Golf Arıza Lambaları


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Golf Arıza Lambaları . Golf, Passat, Polo veya başka bir model kullanıyor olsanız da, gösterge tablonuzdaki uyarı ışıkları bir trafik ışığı renk sistemini takip eder. Renkler size arızanın aciliyeti konusunda fikir verir.

Arıza Lambaları ve Anlamları

 vw-golf-ariza-lambalari-1 VW GOLF fren sistemi uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-2 VW GOLF kontrol motoru uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-3 VW GOLF elektronik güç kontrolü (EPC) uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-4 VW GOLF hidrolik direksiyon uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-5 VW GOLF direksiyon kilidi uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-6 VW GOLF dizel partikül filtresi (DPF) uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-7 VW GOLF motor soğutma sistemi uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-8 VW GOLF motor yağı basıncı uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-9 VW GOLF lastik basıncı izleme uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-11 VW GOLF havalı süspansiyon uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-12 VW GOLF araç şarj sistemi uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-13 VW GOLF kontak anahtarı uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-14 VW GOLF kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-15 VW GOLF elektronik stabilite programı (ESP) uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-16 VW GOLF şarjı AdBlue® Uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-17 VW GOLF otomatik şanzıman uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-18 VW GOLF fren lambaları uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-19 VW GOLF fren balatası izleme uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-20 VW GOLF kızdırma artı motor yönetimi uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-22 VW GOLF ön yardım uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-23 VW GOLF uyarlanabilir hız sabitleyici uyarı ışığı
 vw-golf-ariza-lambalari-24 Volkswagen GOLF arka spoyler uyarı ışığı

 

Golf Arıza Lambaları Fren Sistemi İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-31

El frenini tamamen bıraktıktan sonra bu kırmızı ışık yanık kalırsa veya sürüş sırasında yanarsa, fren hidroliği seviyesinin düşük olduğunu veya Otomatik Fren sisteminin düzgün çalışmadığını gösterebilir – bu durumda ABS uyarı ışığı da yanacaktır.

Fren sistemi uyarı ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Riske atmamalısın. Frenler, aracınızın en önemli güvenlik özelliklerinden biridir, bu nedenle bu kırmızı uyarı ışığını gördüğünüzde hemen harekete geçmeniz önemlidir.

Sürüş sırasında kırmızı fren uyarı ışığı yanarsa, güvenli olduğu anda kenara çekip durmalısınız. Fren hidroliği seviyenizi nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, bu profesyoneller için olacaktır, bu yüzden kendinizi bir servise götürün .

Frenleriniz düzgün çalışmıyorken sürüş riskine girmeyin: kurtarma çağrısı yapın.

Golf Arıza Lambaları Motor Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-32

Volkswagen otomobillerinde buna Emisyon Kontrolü veya Motor Yönetim Lambası denir, ancak muhtemelen bunu kontrol motoru ışığı olarak bileceksiniz.

Motoru kontrol et uyarı ışığı yandığında, genellikle, gaza basarken güç eksikliği veya kekemelik gibi motorun düzgün çalışmadığını gösteren işaretler eşlik eder. Bu ışık, bozuk bir elektrik sensörü gibi küçük sorunlardan çok daha büyük bir mekanik soruna kadar bir dizi arızayı gösterebilir.

Kontrol motoru ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Kontrol motoru ışığı yanarsa, arabanızı bir tamirciye göstermelisiniz. Sürmeye devam ederek, motorunuzda daha fazla, potansiyel olarak onarılamaz hasara neden olma riskini alabilirsiniz.

 

Golf Arıza Lambaları Elektronik Güç Kontrolü (EPC) Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-33

EPC, bilgisayarlı bir ateşleme ve motor yönetim sistemidir. Volkswagen araçlarında Benzinli Motor Yönetim Lambası olarak adlandırılan bu uyarı ışığı, genellikle gaz kelebeği sisteminde bir sorun olduğunu gösterir ve genellikle motor kontrol ışığı veya denge kontrol uyarı ışığı gibi diğer uyarı ışıklarıyla birlikte görülür.

Muhtemelen motorun düzgün çalışmadığını fark edeceksiniz ve bilgisayar arabayı otomatik olarak ‘güvenli’ moda geçirebileceğinden araba yavaş hareket edebilir.

