Buji Ne İşe Yarar?


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamları

SAYFANIN ALT BÖLÜMÜNDE MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ


Arıza lambaları renklerine göre farklı anlamlara gelmektedir:
 • Yeşil: Sistem düzgün çalışıyor veya şu anda kullanımda,
 • Sarı: Sistem unsurlarından en az biri düzgün çalışmıyor - Kullanıma engel değil ancak en kısa sürede arıza tespit edilmelidir.
 • Kırmızı: Araç durdurulmalı ve çekici ile ilgili servis veya tamirciye gidilmelidir. Aracın hareket etmesi durumnda arıza büyüyebilir.
  Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası. Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası. Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar. Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası. Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası. Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası. Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası. Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.

MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ

Buji Değişim Vakti

Buji Ne İşe Yarar?
Buji Ne İşe Yarar?

Buji Ne İşe Yarar? Bazen aracınızın performansını önemli ölçüde artırmak için gereken tek şey, en küçük bileşenlerden biri olan bujileri değiştirmektir! Küçük ama güçlü bujiler aracınızda önemli bir rol oynar. Kötü buji belirtilerine dikkat edin ve aracınızın en iyi performansı göstermesine yardımcı olmak için düzenli olarak yeni bujiler alın. (Buji Ne İşe Yarar?)

Bujilerinizin eskidiği veya arızalandığı durumlarda yanabilecek arıza lambalarını görmek için tıklayınız.

Buji Ne İşe Yarar

Bujiler, aracınızın motorunda yanmayı tetikleyen küçük elektrikli cihazlardır. Motor silindirlerinin yanma odalarındaki hava yakıt karışımını ateşlemek için gerekli ‘kıvılcımı’ sağlayarak motor için güç üretirler. Arabanız bu şekilde çalışır, güçlü kalır ve sorunsuz çalışır.

 • (Buji Ne İşe Yarar?)

Bujiler Ne Kadar Sürer?

Bujilerinizin durumu motorun performansını etkileyebilir. Neyse ki, bujiler yoğun kullanımlarına rağmen (dakikada binlerce kez ‘kıvılcım çıkarırlar!) çok sık değiştirme gerektirmezler!).

Çoğu üretici, her 30.000 kilometrede bir yeni buji takılmasını önerir, ancak aracınızın sahip olduğu buji türüne bağlı olarak 100.000 kilometreye kadar gidebilirsiniz. Örneğin, bakır bir buji, platin veya iridyum gibi daha güçlü malzemelerden yapılmış bir buji kadar uzun süre dayanmaz.

Ne olursa olsun, bujileri her zaman set olarak (her motor silindiri için bir tane) değiştirmeli ve ne tür bujilerin kullanılacağı konusunda üreticinin tavsiyesine uymalısınız.

Yeni Bujilere İhtiyacınız Olan 5 İşaret

1. Motor Teklemeleri

Bir motor arızası, bir veya daha fazla bujinizin düzgün ateşlemediğinin büyük bir işaretidir. Tekleme, püskürtme sesi gibi gelebilir veya ani bir güç kaybı veya şiddetli sarsıntı gibi hissedilebilir. Tutarlı tekleme, zayıf araç performansına, düşük yakıt ekonomisine, daha yüksek egzoz emisyonlarına, kaba rölantiye ve hasarlı bir katalitik konvertöre neden olabilir.

2. Kötü Gaz Kilometresi

Bujiler doğru çalıştığında, motorunuzda yakıtı verimli bir şekilde yakarlar. Benzin deposu başına daha az kilometre yaptığınızı fark ederseniz, bunun nedeni bozulmuş bujiler olabilir. Bujiler eskidikçe, buji elektrotları arasındaki boşluk genişleyebilir veya azalabilir. Bu, bujilerin ateşlememesine veya düzensiz ateşlemesine, yakıt israfına ve emisyonların artmasına neden olur.

3. Sorun Başlatma

Kirli, hasarlı veya aşınmış bujiler, özellikle soğuk havalarda aracınızın motorunu çalıştırmak için gereken kıvılcımı sağlamayı zorlaştırır. Bu, sarsıntılı bir çalıştırmaya veya aracın çalıştırmadan önce uzun süre marş yapmasına neden olabilir. Bu zamanla devam ederse, motorunuza ve marş motorunuza zarar verebilir ve arabanızın aküsünü boşaltabilir.

4. Yavaş Hızlanma

Gaz pedalına basarsanız ve araç her zamanki kadar hızlı tepki vermezse, bujileriniz gecikmeli bir tepkiye neden olabilir. Ancak buna kirli yakıt enjektörleri, arızalı oksijen sensörleri veya arızalı bir yakıt pompası gibi başka faktörler de neden olabilir. Bu nedenle, yeni bujiler için ödeme yapmadan önce aracınızın kalifiye bir teknisyen tarafından teşhis edilmesini sağlayın.

5. Kaba Rölanti

Herhangi bir tıkırtı, ping veya vuruntu sesine karşı kulaklarınızı açık tutun – bunlar başka bir kötü buji belirtisidir. Aracınızın motoru rölantideyken olağandışı sesler veya titreşimler çıkarıyorsa, aracınızın bujileri motorun sorunsuz çalışmasını sağlamak için düzgün çalışmıyor olabilir. Buji Ne İşe Yarar?

 • (Buji Ne İşe Yarar?)

Seyir halindeyken bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaştıysanız veya motor kontrol ışığınızın yandığını görüyorsanız , aracınızın bujilerini kontrol ettirmek için en kısa zamanda servise gitmelisiniz.

Buji Arıza Lambalarının Yanma Sebepleri

 • Tırnak aralığının ideal ölçüde olmaması Bujilerdeki tırnak aralığı ideal konumda değilse, buji yeni bile olsa yakıt – hava karışımı iyi ateşlenmez.
 • Bujilerin üzerinde yağ birikintisi olması
 • Bujilerin üzerinde kurum birikmişse
 • Buji Elektrotları birbirine kaynamış
 • Buji çatlaması

Arıza Lambaları

Bir insan için iletişim kurma yolu olarak konuşmak ne kadar önemli ise bir araç için de arıza lambaları o kadar önemlidir. Çünkü bir araç kullanıcısı ile arıza lambaları arayıcılığıyla iletişim kurmaktadır. Örneğin motorda yaşanan bir sorunda motor arıza lambası yanarak kullanıcı kişiye motorda bir sorun olduğunu söyler. Bu sayede kullanıcı kişi motor için gereken önlemi en kısa sürede alması gerektiğini bilir ve aracını güvenle kullanmaya devam edebilir. Bu sayede hem araç hem de trafik güvenliği kolay ve etkili bir şekilde sağlanmış olacaktır. Bu kadar önemli olan arıza lambaları farklı sorunlara işaret ettiğinden arıza lambaları hakkında detaylı bilgiye sahip olmak da oldukça önemlidir.

“Buji Ne İşe Yarar?” üzerine bir yorum

Yorum yapın