Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?

Araç Gösterge Paneli arıza lambaları Ne Anlama Gelir? Kendimize karşı dürüst olursak, muhtemelen aracımızın tüm arıza lambaları ve sembollerinin ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Çoğumuz için kastettikleri stres seviyelerinde hafif bir artış ve tamirciye gitmektir. Bazılarımız, araba eninde sonunda bozulana kadar onları tamamen görmezden gelmeyi seçiyor.

Bazı arıza lambaları önemsiz gibi görünse de, bunların ne anlama geldiğini ve nasıl tepki verileceğini bilmek önemlidir. arıza lambaları, aracınızın bir veya daha fazla işlevinde sorun olduğunda yanar.

Kontrolsüz bırakılırsa, küçük sorunlar büyük onarımlara dönüşebilir. Bu yüzden gösterge tablonuzu yakından takip edin ve arıza lambalarını göz ardı etmeyin.

Bu garip hiyeroglifler araçtan araca değişiklik gösterir, bu nedenle aracınızla  ilgili özel bilgiler için kullanıcı el kitabınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Birçok otomobilde, ampulü kontrol etmek için motor çalıştırıldığında uyarı lambaları kısa bir süre yanacaktır. Ancak arıza lambaları yanık kalırsa aracınızı servise götürmeniz gerekir.

Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir? / Kırmızı, Sarı/Turuncu, Yeşil ve Mavi Işıklar

Çoğu şeyde olduğu gibi, bunun da seviyeleri var. Kırmızı arıza lambaları hemen müdahale edilmesini gerektirir (arabayı daha fazla sürmeyin), sarı/turuncu uyarı  ışıkları ise kısa süre içinde servis edilmesi gereken bir sorunu gösterir.

Yeşil veya mavi bir ışık görürseniz, bu normalde belirli bir araba işlevinin açık veya kullanımda olduğunu gösterir. (Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?)

Standart Pano Uyarı Işıkları

 1. Motor Işığını Kontrol Edin
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?

Neye benziyor: Sarı bir denizaltı

Nedir: Kontrol Motoru Işığı

Eminim hepimiz bunu daha önce görmüşüzdür. Dikkat edilmesi gereken en ciddi ışıklardan biridir ve normalde bir emisyon veya genel motor çalışma sorununu gösterir. Bazen motor sembolünün yanında “kontrol” kelimesi görünür, bazen hiç görünmez. Daha eski araçlarda hiçbir sembol olmayabilir, sadece “Motoru Kontrol Et” veya “Motoru Yakında Servis Edin” metni olabilir. Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?

Birçok araçta, ampulü kontrol etmek için motor çalıştırıldığında kontrol motoru ışığı yanar. Işık yanık kalırsa, aracın teşhis sistemleri araştırılması gereken bir arıza tespit etmiştir. Kontrol motoru ışığı yanıp sönmeye veya yanıp sönmeye başlarsa, bu bir motor teklemesinin meydana geldiğini gösterebilir.

Yapılması gerekenler: Motoru kontrol ışığı yanık kalırsa, aracı mümkün olan en kısa sürede servise götürün.

Motoru kontrol et ışığı yanıp sönüyorsa, aracınızı bir tamirciye götürene kadar orta hızlarda (yavaş hızlanma ve yavaşlama) hassas bir şekilde sürün. Kontrol motoru ışığı yanıp sönerken araç kullanmak çok tehlikeli ve zarar verici olabilir! (Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?)

 1. Pil Işığı
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?

Neye benziyor: Göz kırpan bir robot

Nedir: Pil/Şarj Sistemi Işığı

Akü ışığı, aracın şarj sisteminin gücünün azaldığını veya doğru şekilde şarj edilmediğini gösterir. Bu, hidrolik direksiyon, fren, ışıklar ve motorla ilgili elektrik sorunlarına yol açabilir. Normalde pilin kendisinde veya alternatörde bir sorun olduğunu gösterir.

Yapılması gerekenler:  Mümkün olan en kısa sürede servise götürmek için aracınızı servise götürün. Büyük olasılıkla, sadece pilinizi değiştirmeniz gerekir. Diğer nedenler arasında kablolama sorunları, arızalı bir alternatör veya arızalı bir pil sayılabilir. (Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?)

