Mercedes Arıza Lambaları


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamları

SAYFANIN ALT BÖLÜMÜNDE MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ


Arıza lambaları renklerine göre farklı anlamlara gelmektedir:
 • Yeşil: Sistem düzgün çalışıyor veya şu anda kullanımda,
 • Sarı: Sistem unsurlarından en az biri düzgün çalışmıyor - Kullanıma engel değil ancak en kısa sürede arıza tespit edilmelidir.
 • Kırmızı: Araç durdurulmalı ve çekici ile ilgili servis veya tamirciye gidilmelidir. Aracın hareket etmesi durumnda arıza büyüyebilir.
  Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası. Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası. Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar. Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası. Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası. Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası. Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası. Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.

MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ

Mercedes-Benz İkaz Işığı veya Arıza Lambaları Ve Anlamları

Mercedes Arıza Işıkları ve Anlamları
Mercedes Arıza Lambaları
 1. ABS Işığı: ABS devre dışı anlamını taşır.. Bu da elektronik stabilite programı, eğim kontrolü ve fren asistanı gibi diğer güvenlik sistemlerinin devredışı kalmasına neden olur.
 2. Düşük Yakıt: Yakıtın miktarının veya basıncının az olduğu anlamına gelir. Yakıt sızıntısı ile ilgili kontrolleri yapmamız güvenliğimiz için iyi olacaktır.
 3. Fren Balatası: Fren sisteminde bulunan parçaların (balata, disk) herhangi birinde olumsuzluk olduğu anlamına gelir.
 4. İç Dış Aydınlatma Arızası: Aydınlatma parçalarında oluşan olumsuzlukları gösterir.
 5. Hidrolik Direksiyon Arızası: Hidrolik yağının bitmiş olması veya sistemde bulunan bir arıza durumunda ortaya çıkar. Direksiyonun dönme hızı veya uyguladığımız kuvvetde değişiklik meydana gelebilir.
 6. Hava Yastığı Arızası: Hava yastıklarında bir olumsuzluk olduğu anlamını taşır en önemli arızaların başında gelmektedir.
 7. Emniyet Kemeri Göstergesi: Günümüz araçlarında sürücü veya ön koltuktan ziyade arka koltuklar içinde alarm verebilmektedir. Mercedes Arıza Lambaları
 8. Dikkat Yardımı: Sürücünün belirli bir süredir araç üzerinde bir aksiyonunun olmadığı durumlarda devreye girer.
 9. Mercedes ESP Arıza Lambaları : Patinaj önleme sistemidir. Devre dışı kaldığında karlı yollarda zorluk yaşayabilirsiniz.Akü Göstergesi: Akünüzün bimiş veya şarj olmadığı anlamını taşır.
 10. 12 Görsel: Motor arıza lambası: Motor lambası araçta yaşanan farklı sorunlara gösteriyor olabilir. Sorun sürücünün müdahalesi ile de düzelebilir ancak sistemin parçalarının aracımız için ne kadar hayati önem taşıdığını aklımızda bulundurursak mutlaka bir bilirkişiye danışmalıyız. Sonuçta ikaz veren sistem aracımızın en önemli parçalarını ifade etmekte.
 11. 13: Görsel: Mercedes DEF Arıza Lambaları: AdBlue olarak da anlandırılan arıza lambası  Dizel Egzoz Sıvısının düşük seviyede olduğu veya sıvının kalitesini düşük olduğu uyarısını verir.
 12. 15:Görsel: Lastik Basıncı Işığı: Taşıtlarda bulunan önemli güvenlik sistemlerinden lastik basınç sensörü veya sensor ikaz lambası  ikaz sistemi aracın lastik basınçlarını belirleyerek kullanıcıyı lastiklerin hava basınçları hakkında uyaran bir sistemdir.
 13. 16 .Görsel: Soğutma sıvısı Işığı: Motor soğutma suyu seviyesinin düşük olduğu veya bittiği anlamını taşır. Motorun soğutulmadığı durumlar aracımız için en tehlikeli durumlardandır.

Mercedes arıza lambaları konusunda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Arızasız yolculuklar dileriz. Mercedes Arıza Lambaları

Mercedes Arıza Lambaları Markaya Ait Modeller

 • AMG GT ikaz ışığı / arıza lambası
 • A Serisi ikaz ışığı / arıza lambası
 • B Serisi ikaz ışığı / arıza lambası
 • CL ikaz ışığı / arıza lambası
 • CLA ikaz ışığı / arıza lambası
 • CLC ikaz ışığı / arıza lambası
 • CLK ikaz ışığı / arıza lambası
 • CLS ikaz ışığı / arıza lambası
 • C Serisi ikaz ışığı / arıza lambası
 • EQS ikaz ışığı / arıza lambası
 • E Serisi ikaz ışığı / arıza lambası

Arıza lambaları ile ilgili diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Arızasız yolculuklar diler sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.

“Mercedes Arıza Lambaları” üzerine bir yorum

Yorum yapın