Ertelenmemesi Gereken Araç Bakımları***2022


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.
Arızalı ampuller, aşınmış lastikler ve çatlamış aynalar bazı sürücülere küçük problemler gibi görünebilir ancak ihmal edilirse bu küçük kusurlar ciddi cezalara yol açabilir.

İyi haber şu ki, düzenli ancak basit bakım kontrolleri yaparak lisansınızdaki cezalardan ve puanlardan kaçınabilirsiniz .

Burada, aracınıza hak ettiği özeni göstermediğinizde ortaya çıkabilecek bazı sorunlara ve bunların banka bakiyenizi etkilemesini nasıl önleyebileceğinize bakıyoruz.

Aşınmış Lastiklerin Değiştirilmesi

Ertelenmemesi Gereken Araç Bakımları
Ertelenmemesi Gereken Araç Bakımları

Otoyol Yasasına göre, otomobiller için minimum diş derinliği, lastiğin çevresi etrafında ve diş genişliğinin merkezi dörtte üçü boyunca 1,6 milimetredir.

Diş derinliğini ölçmekte sorun yaşıyorsanız 20p testini kullanabilirsiniz.

Açıkça söylemek gerekirse, aşınmış lastik başına cezalandırılabilirsiniz, ancak lastik sırtınıza dikkat ederseniz, işler bu kadar pahalı olmamalı.

Lastik diş derinliğinizi kontrol etme konusunda daha fazla yardım ve kullanışlı bir video açıklayıcı için lastik diş derinliği ve lastik güvenlik kontrolleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sorun Nasıl Düzeltilir

Aşınmış bir lastiği tamir etmenin tek bir yolu vardır, o da onu değiştirmektir. Minimum diş derinliğini ve diğer yasal gereklilikleri karşılıyorlarsa, ikinci el lastikler uygundur.

Neyi kontrol etmeniz gerektiğinden emin değilseniz, lastik satın alma kılavuzumuza göz atın .

Lastikleri Doğru Basınçla Şişirmek

Alttan şişirilmiş lastikler, özellikle yüksek hızlarda dönüş yaparken tehlikeli olabilecek yön değişikliklerine daha az tepki verir. Aşırı şişirilmiş lastikler yolda daha az tutuşa sahiptir ve bu da fren uygularken yavaşlamayı zorlaştırır.

Bazı durumlarda, lastiklerinizde çok fazla hava patlamaya neden olabilir. Ani bir kırılma, uyarı vermeden gerçekleşebilir ve aracınızın direksiyonunu inanılmaz derecede zorlaştırabilir. Unutmayın, lastik şişirirken patlamalar her zaman olmaz, aşırı yüklenme veya eskimiş lastikler nedeniyle aniden patlayabilirler.

Yavaş delinmelere dikkat etmek de önemlidir. Lastiklerinizi düzenli olarak şişirme alışkanlığınız olsa bile, yavaş bir lastik patlaması, basınç seviyelerinin yasal sınırların altına düşmesine neden olabilir.

Sorun Nasıl Düzeltilir

Lastik basıncınızı sabitlemek, hepsinin en basit bakım görevlerinden biridir. Çoğu benzin istasyonunda basıncınızı kontrol edebilir ve aracınızın el kitabına göre lastiğinizi şişirebilir veya söndürebilirsiniz.

Lastiklerinizi nasıl şişireceğiniz veya söndüreceğiniz veya yavaş bir delinme bulmak için nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi için , lastik basıncınızı kontrol etme sayfamızı okuyun. / Ertelenmemesi Gereken Araç Bakımları

Kör veya Kırık Ön Cam Sileceklerinin Değiştirilmesi

Ertelenmemesi Gereken Araç Bakımları
Ertelenmemesi Gereken Araç Bakımları

Bazıları için küçük bir rahatsızlık gibi görünebilir, ancak silecekleriniz ön camınızı düzgün bir şekilde temizlemiyorsa, ‘tehlikeli bir durumda araç kullanmak’ ile suçlanabilirsiniz. Suçu (veya benzerini) 3 yıl içinde iki kez işlediğiniz tespit edilirse, en az 6 ay süreyle araç kullanmaktan diskalifiye edilebilirsiniz.

Sorun Nasıl Düzeltilir

Arızalı ön cam silecekleri için para cezasından kaçınmanın en iyi yolu onları değiştirmektir.

