Araçlarda Aşırı Isınma-1


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamlarıı
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası.
Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası.
Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır. Bunu yapmak için:
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası.
Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar.
Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası.
Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası.
Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası.
Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası.
Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor arıza lambasını kontrol edin.
Açıklama: Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir ve bir metin uyarı mesajı içerebilir: ▷ Sürekli yanar : Kontrol motoru arıza lambası sürekli yanar, besleme/ateşleme sisteminde aşırı egzoz emisyonlarına, olası bir performans kaybına, zayıf sürüşe ve yüksek yakıt tüketimine neden olabilecek bir arıza olduğunu gösterir. Araç hala sürülebilir. Hızı azaltın ve aşırı hız veya hızlanmadan kaçının. Bu durumda uzun süreli kullanım motora zarar verebilir. ▷ Yanıp Sönme : Yalnızca benzinli versiyonlar için, yanıp sönen motor kontrol ışığı genellikle, katalitik konvertör hasarına yol açabilecek yanlış ateşleme yapan bir motor anlamına gelir. Hızı hemen azaltın ve aşırı hızdan veya yüksek motor devirlerinden kaçının. Kontrol motoru arıza lambası yandığında, arıza kodlarını okumak için teşhis ekipmanının bağlanması gerekir. ▷Dizel versiyonlar : Motoru kontrol et ışığının yanması Üre Enjeksiyon Sistemi Arızasını gösterir. Bu, yanlış sıvının kullanıldığını veya %50'nin üzerinde ortalama ÜRE tüketiminin tespit edildiğini gösterebilir. Aracı mümkün olan en kısa sürede bir Araç servisine servis ettirin. Belirli bir eşik aşılırsa, motoru çalıştırmak mümkün olmayabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç güvenlik arıza lambası.
Açıklama: Araba ve kilit sembolü, Araç güvenlik kodu korumasıdır ve arıza lambasının sürekli yanık kalması, Araç Kod sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda başka bir anahtarı deneyin. Motor çalışırken uyarı lambası yanıp sönerse, araç motor immobilizer cihazı tarafından korunmamaktadır. Tüm anahtarların hafızaya kaydedilmesi için bir Araç bayisine başvurun. Arıza lambası sürüş sırasında sabit yanarsa, akü voltajındaki düşüş nedeniyle bir kendi kendine teşhis testini gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç lastik basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası yanık kalır veya yanıp söner: ▷ Yanık kalır : Bu, bir veya daha fazla lastik basıncının kayıtlı değerlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. Basınçları geri yükleyin veya çarkı değiştirin. ▷ Yanıp söner : Lastik basınçları, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) tarafından izlenir. Arıza lambası yaklaşık 75 saniye yanıp söner ve ardından yanık kalırsa, TPMS'de bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç hava yastığı arıza lambası.
Açıklama: Motor çalıştıktan sonra hava yastığı arıza lambası yanık kalırsa, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç dizel filtresindeki su arıza lambası.
Açıklama: Yakıt kapağının düzgün şekilde sabitlenmemiş olması, yakıt istasyonundaki kirlenme, atmosferdeki nemin yoğunlaşması vb. nedenlerle yakıt deposuna su girebilir. Filtredeki suyu boşaltmak için filtre muhafazasının altındaki tahliye yerini bulun. Yakıt seviyesi düşük olan aracı soğuk bir gecede depoda bırakmak, aracın yakıt deposunda daha fazla suya maruz kalmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kızdırma bujileri arıza lambası.
Açıklama: Kontak MAR konumuna getirildiğinde, kızdırma bujileri arıza lambası yanar ve motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Daha soğuk ortam sıcaklıklarında, kızdırma bujileri uyarı ışığı daha uzun süre açık kalacaktır. Yanıp sönen kızdırma bujileri ışığı Kızdırma bujileri arıza lambası yanıp sönerse, ön ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç emniyet kemeri arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı emniyet kemeri arıza lambası, sürücü veya yolcu emniyet kemerini takana kadar yanar. Araç hareket halindeyken bir sesli uyarı duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı seviyesi arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor yağı seviyesi önerilen minimum değerin altına düştüğünde ön panel ekranında belirir. Mümkün olan en kısa sürede motor yağı doldurun.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük motor yağı basıncı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, sistem motor yağ basıncının yetersiz olduğunu algıladığında, gösterge panelinde bir uyarı mesajı ile birlikte sürekli olarak yanar. Düşük motor yağı basıncı önemli motor hasarına neden olabilir. Güvenli bir şekilde yola çıkın ve motoru hemen kapatın. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Sadece yağ basıncı lambası söndüğünde yolculuğunuza devam edin. DPF'li Dizel MultiJet versiyonları Yanıp sönen bir yağ basıncı ışığı, sistemin motor yağının bozulduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu bir arıza olduğunu göstermez, ancak motor yağını değiştirmenizi gerektirir. Yağın değiştirilmemesi, düşük motor gücü modunun uygulanmasına neden olacaktır. Önce 3000 rpm'ye, sonra 1500 rpm'ye. Sürekli olarak kısa yolculuklar yapmak veya DPF rejenerasyonunun kesintiye uğraması yağın bozulmasına neden olur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç pil arıza lambası.
Açıklama: Kırmızı akü arıza lambası, sürüş sırasında bir şarj arızasını gösteren açık kalır veya yanar. Olası nedenler şunlardır:
 • Alternatör
 • Alternatör / tahrik kayışı
 • pil
 • Akü bağlantıları / kablolama. Sürüş halinde, gerekli olmayan tüm elektrik sistemlerini derhal kapatın. Akünün şarjı bittiğinde motor kapanabilir.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç genel arıza arıza lambası.
Açıklama: Ünlem işareti içeren üçgen, genel arıza/arıza arıza lambasıdır. Bu genel arıza lambası, başka bir arıza lambası ve/veya bir uyarı mesajı ile birlikte yanabilir. Onlar içerir:
 • Motor yağı basınç sensörü arızası
 • Hız limiti ayar uyarısı
 • Dış ışıklar arızası
 • Yakıt kesme sistemi arızası
 • Park sensörü arızası
 • Başlat Durdur sistem hatası
 • Hava yastığı arıza sorunları