EPC ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

EPC ışığı yanarsa, aracınızı sürmeye devam edebilirsiniz, ancak sorunun ciddiyeti büyük ölçüde değişebileceğinden, daha fazla hasarı önlemek için hemen kontrol ettirmelisiniz.

 

Golf Arıza Lambaları Hidrolik Direksiyon Sistemi Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-34

EPAS (elektrik destekli direksiyon) uyarı ışığı olarak da bilinen bu, hidrolik direksiyonda bir sorun olduğunu gösterir.

Servo direksiyon ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Servo direksiyon sistemi arızalanırsa, aracın manevra yapmasının daha zor olduğunu fark edeceksiniz ve ekstra dikkatli olmanız gerekir – hidrolik direksiyon yardımı olmadan yüksek otoyol hızlarında sürmek tehlikeli olabilir.

Elektrikle çalışan sistemler için bu sorunu çözmek, bilgisayarı yeniden başlatmak kadar basit olabilir. Durmak için güvenli bir yer bulun ve arabayı kapatıp tekrar açmayı deneyin. Işık yanık kalırsa, aracınızı en kısa sürede kontrole götürmelisiniz .

Golf Arıza Lambaları Direksiyon Kilidi Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-35

Direksiyon kilidi, kontak kapalıyken birisi direksiyonu hareket ettirmeye çalışırsa, direksiyon simidini etkin bir şekilde kilitleyerek, anahtarı olmayan kişilerin arabayı sürmesini engelleyen bir hırsızlık önleme cihazıdır.

Direksiyon kilidi ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Sarı bir uyarı ışığı, mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmeniz gereken sistemde bir arıza olduğunu belirtir. Sürüş sırasında ışık kırmızıya dönerse, direksiyon simidi potansiyel olarak yerine kilitlenip yaşamı tehdit eden bir duruma neden olabileceğinden, derhal ve dikkatli bir şekilde durmanız ve yol yardımı çağırmanız gerekir.

Golf Arıza Lambaları Dizel Partikül Filtresi (DPF) Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-36

Emisyonları azaltmak için egzoz gazlarından zararlı kurumları temizleyen dizel partikül filtresi ile ilgili bir sorun olduğunda bu ışık yanar. Filtrenin kurumla tıkandığını gösterebilir.

DPF ışığım açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

Gaza her bastığınızda zehirli siyah duman çıkarmanın yanı sıra tıkalı bir filtreyle sürüş arabanızda daha ciddi hasara neden olabilir. DPF’lerin değiştirilmesi pahalı olabileceğinden, mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmek için bir servise gitmelisiniz .

Golf Arıza Lambaları Motor Soğutma Sistemi Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-37

Bu ışık, soğutma sıvısı seviyeleri azaldığında ve motor aşırı ısındığında yanar. Bunun nedeni sistemdeki bir sızıntı olabilir veya kapak contası arızası gibi daha büyük bir sorunun işareti olabilir.

Motor soğutma sistemi ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Bu ışık kırmızıysa hemen durmalısınız, çünkü yeterli soğutma sıvısı olmadan motorunuz o kadar ısınabilir ki, kendisini etkin bir şekilde birbirine kaynaklayarak onarılamaz hasara neden olabilir.

Motor kaputunun altındaki soğutma sıvısı deposunun yanındaki göstergeyi kontrol etmeden önce durun ve motor soğuyana kadar bekleyin, gerekirse doldurun. Motor soğutma sıvınızı kontrol etmek için kılavuzumuzu okuyun.

Kaputun altındayken, bariz bir sızıntı olup olmadığına bakın. Doldurduktan sonra hiçbir şey göremiyorsanız ve ışık sönerse, yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Doldurduktan sonra ışık tekrar yanarsa , altta yatan sorunu çözmek için bir serviste kontrol ettirmelisiniz .

 

Golf Arıza Lambaları Motor Yağı Basıncı Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-38

Yağ sıcaklığı çok yükseldiğinde veya yağ seviyesi veya basıncı çok düşük olduğunda sarı yağ uyarı ışığı yanar. Yağ motoru etkili bir şekilde yağlamıyorsa, pahalı ve hatta onarılamaz motor hasarlarına yol açabilir, bu nedenle hızlı hareket etmek önemlidir.