Kullanışlı silecek lastiği bulucumuz , aracınız için doğru lastikleri bulmak ve satın almak için kayıt veya arabanızın marka ve modelini girmenize olanak tanır.

Yıkayıcı Sıvısının Doldurulması

Kural, trafik kazası olasılığını en aza indirmek için sürücülerin yolu net bir şekilde görmesini sağlar. Arabanızda yıkama sıvısı yoksa, polisin 100 sterlin ve 3 ceza puanı için yerinde sabit bir ceza ihbarı verme yetkisine sahip olduğu bir suç olan dikkatsiz sürüşle suçlanabilirsiniz .

Sorun Nasıl Düzeltilir

Bu çok kolay, sadece kaputunuzu açın, yıkayıcı haznesini bulun ve sıvı seviyelerini tamamlamak için kapağı açın. Hazır ekran yıkama jeli satın alabilir veya sıvıyı ambalajın üzerindeki talimatlara göre seyreltmeniz gerekebilir. / Ertelenmemesi Gereken Araç Bakımları

Kırık Bir Aynanın Değiştirilmesi

Kanat aynaları bizi güvende tutmada önemli bir rol oynar. Sürücülerin başlarını çevirmek zorunda kalmadan arkalarındaki diğer yol kullanıcılarını görmelerine izin veriyorlar, ancak onları hasara karşı savunmasız kılan, arabaların yan tarafındaki konumlarıdır.

“2022’de dümdüz ilerleyen bisikletçilere kavşaklarda dönen sürücülere göre öncelik verecek olan Otoyol Yönetmeliğinde, hasarsız yan aynalara sahip olmak her zamankinden daha önemli olacak.”

Bir polis memuru, kırık bir yan ayna ile araç kullanmanın ‘tehlikeli bir durumda araç kullanmak’ olarak sayılmasına karar verebilir. Suç, 2.500 £ para cezası ile gelir ve lisansınıza 3 ceza puanı eklenir.

Sorun Nasıl Düzeltilir

Bazen gevşek bir kanat aynası tekrar yerine oturabilir. Daha büyük hasarlar için arabanızı bir profesyonele götürmek en iyisidir.

Ön Cam Sileceklerinin Onarılması veya Değiştirilmesi

Ertelenmemesi Gereken Araç Bakımları
Ertelenmemesi Gereken Araç Bakımları

Hasarlı ön camlar güvenliğiniz üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Küçük çizikler ve küçük talaşlar, yol görüşünüzü bozan göz kamaşmasına ve parlamaya neden olabilir ve göz ardı edilirse hasar yayılabilir.

Otoyol Yönetmeliği, sürücülerin önlerindeki yolu tam olarak görmeleri gerektiğini ve camların iyi durumda tutulması gerektiğini söylüyor. Kurallar, ön camları aşağıda görebileceğiniz A Bölgesi ve B Bölgesi olarak ikiye ayırır. Ön camın herhangi bir yerinde 40 mm boyutunda hasar MOT arızasına neden olurken, A Bölgesinde 10 mm hasar da MOT arızasına yol açacaktır.

Bir polis memuru tehlikeli durumda bir araç kullandığınıza karar verirse, 2.500 £ para cezası ve ehliyetinizden 3 puanla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ön camı çatlamış araç kullanırken kaza yaparsanız, sorumlu tutulabilir ve daha ciddi bir suçla suçlanabilirsiniz. / Ertelenmemesi Gereken Araç Bakımları

Sorun Nasıl Düzeltilir

Ne kadar hızlı davranırsan o kadar iyi. Küçük talaşları nispeten ucuz bir fiyata doldurmak için bir epoksi veya akrilik yapıştırıcı kullanılabilirken, daha büyük hasar belirtileri ön camın değiştirilmesini gerektirecektir.

En iyi yaklaşım, mümkün olan en kısa sürede bir servisten yardım istemektir . Hasarlı ön camlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda daha fazla tavsiye için kılavuzumuzu okuyun .

Çöpleri Temizlemek

Tüm sürücüler , arabalarının daha uzun ömürlü olması için gereken adımları atmazlar . Bazı araba iç mekanları, eski kahve fincanları, paket servis çantaları ve seyahatlerinizde atabileceğiniz diğer her şeyin geçici yuvaları olabilir.

Çirkin olmanın yanı sıra, çöp, bir kapıyı açtığınızda para cezası ile tokatlandığınızı görebilirdi. Örneğin, ayak boşluğunuzdan veya kapı cebinizden eşyalar düştüğü için arabanızdan çöp attığınız kabul edilirse, 150 sterlinlik bir para cezasına çarptırılabilirsiniz.

