Fiat Fiorino Arıza Lambaları (2010)


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamları

SAYFANIN ALT BÖLÜMÜNDE MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ


Arıza lambaları renklerine göre farklı anlamlara gelmektedir:
 • Yeşil: Sistem düzgün çalışıyor veya şu anda kullanımda,
 • Sarı: Sistem unsurlarından en az biri düzgün çalışmıyor - Kullanıma engel değil ancak en kısa sürede arıza tespit edilmelidir.
 • Kırmızı: Araç durdurulmalı ve çekici ile ilgili servis veya tamirciye gidilmelidir. Aracın hareket etmesi durumnda arıza büyüyebilir.
  Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası. Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası. Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar. Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası. Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası. Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası. Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası. Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.

MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ

Fiat Fiorino Arıza Lambaları

Fiat fiorino arıza lambaları yazımızda ülkemizde en çok kulllanılan fiat fiorino aracın arızaları hakkında bilgiler vereceğiz. Bu yazımızdaki konuğumuz birçok marka adı altında ticari olarak üretilen bir modeldir. Gerek ekonomik kullanımı gerekse hacmi dolayısıyla ülkemizde fazlaca bulunmaktadır.

Ekibimiz tarafından incelenen ve araştırılan fiat fiorino arıza oranı bakımından en az arıza frekansı olan modellerdendir. Fiat markasının diğer modellerini de düşündüğümüzde orta gelire sahip insanları hedef aldıkları için arıza oranlarının az olması kaçınılmazdır. Hangimiz sık sık arıza veren bir modeli tercih ederiz?

Özellikle ticari faaliyetlerde kullanılmasından dolayı aracın arıza çıkarma olasılığı kullanıcıyı o derecede endişelendirmektedir. Sonuçta araçta yaşanan bir aksaklıkta ticarş faaliyetler de sekteye uğruyor.

Bizlere kalan arıza anında arızanın temel olarak neden kaynaklandığını bilmektir. Arızanın kaynağını veya  bilmek tamir etmenin neredeyse %50 sidir.

 • Fiorino ünlem işareti ne anlama geliyor?

 • Fiorino motor lambası neden yanar?,

 • Üçgen arıza lambası neden yanar?

 • Fiat Genel arıza lambası neden yanar?

Fiorino Arıza Lambaları

fiat-fiorino-ariza-isiklari

 

Fiat fiorino arıza lambaları arasında karşınıza çıkabilecel sembollerin çözüm ve nedenleri görsellerimizde belirtilmiştir. Arızasız yolculuklar diler yazılarımızı dikkate almanızı öneririz.

En sık karşılaşılan arızalar;

 • Yağ basıncı
 • Isıtma bujileri
 • Motor suyu sıcaklığı
 • Lastik basınç sensörü

Yağ Basıncı

fiat yağ arızası

Fiat fiorino arıza lambaları arasında karşınıza çıkabilecel sembollerin çözüm ve nedenleri görsellerimizde belirtilmiştir. Arızasız yolculuklar diler yazılarımızı dikkate almanızı öneririz.

Motor yağ basınç sensörü arıza lambasının ortaya çıkma sebepleri;

 • Motor sisteminde  yaşanan düşük basınç durumlarında veya sensor bozulduğunda fiat fiorino gösterge panelinde bu arıza lambası yanar.
 • Acil olarak motoru durdurup yağ ve su kontrol edilmeli kullanıcı yeterli olmadığı durumlarda servis ile iletişime geçilmelidir.

Isıtma Bujileri

fiat ısıtma bujileri

 • Bujilerimizde arıza olduğu durumlarda motor ilk marşta çalışmaz.
 • Uzun süre marş verilmelidir fakat bu durumlarda akü enerjisi veya elektrik miktarı yeterli olmayabilir.
 • Bujiler kontrol edilmeli ısınmayan buji değiştirilmelidir.

Fiorino arıza lambaları arasında karşınıza çıkabilecel sembollerin çözüm ve nedenleri görsellerimizde belirtilmiştir. Arızasız yolculuklar diler yazılarımızı dikkate almanızı öneririz.

Motor Suyu Sıcaklığı

fiat fiorino motor suyu sıcaklığıı

 • Motor sistemi veya motor parçaları içerisindeki ısının yükselmesi sebebi ile ortaya çıkar ve ısı kontrol edilmediğinde motora büyük zararlar ortaya çıkar.
 • Fiat fiorino arıza lambaları arasında karşımıza sık çıkan arızalardandır. Farklı sebeblerden dolayı yanabilir hortumlardaki kaçaklar, su deposundaki olumsuzluklar gibi,
 • Sorun tespit edilip acil olarak servis ile iletişim kurulmalıdır.

Fiorino arıza lambaları arasında karşınıza çıkabilecel sembollerin çözüm ve nedenleri görsellerimizde belirtilmiştir. Arızasız yolculuklar diler yazılarımızı dikkate almanızı öneririz.

Lastik Basınç Sensörü

fiorino lastik basınç sensörü
fiorino lastik basınç sensörü çözümü için içeriğimizi okuyunuz.

 

Fiorino arıza lambaları arasında karşınıza çıkabilecel sembollerin çözüm ve nedenleri görsellerimizde belirtilmiştir. Arızasız yolculuklar diler yazılarımızı dikkate almanızı öneririz.

 • Lastiklerde yaşanan basınç veya sıcaklık değişikliklerinde yanar.
 • Lastiklerin ölçüleri ve markalarına göre fabrika tarafından verilen oranlarda hava basılmalıdır.
 • Arıza lambası veya ikaz ışığı söndürülmesi mümkündür ancak güvenlik amacı ile kullanılmalıdır.

Fiorino arıza lambaları arasında karşınıza çıkabilecek sembollerin çözüm ve nedenleri görsellerimizde belirtilmiştir. Arızasız yolculuklar diler yazılarımızı dikkate almanızı öneririz.

Arızasız yolculuklar diler sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.

Arızasız yolculuklar diler diğer yazılarımızı okumaya davet ederiz.

Yorum yapın