Motor yağ basıncı ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Bu ışık yandığında en kısa sürede durup motoru kapatmalısınız. Arabanın altında bariz yağ sızıntısı olup olmadığına bakın ve ardından gerekirse yağ ilave ederek yağ seviyelerini kontrol edin. Yağ seviyeleri iyiyse, yağ pompası arızalı olabilir. Bu durumda, daha fazla sürmek motora zarar verebileceğinden kurtarma için servisi arayın.

Golf Arıza Lambaları Lastik Basınç Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-39

Birçok Volkswagen otomobili artık, basınç düştüğünde size haber veren lastik basıncı izleme sistemleriyle donatılmıştır. Bu zamanla olabilir veya bir delinme nedeniyle olabilir.

Yine de lastik basıncı izleme ışığım açıkken araba kullanabilir miyim?

Evet, ancak aracınızı daha dikkatli sürmeli ve bir sonraki fırsatta hava doldurmayı hedeflemelisiniz. Düşük lastik basıncı, güvenli olmayan sürüş koşullarına neden olabilir, bu nedenle hızınızı azaltın ve ani fren yapmaktan veya sert direksiyon manevraları yapmaktan kaçının.

Çoğu benzin istasyonunda ve serviste, lastik basıncınızı kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir hava kompresörü bulunur. Lastiklerin havasını, kullanım kılavuzunuzdaki araç üreticisi özelliklerine göre doldurun.

Golf Arıza Lambaları Havalı Süspansiyon Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-40

Bu uyarı ışığı yanarsa, muhtemelen Volkswagen arabanızın daha zor idare edildiğini, daha az kararlı olduğunu ve zeminden normalden daha alçakta olduğunu fark edeceksiniz. Tekerleklerin üzerine oturan ve sürüşünüzü yastıklayan şişme çantalardan birinde sızıntı olduğunu gösterebilir veya hava kompresöründe bir sorun olduğunu gösterebilir.

Havalı süspansiyon ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Sorunun ciddiyeti, güvenli bir şekilde araç kullanma becerinizi etkileyecektir. Yol tutuşu kötüyse, güvenli olduğu anda durmalı ve yol yardımı çağırmalısınız.

Yol tutuşu olumsuz etkilenmese bile, süspansiyon olmadan herhangi bir çarpma veya çarpmanın etkisi aracın gövdesine aktarılacak ve önemli hasara neden olabilir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmek için dikkatli bir şekilde bir servise gidin. .

Golf Arıza Lambaları Akü Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-41

Sürüş sırasında Volkswagen’nizde bu ışık yanarsa, pilin şarj olmadığını gösterir. Bunun nedeni aracınızın elektrik sistemindeki bir sorun olabilir ve arızalı alternatör, arızalı akü, kötü elektrik bağlantısı veya hasarlı kablolama gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Aracım şarj ışığı açıkken yine de sürebilir miyim?

Akü bitene kadar arabanız normal şekilde çalışır, ancak bir kez boşaldığında arabanızdaki hiçbir şey çalışmaz – bu nedenle, piliniz bitmeden hemen bir servise gidin!

Golf Arıza Lambaları Kontak Anahtarı Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-42

Bu ışık, motoru açıp kapatmanıza izin veren ateşleme sistemindeki bir arıza hakkında sizi uyarır. Genellikle mekanik bir arızayı gösterir, ancak anahtarın dönmesini engelleyen kontak anahtarına kir sıkışmış bile olabilir.

Kontak anahtarı kilit ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Bu ışık sarıya dönerse, nedenini bulmak için mümkün olan en kısa sürede kontağı kontrol ettirmelisiniz. Kırmızıya dönerse, kontağı bir kez kapattığınızda aracı tekrar çalıştıramayabilirsiniz çünkü hemen bir servise gidin.

Golf Arıza Lambaları Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi (ABS) Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-43

ABS, ani durmanız gerektiğinde veya buzlanma ve su basması gibi zorlu sürüş koşullarında araç kullanırken gerçekten devreye giren önemli bir güvenlik özelliğidir.