 1. Sıcaklık Uyarı Işığı
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?

Neye benziyor:  Bir korsan gemisi veya suya batmış bir anahtar

Nedir: Motor  /Soğutma Suyu Sıcaklık Uyarı Işığı

Sıcaklık uyarı ışığı, motorun aşırı ısınmaya başladığı veya ısınmaya çok yakın olduğu anlamına gelir.

Bazı otomobillerde belirli bir motor arıza lambaları olmayabilir. Yalnızca göstergenin en üst ucunda kırmızı bir bölümü (H) olan bir sıcaklık göstergeniz olabilir. İğne kırmızı bölüme girerse, motor aşırı ısınmıştır ve mümkün olan en kısa sürede güvenli bir şekilde durdurulmalıdır. Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?

Diğer zamanlarda, bazen yanıp sönen bir radyatör veya fan simgesiyle dönüşümlü olarak “motor aşırı ısınıyor” veya “sıcaklık” mesajı yanacaktır.

Yapılması gerekenler: Asla aşırı ısınmış bir motorla sürmeyin! Mümkün olan en kısa sürede sürmeyi bırakın ve motorun soğumasını sağlamak için motoru kapatın.

Motor sıcaklığı uyarı ışığı tekrar yanarsa, muhtemelen soğutma sıvınızda, radyatörünüzde veya su pompanızda bir sorun vardır. Arabayı yerel tamircinize düşük hızda sürün.

UYARI: Motor sıcakken veya çalışırken soğutma sıvısı deposu kapağını ASLA açmayın. (Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?)

 1. Yağ Basıncı Uyarısı
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?

Neye benziyor: Sihirli bir cin lambası veya bir Neti kabı

Nedir: Motor Yağı Basıncı Gösterge Işığı

Yağ basıncı uyarı ışığı, yağ basıncının düştüğünü, yani yağlamanın azaldığını veya tamamen kaybolduğunu gösterir.

Yapılması gerekenler: Bu ışık yanarken aracınızı sürmeyin! Sürüş sırasında bu ışığın yandığını görürseniz, güvenli olduğu anda aracı durdurun.

Bu, ışığın sönmesine neden olmazsa, aracınıza daha fazla zarar vermeden önce aracınızı profesyonel bir tamirciye kontrol ettirin. (Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?)

 1. ABS Uyarısı
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?

Neye benziyor:  Bir abs egzersiz hatırlatıcısı

Nedir : Kilitsiz Fren Sistemi ( varsa )

Kilitlenme önleyici fren sistemi, frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenmesini önlemek için fren basıncını düzenler. ABS düzgün çalışmıyorsa tekerlekler kilitlenebilir ve tehlikeli bir sürüş durumuna neden olabilir. (Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?)

ABS ışığı yanık kalırsa, kilitlenme önleyici fren sisteminin profesyonel teşhise ihtiyacı vardır. Bazen arıza lambaları, “Antilock” veya “ABS” gibi yalnızca metindir. Bazı araçlarda ABS uyarısı kırmızıdır. Diğerlerinde sarı veya turuncudur.

Bazı araçlarda kilitlenme önleyici fren sistemi aktifken ABS devreye girer. Ancak açık kalırsa, ABS güvenlik özellikleri kapatılmıştır.

Yapılması gerekenler:  ABS ışığı yanık kalırsa, kilitlenme önleyici fren sisteminizde bir arıza tespit edilmiştir. Mümkün olan en kısa sürede aracınızın profesyonel bakımını yaptırın.

 1. Hava Yastığı Göstergesi

Neye benziyor:  Bir meteor size doğru geliyor

Nedir: Hava Yastığı Göstergesi, diğer adıyla Tamamlayıcı Emniyet Sistemi (SRS)

Hava yastığı uyarı ışığı, hava yastığı sisteminizde bir sorun olduğunu gösterir. Sizlerin ve yolcularınızın güvenliği için aracı bir an önce servise götürün.