Ayak boşluğundaki veya ön camın yakınındaki nesneler güvenli sürüş yeteneğinizi etkileyebileceğinden, çöp dolu iç mekanlar da bir tehlike olabilir. Dağınık ön panelinin arkasından bir bisikletçiyi göremeyen bir kamyon şoförü tarafından gün ışığına çıkarılan bir sorun .

Sorun Nasıl Düzeltilir

Siyah bir çanta al ve işe başla. Paspaslardaki kiri ve kırıntıları temizlemek için mikrofiber bir bez ve ön panel plastiklerindeki koruyucu spreyler kullanarak, iç mekanınızın çatlama veya renk atması olasılığını da azaltabilirsiniz.

Ampullerin Değiştirilmesi

Farlarda, fren lambalarında ve arabanızın herhangi bir yerindeki ampuller her an yanabilir. Hepsinden daha sinir bozucu olan, sürücülerin polis tarafından çekilene kadar hatalı ampullerden tamamen habersiz olmalarıdır.

Lambalarınızı ve ampullerinizi düzenli olarak kontrol etmeli ve birinden yardım istemelisiniz. Tüm ışıklarınızı kapsayan bir diziden geçmeniz ve düzgün çalışmayanları değiştirmeniz gerekir.

Polis size 100 sterlin para cezası ve ehliyetinize 3 ceza puanı verebilir – ayrıca bir ‘araç kusur düzeltme bildirimi’ yayınlayarak sorunu çözdüğünüzü göstermeniz için size 14 gün verir. Arızalı ışıklarla araç kullanırken bir kaza yaparsanız, olaydan sorumlu tutulabilir ve çok daha ciddi bir suçlama yapılabilir.

Sorun Nasıl Düzeltilir

Ampulleri değiştirmek kulağa basit gelebilir, ancak iş için doğru ampulleri bulmak zor olabilir ve ampullerin bağlantısını kesmek de zor olabilir. Arızalı bir ampul bulursanız ve nasıl değiştireceğinizden emin değilseniz, her zaman bir servisle iletişime geçebilir ve ampul takma hizmeti sunup sunmadıklarını sorabilirsiniz.

Işıklarınızdan herhangi biri kir tarafından engelleniyorsa, onları temizlemeniz gerekir. Far restorasyon kılavuzumuz , ışıklarınızın daha parlak görünmesine bile yardımcı olabilir.

Egzoz Emisyonlarının Kontrol Edilmesi

Her yıl İngiltere’de yaklaşık 40.000 ölüm, kötü hava kalitesine bağlanıyor. Yeni benzinli ve dizel otomobil satış yasağının 2030’a kadar iki kez öne çekilmesine  şaşmamalı .

Elektrikli bir araba satın almamış olsanız bile, geleneksel bir içten yanmalı motorlu aracın sahibi olarak, kirlilik seviyelerini düşük tutmak için yine de üzerinize düşeni yapabilirsiniz. Bunu yapmazsanız, arabanız trafiğe kapalı olarak kabul edilebilir ve bir MOT’ta başarısız olabilir .

Arabanızın olması gerekenden daha fazla zararlı emisyon salıp yaymadığını anlamak için aramanız gereken birkaç açıklayıcı işaret vardır:

 • araç sesinde bir değişiklik, arabanızın altındaki tıkırtı, katalitik konvertörünüzde bir sorun olduğunu gösterebilir
 • egzozdan çıkan aşırı veya koyu duman – motor dumanı kılavuzumuz sorunu belirlemenize yardımcı olabilir
 • dizel partikül filtresi uyarı ışıkları yanıyor

Karşılamak üzere tasarlandığı hava kirletici emisyon standartlarına uymayan bir araba kullanmak 1.000 £ para cezasına çarptırılır. /Ertelenmemesi Gereken Araç Bakımları

Sorun Nasıl Düzeltilir

Uzun bir sürüşe çıkarak arızalı bir dizel partikül filtresini onarabilirsiniz. Uyarı ışığı yanık kalırsa ve sorun devam ederse, bir tamircinin yardımına ihtiyacınız olacaktır.

Benzer şekilde, tuhaf sesler duyarsanız veya egzozunuzdan olağandışı bir duman çıktığını fark ederseniz, bir uzmana başvurmalısınız.

 

 

 

 

Yorum yapın