ABS ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

ABS ışığı kendi kendine yanarsa, normal, yardımsız frenlemeye devam etmelisiniz, bu nedenle yolculuğunuza devam etmek güvenlidir – ancak mesafenizi koruyun, ekstra özen gösterin ve mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin. Fren uyarı ışığı ile birlikte yanarsa, fren sisteminin arızalı olduğunu gösterebilir ve hemen durup kurtarma için servisi aramanız gerekir.

Golf Arıza Lambaları ESP (Elektronik Stabilizasyon Programı) Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-44

Bu uyarı ışığı, çekiş kontrolü ile ilgili bir sorunu gösterir. Yanıp sönüyorsa, ESP sistemi devreye giriyor demektir – örneğin, kaygan bir yolda sürüyorsanız. Işık yanık kalırsa, ESP sistemi devre dışı demektir.

EPS ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Bu sistem yalnızca gevşek zeminde veya buzda çekişi kaybettiğinizde devreye girdiğinden, normal yol yüzeylerindeyseniz dikkatli bir şekilde sürmenizde bir sakınca yoktur.

ESP sistemini istemeden kapatmış olabilirsiniz. Kontrol etmek için motoru durdurup yeniden çalıştırmayı deneyin. Yeniden başlattıktan sonra ışık yanık kalırsa, ESP sistemi önemli bir güvenlik özelliği olduğundan bir serviste kontrol ettirin.

Golf Arıza Lambaları ESP (Elektronik Stabilizasyon Programı) Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-45

Adblue® bir tür dizel egzoz sıvısıdır. Dizel Volkswagen’nizde bu ışık sarıya dönerse, dizel egzoz sıvısı seviyesinin düşük olduğu anlamına gelir ve bu da sonunda motorunuzun çalışmasını engeller.

AdBlue® ışığım açıkken yine de araba kullanabilir miyim?

Sadece kehribar rengiyse evet, ancak mümkün olan en kısa sürede seviyeleri tamamlamaya gitmelisiniz, ışık kırmızıya döndüğünde seviye çok azaldı, motor bir kez kapatıldığında tekrar çalışmayacaktır.

Golf Arıza Lambaları Otomatik Şanzıman Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-46

Bu uyarı ışığı, Volkswagen şanzımanınızda bir arıza olduğunu – genellikle şanzıman yağı sıcaklığının normalden daha yüksek olduğunu – gösterebilir veya şanzıman yağı seviyelerinizin düştüğünü ve doldurulması gerektiğini hatırlatabilir.

Şanzıman ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Sürüşe devam etmek daha büyük hasara neden olabilir ve otomatik şanzımanların değiştirilmesi pahalı olabilir. Beceri ve güveniniz varsa, şanzıman yağını kendiniz kontrol edebilir ve tamamlayabilirsiniz, ancak herhangi bir sorunu bir profesyonel tarafından kontrol ettirmek akıllıca olacaktır .

Golf Arıza Lambaları Fren Lambaları Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-47

Bu ışık, bir veya daha fazla fren lambası yandığında yanar.

Fren lambalarım uyarı ışığı açıkken yine de sürebilir miyim?

Bunu mümkün olan en kısa sürede değiştirmeniz gerekecek, en azından önemli bir güvenlik özelliği oldukları için değil, aynı zamanda bir fren lambası kapalıyken sürmeye devam ederseniz polise çekilebileceğiniz için. Bu olursa, size sözlü bir uyarı, ışığın 14 gün içinde onarılması için bir bildirim veya hatta para cezası ve ehliyetinize puan verebilirler.

Golf Arıza Lambaları Fren Balatası Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-48

Bu ışık yanarsa, bir sensör fren balatalarınızın çok ince olduğunu algılamıştır. Bu uyarı ışığı, fren balataları tehlikeli derecede incelmeden önce yanmalıdır, böylece onları değiştirmek için zamanınız olur.

Fren balatası ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Hayır, fren balatalarınız tamamen aşınırsa bu son derece tehlikeli olabilir. Bunları mümkün olan en kısa sürede değiştirmelisiniz – en yakın serviste motorunuzun rezervasyonunu yaptırın .

Golf Arıza Lambaları Motor Yönetimi Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-49

Bu ışık normalde motorunuz ısındığında yanar, ancak yanıp sönüyorsa bu, düzgün çalışmadığını ve kızdırma bujilerinin değiştirilmesi gerekebileceğini gösterir.