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç düşük yakıt arıza lambası.
Açıklama: Bu ışık, kalan yakıt seviyesi yaklaşık 9 litre olduğunda yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç uzun far arıza lambasI.
Açıklama: Bu mavi arıza lambası, uzun farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kısa huzmeli far arıza lambası.
Açıklama:
Bu yeşil arıza lambası, kısa farların aktif olduğu konusunda uyarır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç yön göstergeleri / dörtlü ikaz ışığı.
Açıklama: Bu ok sembolleri, bir yön göstergesi uygulandığında veya dörtlü flaşör ışıkları yandığında yanıp söner.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç park sensörü arızası arıza lambası.
Açıklama: Park sensörlerinde arıza tespit edildiğinde arıza lambası yanar. Araç'nun bazı versiyonlarında bunun yerine genel arıza uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç motor sıcaklığı arıza lambası.
Açıklama: Bu arıza lambası, motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek olduğunda yanar. Normal sürüş koşullarında aracı durdurun, motoru kapatın ve depodaki su seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Hazne düşükse, kapağı açmadan önce soğutma sıvısının soğuması için birkaç dakika bekleyin. Depoyu yavaşça MAX işaretine kadar doldurun ve yalnızca uyarı lambası söndüğünde sürüşe devam edin. Sızıntı belirtileri arayın.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambasıadı: Araç şanzıman arızası arıza lambası,
Açıklama: Ünlem işareti içeren bu kırmızı dişli, Araç Comfort-Matic 'Dualogic' şanzımanla ilgili bir şanzıman arızasıdır. Arıza lambası bir uyarı mesajıyla birlikte yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu, zorlu kullanım nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasından veya bir arızadan kaynaklanabilir. Diğer sorunlar, şanzıman sıvısı (selespeed sıvısı) seviyesinin düşük olmasıyla ilgili olabilir.
Arızasız yolculuklar dileriz.

Araçlarda Aşırı Isınma

 

Araçlarda Aşırı Isınma
Araçlarda Aşırı Isınma

Araçlarda Aşırı Isınma. Bunu hepimiz görmüşüzdür yol kenarında mahsur kalmış, araçları durup sigara içerken kafası karışmış bir sürücü. Kendiniz bile orada bulunmuş olabilirsiniz. Bir arabanın aşırı ısınmasının çeşitli nedenleri vardır. En sık yaz aylarında sıcak havalarda olur, ancak yılın herhangi bir zamanında mümkündür. Bir arabanın aşırı ısınmasını önlemenin yolları olsa da, hiç kimse soğutma sistemiyle ilgili sorunlardan tamamen bağışık değildir. Aracınızın aşırı ısınmasının birkaç olası nedeni şunlardır: Araçlarda Aşırı Isınma neden olur. Site içeriklerimizden bilgi alabilirsiniz.

 • Aşırı Isınma Nasıl Önlenir
 • Motor Arıza Lambaları

Bir Arabanın Aşırı Isınmasına Neden Olan Nedir?