Yapılması gerekenler:  Kontağı çevirdiğinizde hava yastığı ışığı yanmıyorsa, yanıp sönmeye devam ediyorsa veya yanık kalıyorsa, bir veya daha fazla hava yastığınız arızalıdır. Aracı hemen servise götürün.

 1. Emniyet Kemeri Hatırlatma

Neye benziyor: palaska takan obez bir çocuk

Nedir:  Emniyet Kemeri Hatırlatma Işığı

Emniyet kemeri hatırlatma ışığına genellikle çınlama veya bip sesi eşlik eder.

Ne yapmalı:  Emniyet kemerinizi bağlayın! Emniyet kemeriniz takılıysa, koltuklardan birinin üzerine çok fazla ağırlık binerseniz arıza lambaları yanabilir. Ya ağırlığı kaldırın ya da ilgili koltuktaki emniyet kemerini bağlayın.

 1. Fren Sistemi Uyarısı
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?

Neye benziyor: Yakında bir Pokémon spor salonu var

Nedir:  Fren Sistemi Uyarı Işığı

Bu arıza lambaları, frenlerinizde bir sorun olduğunda yanar. Ayrıca “Fren” yazan bir ışık da görebilirsiniz. Bu, park freninin çekildiğini, fren hidroliğinin az olduğunu veya fren sisteminin hemen kontrol edilmesi gerektiğini gösterebilir.

Işık sadece fren pedalına bastığınızda yanıyorsa, hidrolik devrelerinizde bir sorun olabilir (bozuk hortum, sızdıran disk kalibresi veya başka bir şey). Pedal gevşer veya yere düşerse, aracı mümkün olan en kısa sürede güvenli bir şekilde kenara çekin. (Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?)

Yapılması gerekenler: Fren hidroliğini kontrol edin ve park freninin açık olmadığından emin olun. Fren hidroliği eklemek ve park frenini bırakmak ışığı söndürmezse, derhal fren sistemini kontrol ettirin. Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?

Hem ABS hem de Fren Lambası Uyarı lambaları yanarsa, frenlerinizde ciddi anlamda tehlikeli bir problem olabilir. Mümkün olan en kısa sürede aracı güvenli bir şekilde durdurun ve fren sisteminizi kontrol ettirin. (Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?)

 1. TPMS (Lastik Basıncı İzleme Sistemi)
Araç Gösterge Paneli Uyarı Işıkları Ne Anlama Gelir?
Araç Gösterge Paneli arıza lambaları Ne Anlama Gelir?

Neye benziyor: Kaynayan bir kazan

Nedir: Lastik Basıncı arıza lambaları (varsa)

Bazı araçlarda lastik basıncı izleme sistemi bulunur. Bir veya daha fazla lastiğinizin basıncı düşük olduğunda ışık yanar. Genellikle kırmızı veya sarıdır.

Yapılması gerekenler: Tüm lastiklerinizin lastik basıncını kontrol edin. Önerilen PSI seviyeleri için kullanıcı el kitabınıza bakın. Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?

 1. Gaz Kapağını Kontrol Edin

Neye benziyor:  Arabanıza büyük bir vida sıkışmış

Nedir: Gaz Kapağı Uyarı Işığı

Gaz/yakıt kapağı uygun şekilde sıkılmazsa, gaz kapağı arıza lambaları yanar. Bazı araçlar bunun yerine “Benzin Kapağını Kontrol Edin” gibi bir metin görüntüler. Gaz kapağı yakıtın depodan buharlaşmasını önler ve yağmur, toz ve diğer maddelerin depoya girmesini engeller. Katılımsız bırakılırsa, kontrol motoru ışığı yanacaktır. Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?

Yapılması gerekenler:  Gaz kapağını kenara çekin ve sıkın. Gaz kapağınız gevşek veya eksik bir şekilde dolaşırsanız, normal olarak motor kontrol ışığı yanar. Gaz kapağını sıkmak işe yaramazsa, kapağın çatlamış veya hasar görmüş olabilir. Yenisini bulmak için yerel otomobil parçaları mağazanıza gidin (oldukça ucuzlar). Bu işe yaramazsa, aracı bayinize veya tamircinize götürün. (Gösterge Paneli Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?)

 

Yorum yapın