Parıltı artı ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Hayır, motora zarar verebilirsiniz, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bir profesyonel tarafından kontrol ettirin . Kızdırma bujilerindeki bir arıza, motora herhangi bir zarar gelmesini önlemek için motoru güvenli moda sokabilir, bu nedenle sorun giderilene kadar performansta gözle görülür bir düşüş yaşayabilirsiniz.

Golf Arıza Lambaları Ön Yardım Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-50

Modern Volkswagen otomobillerinde, çok yaklaşırsanız sizi uyarmak için aracınızın önündeki trafiği izleyen, öndeki araçların mesafesini ve göreceli hızını ölçen bir ön yardım sistemi olabilir. Çarpışma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunuzu algılarsa, frenleri acil durum frenlemesi için bile hazırlar.

Ön yardım ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Ön yardım uyarı ışığı sarı ise, sistemin düzgün çalışmadığı anlamına gelir ve aracınızı daha dikkatli sürmeli ve tamir ettirmek için aracınızı servise götürmelisiniz. Bu ışık, bir çarpışma riski algıladığında kırmızıya döner ve bir çarpışmayı önlemek için kaçınma hareketi yapmanız veya fren yapmanız gerekir.

Golf Arıza Lambaları Hız Sabitleyici Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-51

Seyir Kontrolü devreye girdiğinde otomatik olarak aracınızın sizin tarafınızdan seçilen hızda hareket etmesini sağlar. Adaptif Hız Kontrolü (ACC) işlevi, önünüzdeki araçlardan güvenli bir mesafe seçmenize de olanak tanır. Bu sistem otomatik olarak fren yapacak ve boşluk daralması durumunda sizi uyaracaktır.

Uyarlanabilir hız sabitleyici ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

ACC ışığı sarı yanarsa, sistem düzgün çalışmıyor demektir. Işığı açıp kapatmadığını görmek için motoru durdurup yeniden çalıştırmayı deneyin. Sensörleri engelleyebilecek buz veya kiri de kontrol edebilirsiniz. Işık yanık kalırsa, ACC olmadan sürmeye devam edebilirsiniz, ancak tamir ettirebileceğiniz zaman arabanızı servise götürmelisiniz.

Golf Arıza Lambaları Spoyler Arıza İşareti

vw-golf-ariza-lambalari-52

Arabanız hızlandığında, kaldırma oluşturmaya başlar. Arka spoyler, kaldırmaya karşı koymak için aşağı doğru bir kuvvet oluşturarak aracınızı sıkıca yerde tutar. Volkswagen’niz, otoyolda olduğu gibi yüksek hızlarda sürerken yükseltilebilen veya gerekmediğinde daha temiz bir görünüm için alçaltılabilen ayarlanabilir bir rüzgarlığa sahip olabilir.

Arka spoyler ışığım açıkken yine de sürebilir miyim?

Spoiler sistemi arızalıysa, belki de hatalı bir sigorta veya bağlantı nedeniyle sarı uyarı ışığı yanacaktır. Bu durumda, daha fazla hasarı önlemek için spoyler sistemi devre dışı bırakılmış olacaktır. Böyle bir durumda, hızınızı maksimum 70mph civarında tutmanız ve sorunu belirlemek için aracınızı bir servis için rezerve etmeniz gerekir.

Volkswagen Modeller

 • Volkswagen Arteon Arıza Lambaları
 • Beetle
 • Volkswagen Bora Arıza Lambaları
 • EOS
 • Fox
 • Volkswagen Golf Arıza Lambaları
 • ID.3
 • Volkswagen Jetta Arıza Lambaları
 • Lupo
 • Volkswagen Passat Arıza Lambaları
 • Passat Variant
 • Volkswagen Polo Arıza Lambaları
 • Santana
 • Volkswagen Scirocco Arıza Lambaları
 • Sharan
 • Volkswagen Touran Arıza Lambaları
 • Up Club
 • Vento
 • Volkswagen CC Arıza Lambaları
 • Amarok
 • Volkswagen Tiguan
 • AllSpace
 • Volkswagen Touareg Arıza Lambaları
 • T-Roc

 

“Golf Arıza Lambaları” üzerine bir yorum

Yorum yapın