Dizel Yakıt Tasarruf Cihazları***2022


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamları

SAYFANIN ALT BÖLÜMÜNDE MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ


Arıza lambaları renklerine göre farklı anlamlara gelmektedir:
  • Yeşil: Sistem düzgün çalışıyor veya şu anda kullanımda,
  • Sarı: Sistem unsurlarından en az biri düzgün çalışmıyor - Kullanıma engel değil ancak en kısa sürede arıza tespit edilmelidir.
  • Kırmızı: Araç durdurulmalı ve çekici ile ilgili servis veya tamirciye gidilmelidir. Aracın hareket etmesi durumnda arıza büyüyebilir.
  Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası. Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası. Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar. Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası. Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası. Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası. Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
  • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
  • Pozisyon 1 : Beş kişi.
  • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
  • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası. Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.

MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ

Dizel Yakıt Tasarruf Cihazları

Dİzel yakıt tasarrufu

Döviz kurlarında yaşanan artış ve dünya genelinde yaşanan petrol krizleri dolayısıyla her geçen gün artan yakıt fiyatlarında gerçekleşen artış bizleri yakıt tasarruf cihazlarının kullanılmasına itmektedir.  Çeşitli tipleri mevcuttur. OBD cihzları, yakıt hortumlarına takılan cihazlar ve çeşitli parçalara eklenen cihazlar olmak üzere birçok tip mevcuttur. Peki ne kadar işer yarıyorlar ? (Dizel Yakıt Tasarruf Cihazları)

Dizel Yakıt Tasarruf Cihazları İşe Yarar Mı?

yakıt tasarrufu

Türkiye’de ulaşabildiğimiz tasarruf cihazlarını incelediğimizde yurtdışında kullanılan cihazlara nazaran daha basit çalışma sistemleri olan parçalardır. Ancak bizzat ekibimiz tarafından denenen cihazların büyük çoğunluğunun işe yaramadığını gördük. (Dizel Yakıt Tasarruf Cihazları)

Hidrojen Yakıt Tasarruf Cihazı

İncelenen cihazlar arasında en karşık sistemi olan hidrojen yakıt tasarruf cihazı. Bizlerin anlayacağı dilde su dan hidrojen üretilerek üretilen hidrojenin motora verilmesidir. Bu cihazın veya sistemin motora enerji vereceğini düşünen kullanıcılarımız cihazın diğer parçalara vereceği zararı gözardı etmektedir. Kısacası ekibimiz tarafından denenmiş ve tasarruf değil daha fazla harcama ortaya çıktığı görülmüştür.

Yakıt Hortumlarına Müdahale Eden Sistemler

Bahse konu cihazın sistemi komik derecede basit olup bir kaç parça mıknatısın, yakıtı motora taşıyan hortumlara takılması ile çalışmaktadır. Gerçekçi düşündüğümüzde sistemin bir işe yaramayacağı dizel yakıt tasarrufu gibi insanların hayatında önemli yer taşıyan bir sorunun çözümünün bu kadar kolay olmayacağını anlamak gerekir. (Dizel Yakıt Tasarruf Cihazları)

OBD Soketi İle Kullanılan Yakıt Tasarruf Cihazları

yazılım zihazları ile yakıt tasarrufu

Bu bölümde cihaz veya sistemlerden çok yazılımlar karşımıza çıkmaktadır.  Ülkemizde kullanılan araçların büyük bir kısmı yurtdışından ithal edilmektedir. Ne kadar parçaları ülkemizde üretiliyor olsa da araçlar ithaldir. Örneğin Almanya’da üretilen bir Volkswagen Passat aracın Türkiye’de satışa sunulan ile arasında büyük farklar bulunmaktadır. Yazımızda bizi ilgilendiren fark ise motor sistemleridir.

Almanya’da üretilen aracın motor gücü Türki’ye ye gönderilenden daha fazladır. Ülkemiz kullanım şartlarının bunu gerektirdiği savına göre yapılan bu düzenleme araçlarımızı olduğundan daha düşük güçle kullanmamızı dikta eder.

Yazımızda bahsedilen yazılımlar ile bu farkların giderilebileceği ve aracımızı fabrikanın araca yüklediği gücü ortaya çıkarmamızı sağlar. Dolaylı olarak aracımızın gücü artar ve sakin kullanımlarda gücü yüksek bir aracı yormadan düzenli bir biçimde kullanarak yakıt tasarrufu sağlayabiliriz.

Örnek verecek olursak 1,500 kg ağırlığında iki aracımız var olduğunu düşünelim. Biri 1,6 cc diğeri ise 2,00 cc olsun. 1,6 cc olan aracımız 1500 kg yükü yürütmek için daha fazla güç harcamak zorundadır. Ancak 2,0 cc olan bir araç bu konuda daha az güç harcayacaktır. Güç harcanımının azalması bize yakıttan tasarruf etmemizi sağlar.

Örnek verdiğimiz iki motor tipinden 2,00 cc olan aracımız yüksek hızlarda diğerinden fazla yakıt harcayabilir. Burada iş bize düşmekte ve cüzdanımıza göre kullanımımızı ayarlamak zorundayız.

Bol tasarruflu ve arızasız yolculuklar dileriz. (Dizel Yakıt Tasarruf Cihazları)

Arıza Lambaları Konularında Bilgilere Ulaşmak İçin Diğer Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz.

 

 

 

 

“Dizel Yakıt Tasarruf Cihazları***2022” üzerine bir yorum

Yorum yapın