1. Motor soğutma sıvınız düşük Arıza Lambası

Aracınızın aşırı ısınmasının en olası suçlusu sıvı soğutma sıvınızla ilgilidir. Çoğu modern otomobilde sıvı soğutma sistemi bulunurken, eski otomobillerde hava soğutmalıdır.

Antifriz ve su karışımı olan soğutma suyu, aracınızın aşırı ısınmasını önlemek için ısı alır. Maksimum ısı miktarını tutmak için çok düşük bir donma noktasına ve son derece yüksek kaynama noktasına sahiptir. Aracınızın soğutma sistemi, kaynama noktasını daha da artırmak için basınç kullanır (düdüklü tencerede suyun kaynama noktasının daha yüksek olmasına benzer şekilde).

Soğutma sıvısı, motorunuzun boruları ve geçiş yollarında dolaştırılarak en kritik parçaları soğutur. Daha sonra, ısının akışkandan eşanjörünüzden üflenen havaya aktarıldığı radyatörden geçer.

Soğutma sıvınız azaldığında, motor aşırı ısınabilir ve hatta tutukluk yapabilir. Metal yeterince ısınırsa, bir piston kendini silindire kaynaklayabilir. Bu olursa, motorunuz büyük olasılıkla tahrip olur.  Araçlarda Aşırı Isınma

 • Aşırı Isınma Nasıl Önlenir
 • Motor Arıza Lambaları

2. Soğutma sisteminizde kaçak var Arıza Lambası

Soğutma sıvısı sızıntısı yaşadığınıza dair birkaç gösterge var. Rezervuar deponuz olması gerekenden daha düşük olabilir veya aracın altında bir soğutma sıvısı birikintisi görebilir veya koklayabilirsiniz.

 • Motor Arıza Lambaları
 • Motor Arıza Lambaları

Sızdıran bir radyatör kapağınız veya dahili veya harici bir sızıntınız varsa soğutma sıvısı sızıntıları olabilir. Soğutma suyu seviyenizin sabit kalmadığını, ancak herhangi bir görsel işaret olmadığını fark ederseniz, dahili bir sızıntı olası bir nedendir. Sadece arabanızın altına bakıldığında harici bir sızıntı görülebilir – bu su pompasında, motor donma bujilerinde ve ısıtıcı göbeğinde olabilir.

Arabanızın altındaki sıvının soğutucu olup olmadığından emin değil misiniz? Soğutma sıvısı tipik olarak parlak renklidir (yeşil, sarı, pembe veya kırmızı) ve tatlı bir kokusu vardır.

Virginia Tire & Auto’daki uzmanlar, soğutma sıvısı sızıntınızın nereden geldiğini hızlı bir şekilde belirleyebilir ve uygun onarımları önerebilir.  Araçlarda Aşırı Isınma

3. Termostatınız arızalı Arıza Lambası

Termostatlar motor aşınmasını, emisyonları ve tortuları önler. Otomobilin motoru ve radyatörü arasında yer alan termostat, motor çalışma sıcaklığına ulaşana kadar soğutma sıvısını bloke eder – bu genellikle yaklaşık 200 Fahrenhayt derecesinde olur. Bu noktada termostat açılır ve antifrizin doğru zamanda motora ulaşmasını sağlar.

Termostatınız arızalıysa ve yanlış bir okuma gösteriyorsa (yani, çok sıcakken aracınızın sıcaklığının normal olduğunu söylüyorsa), soğutma sıvısı serbest bırakılmaz ve araç giderek daha fazla ısınır. Bu sürekli olarak meydana gelirse, durma ve duman dalgalarına neden olabilir. Araçlarda Aşırı Isınma

4. Motor yağınız düşük Arıza Lambası

Motor yağı, arabanızın motorundan ısıyı uzaklaştırmaya yardımcı olur ve sürtünmeyi ve aşınmayı azaltır. Ayrıca metallerin yağlı kalmasına yardımcı olur ve zararlı kirleticileri toplar. Çok düşük veya çok kirliyse, bu, motorunuzun normalden daha hızlı ısınmasına neden olabilir. Araçlarda Aşırı Isınma

 • Aşırı Isınma Nasıl Önlenir
 • Motor Arıza Lambaları

5. Bozuk bir su pompanız var Arıza Lambası

Su pompası, soğutucuyu sistemde dolaştıran şeydir. (“Eski günlerde”, soğutma sıvısı sadece suydu – bu nedenle adı “su pompası” idi.) Su pompası bozulursa, soğutma sıvısı devridaim yapmaz ve motorun aşırı ısınmasına neden olur.

6. Radyatör hasarlı Arıza Lambası

Motordan ısı aldıktan sonra, soğutma sıvısı soğutmak için radyatördeki borulardan geçer. Borulara bağlı metal kanatçıklar ısıyı toplar ve bu ısı radyatör boyunca hareket eden hava tarafından alınır.

