracınızın verimliliğini artırmanın ve frenlerinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmanın harika bir yoludur. (Motor Freni Nedir ve Neden Kullanmalısınız?)

Motor Freni Nedir?

Motor freni, ayağınızı gaz pedalından çekerek ve vites küçülterek aracınızı yavaşlatma işlemidir. Standart benzinli araçlarda motor freni, motora giden hava akışını sınırlayarak çalışır ve motordaki yavaşlatıcı kuvvetlerin tekerleklerin dönme hızını düşürmesine neden olur. Ayağınızı gaz/gaz pedalından çektiğinizde gaz kelebeği gövdesi valfi aniden kapanır. Motor havayı emmeye çalışmaya devam edecek, ancak gaz kelebeği gövdesi valfi kapalı olduğu için motora sadece küçük bir miktar hava ulaşacaktır.

Bu, silindirlerin karşı çalışması gereken yüksek bir manifold vakumuna neden olur. Vakum nedeniyle motordaki enerji düşer, bu da motorun gücünün düşmesine ve tekerleklerin yavaşlamasına neden olur. Manuel şanzımanlı araçlarda motor freni daha etkili olurken, otomatik şanzımanla da çalışır. (Motor Freni Nedir ve Neden Kullanmalısınız?)

Motor Freninin Faydaları

Motor Freni Nedir ve Neden Kullanmalısınız?
Motor Freni Nedir ve Neden Kullanmalısınız?

Frenlerinizdeki aşınmayı ve yıpranmayı azaltır. Fren sistemi, aracınızı yavaşlatmak için sürtünmeye dayanır. Zamanla, fren balataları ve rotorlar aşınır ve etkinliğini kaybeder. Normal frenlemeye ek olarak motor freni kullandığınızda, ayak frenini daha yavaş bir hızda ve daha kısa sürede uygulayabileceksiniz.

Motor freni, özellikle dağlarda veya tepelerde uzun inişlerde faydalıdır. Frenleri uzun bir yokuştan aşağı sürmek, frenlerin aşırı ısınmasına neden olabilir, bu da frenleme kabiliyetini azaltır ve fren sistemine zarar verir. (Bu aynı zamanda fren zayıflaması olarak da bilinir.)

Yokuş aşağı sürerken motor freni yaptığınızda, frenlerde daha az ısınma, aşınma ve zayıflama olur. Sonuç olarak, frenleriniz daha uzun süre dayanacak ve güvenli bir şekilde ineceksiniz. Yakıt ekonomisini artırır.

Motor freni, normal frenlemeye göre yakıt açısından daha verimlidir. Bunun nedeni, motor fren yaptığınızda motorun yakıt tüketmeyi bırakmasıdır. Motor freni burada ve orada sadece biraz yakıt tasarrufu sağlar, ancak bu tasarruflar özellikle uzun yolculuklarda hızlı bir şekilde toplanabilir!

Araca zarar vermez.

Motor freninin arabanız için zararlı olduğu ve kötü bir uygulama olduğu konusunda yaygın bir efsane vardır. Ancak, güvenli ve mantıklı sürüş uygulamalarını takip ettiğiniz sürece motor freni aracınıza zarar vermez. (Motor Freni Nedir ve Neden Kullanmalısınız?)

İlk kez motor freni yaptığınızda, kulağa biraz korkutucu gelebilir! Bunun nedeni, vites küçülttüğünüzde, genellikle motorun yüksek devirde dönmesine neden olur. Ancak yüksek devirler tamamen normaldir ve aracınıza zarar vermez.

Motorlar, bir yolculuğa çıktığınızda, bazen saatlerce, bazen saatlerce dakikada binlerce devirde çalışır. Çok fazla güç ve ısıyla başa çıkmak için tasarlandılar. RPM’ler, gösterge göstergenizdeki kırmızı çizginin yanına veya üstüne gitmediği sürece, iyi olmalısınız. (Motor Freni Nedir ve Neden Kullanmalısınız?)

Motor freni yaparken en büyük risk şanzımanınıza zarar vermektir. Hasarı önlemek için birkaç iyi sürüş ilkesini izleyin:

Yüksek hızlarda düşük vitese geçmeyin. Otoyolda 60 mil hızla giderken düşük vitese geçmek sadece yolcularınızı rahatsız etmekle kalmayacak, aynı zamanda şanzımanı ve motoru da zorlayacaktır.

Vites atlamayın. Her seferinde bir vites küçültün ve tekrar vites değiştirmeden önce aracın ayarlanması için yeterli zaman verin.

Özellikle otomatik şanzımanda motor frenini aşırı kullanmayın.

Motor frenini ne kadar iyi kullanırsanız kullanın, normal frenlerinizin eninde sonunda değiştirilmesi gerekecektir .

Arızasız yolculuklar diler sosyal medya hesaplarımızı takip ederek güncel yazılarımızdan haberdar olmanızı tavsiye ederiz.

 

 

Yorum yapın