Radyatör tipik olarak aracın ön tarafında bulunur, böylece sürüş sırasında soğuk hava ızgaradan geçebilir ve sıcak havayı uzaklaştırabilir. Durduğunuzda, havanın hareket etmesini sağlamak için radyatör fanı açılır.

Hava akışını tıkayan birikintiler varsa, radyatör hasar görmüşse veya radyatör fanı çalışmıyorsa, soğutma sisteminiz düzgün çalışmayacak ve motor sıcaklığı yükselecektir.

Aracınız Aşırı Isınırsa Yapmanız Gerekenler:

Motorunuzun aşırı ısındığına dair işaretler şunları içerir:

 • Motor sıcaklık göstergesi, göstergenin (H) kırmızı alanına taşındı.
 • Motor sıcaklığı uyarı ışığı yanıyor
 • Kaputun altından gelen buhar (duman gibi görünüyor)
 • Kaputun altından gelen garip kokular veya kokular

Bu göz ardı edilecek bir sorun değil; aşırı ısınmadan kaynaklanan hasarı önlemek için hemen şu kritik adımları atın:

1. Motorunuzu soğutmak için ısıyı yükseltin! Mantıksız görünüyor, ancak motor bölmesinden ısı transferine yardımcı olmak için ısıtıcınızı ve üfleyicinizi maksimuma kadar açın ve camları aşağı indirin.

2. En kısa sürede güvenli bir alana çekin ve aracı kapatın. Soğutma sıvısı takviyesine veya çekiciye ihtiyacınız olabileceğinden, tercih ettiğiniz yol yardımı sağlayıcısını aramak için iyi bir zaman.

3. Araç en az 15 dakika hareketsiz kaldıktan sonra kaputunu açarak soğutma sıvısı seviyesini kontrol edebilirsiniz. Kaputun araç soğumadan açılması, püsküren buhar veya duman nedeniyle yanıklara/yaralanmalara neden olabilir.

Soğutma suyu seviyesi normal görünüyorsa ve motor normal çalışma sıcaklığına geri döndüyse, tekrar sürüşe başlayabilirsiniz. Sıcaklık göstergesine göz atın ve en kısa sürede hızlı bir teşhis için yerel Virginia Tire & Auto’nuza uğramayı planlayın.

 • Aşırı Isınma Nasıl Önlenir
 • Motor Arıza Lambaları

Soğutma suyu seviyesi düşükse veya araba çalışmazsa, tekrar sürmeye başlamadan ve/veya arabayı tamirhaneye çektirmeden önce soğutma sıvınızı tamamlamanız gerekir.

 • Motor Arıza Lambaları

Aşırı Isınma Nasıl Önlenir

Aşırı ısınmayı önlemenin en iyi yolu, düzenli bakım programınıza uymaktır . Bazı araba modellerinde her 30.000 mil’de bir soğutma sıvısı yıkaması gerekir, ancak diğerleri soğutma sıvısı yıkamaları arasında 100.000 milden fazla gidebilir. Emin olmak için kullanım kılavuzunuzu kontrol edin.

Düzenli yağ değişimleri seviye yenileme , motorunuzun en yüksek performansta kalmasına ve aşırı ısınmanın önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, Virginia Tire & Auto’daki 25 noktalı yağ değiştirme hizmetimiz, soğutma sıvınızın kontrol edilmesini ve (gerekirse) doldurulmasını içerir.

 • Aşırı Isınma Nasıl Önlenir
 • Motor Arıza LambalarI

Araç Arıza Lambaları

Toplu, bireysel veya ticari amaçlarla hepimiz birçok araç kullanmak zorundayız. Araçlarda ise en önemli unsur araç güvenliği ve dolayısıyla can güvenliğimizdir. Güvenli olmayan araçlar hem can hem de mal kaybına neden olacağından tamir edilmeli hatta ve hatta gerekirse kullanılmamalıdır. Aracın güvenliği hakkında en büyük ipuçlarına ise araç arıza lambaları sayesinde erişilir. Araç arıza lambaları, motorun durumu, aracın yağ durumu, lastiklerin hava basıncı durumu gibi birçok önemli durum hakkında bizi ikaz etmekte ve önlem almamızı sağlamaktadır. Araç ikaz lambalarının anlamlarını bu nedenle iyi bilmeli ve gerekli durumlarda gereken önlemleri en kısa sürede almalıyız. Bu sayede kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabilir ve trafik güvenliğini sağlayabiliriz.

Arızasız yolculuklar dileriz. Sitemizdeki yazılarımızı okuyarak arıza öncesi ve sonrasında yapmanız gerekenler konularında bilgilenmenizi öneririz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.

Yorum yapın