Acil Çözülmesi Gereken 7 Arıza Lambası


Arıza Lambaları ve Anlamları

Arıza Lambaları Anlamları

SAYFANIN ALT BÖLÜMÜNDE MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ


Arıza lambaları renklerine göre farklı anlamlara gelmektedir:
 • Yeşil: Sistem düzgün çalışıyor veya şu anda kullanımda,
 • Sarı: Sistem unsurlarından en az biri düzgün çalışmıyor - Kullanıma engel değil ancak en kısa sürede arıza tespit edilmelidir.
 • Kırmızı: Araç durdurulmalı ve çekici ile ilgili servis veya tamirciye gidilmelidir. Aracın hareket etmesi durumnda arıza büyüyebilir.
  Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop hatası arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, bunun yerine sarı üçgen genel arıza arıza lambası yanabilir. Bu arıza, yetkili bir Araç servisi tarafından analiz edilmesini gerektirir.
Arıza Lambaları ve Anlamları arıza lambası adı: Araç hız sabitleyici arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, hız sabitleyici özelliği etkinleştirildiğinde gösterge panelinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren balatası aşınma arıza lambası. Açıklama: Bu sarı arıza lambası, fren balatalarının aşınmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Fren balatası aşınma arıza lambası yandığı andan itibaren, sorun tehlikeli hale gelene kadar yaklaşık 1000 mil vardır, ancak bu sürüşünüze göre değişiklik gösterir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç tepe tutucu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, yokuş tutucu sistemde bir arıza olduğunda yanar. %5'ten fazla bir eğimde sabit yokuş yukarı veya yokuş aşağı olduğunda otomatik olarak yanar. Yokuş tutucu, Elektronik Stabilite Kontrol sisteminin (ESC) ayrılmaz bir parçasıdır ve tekerlek hız sensörleri gibi bileşenleri paylaşır. Araç'nun belirli modellerinde, yokuş tutucu sisteminde bir arıza olması durumunda ESC uyarı ışığı yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç DPF arıza lambası. Açıklama: DPF, 'dizel partikül filtresi' anlamına gelir ve zararlı partiküllerin veya kurumun tutulmasına yardımcı olan çevresel bir özelliktir. Filtre dolduğunda veya 'doyduğunda', yenilenmesi gerekir. Bu genellikle sürücü bilgisi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak DPF arıza lambası yanarsa, sürücü temizleme işlemine yardımcı olmalıdır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ASR OFF arıza lambası. Açıklama: Araç ASR, 'Kayma Önleyici Düzenleme' anlamına gelir ve bir çekiş kontrolü şeklidir. ASR varsayılan olarak her ateşleme çevriminde etkindir ve genellikle her zaman açık kalmasında fayda vardır. ASR, ASR OFF düğmesine basılarak kapatılabilir ve aracınız kara veya çamura saplanmışsa faydalı olabilir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç kapıları arıza lambasını açar. Açıklama: Bir kapı düzgün kapatılmadığında arıza lambası kırmızı yanar. Araç sürümünüze bağlı olarak, açılır kapılar/arka kapak düzgün kapatılmadığında arıza lambası da yanar. Aracı hareket ettirmeye başladığınızda bir uyarı sesi duyulacaktır.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ön sis arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, ön sis lambaları etkinleştirildiğinde yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ESC arıza lambası. Açıklama: ESC, 'Elektronik Stabilite Kontrolü' anlamına gelir ve ASR ve yokuş tutucu (yukarıya bakın), MSR sistemi (motor tahrik düzenlemesi) ve acil frenleme sırasında fren basıncını artırmaya yardımcı olan HBA sistemini içeren araç stabilite sistemlerinden oluşur. ESC arıza lambası iki olası nedenden dolayı yanabilir: ▷ Sürekli yanıyor : ESC'de bir arıza var ve çalışmıyor. ESC, tekerlek hız sensörleri gibi ABS bileşenlerini paylaştığı için arıza ilgili olabilir. ▷ Yanıp Sönme : ESC ışığının yanıp sönmesi, aracın stabilite sınırının sonuna doğru olması nedeniyle sistemin çalıştığı anlamına gelir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç fren arıza lambası. Açıklama: Daire içindeki kırmızı ünlem işareti, fren arıza lambasıdır. Aşağıdaki koşullar veya arızalar geçerlidir: ▷ Fren arıza lambası : Park freni tam olarak bırakılmamış. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılırsa, düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir. ▷ Fren arıza lambası : El freni düzgün bir şekilde bırakılmışsa ve fren hidroliği seviyesi yeterliyse, fren hidroliği basıncının düşük olabileceğini gösterir. Fren servosu, vakum sağlayan ve frenleme çabasını azaltarak sürücüye yardımcı olan bir fren bileşenidir. ▷ Fren + ABS + ESC: Aynı anda yanan bu üç ikaz ışığı EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) arızasını gösterir. EBD, maksimum durma kabiliyeti sağlamak için farklı tekerleklere farklı miktarlarda fren kuvveti dağıtır. EBD arızası durumunda arka tekerleklerin aniden kilitlenmesi olasılığı vardır. Fren Arızaları Fren arıza lambası, aracınızın duramayacağı ve bir kazaya neden olabileceği ciddi bir sorunu gösterebilir. Aracınızı her zaman derhal yetkili bir Araç servisine kontrol ettiriniz.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç ABS arıza lambası. Açıklama: Kilitlenme önleyici fren sistemleri (ABS), tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve sürücünün direksiyonu kullanmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik freni özelliğidir. Sistemde bir arıza olduğunda motor çalıştırıldıktan sonra ABS arıza lambası yanık kalır. Fren sistemi, ABS sisteminin avantajı olmaksızın verimliliğini korur.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç start stop arıza lambası. Açıklama: Bu sembol, motor start stop sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunda gösterge tablosu ekranında yanar.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç far hizalama konumu arıza lambası. Açıklama: Bu arıza lambası, kısa farın hangi konuma ayarlandığını gösterir. Far hizalama ayarı ayarları aşağıdaki gibidir:
 • Konum 0 : Ön koltuklarda bir veya iki kişi.
 • Pozisyon 1 : Beş kişi.
 • Konum 2 : Bagaj bölmesinde beş kişi + yük.
 • Konum 3 : Sürücü + bagaj bölmesinde izin verilen maksimum yük.

Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç vites değiştirme gösterge ışığı. Açıklama: Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi. Vites değiştirme göstergesi, daha iyi yakıt tüketimi sağlamak için sürücüye vites değişiklikleri önerir.
Arıza Lambaları ve Anlamları Arıza lambası adı: Araç arka sis uyarı lambası. Açıklama: Bu uyarı lambası, arka sis lambaları açıldığında yanar.

MARKA MODEL İLE ARAMA YAPABİLİRSİNİZ

Acil Çözülmesi Gereken 7 Arıza Lambası. Araçlarımızı her ne kadar periyodik bakıma götürsek te periyodik bakım dışında da servise gitmemiz gerektiği durumlar olabiliyor.

Arıza lambalarının anlamları arızanın ne kadar önemli olduğu konusunda bizlere fikir verir. Bazı arıza lambalarının yandığında acil olarak servis ile iletişim kurmamız gerekebilir.

Bir arabayı servise götürmek neden önemlidir?

Servis sırasında bir tamirci, arabanızın motorunun sıvı seviyelerinden genel aşınma ve yıpranmaya kadar her şeyi değerlendirecektir. Bunu, aracınızın mümkün olduğunca güvenli ve verimli çalışmasına yardımcı olan bir sağlık kontrolü olarak düşünün.

Servis bakımının  faydaları nelerdir?

Arabanıza servis bakımı yaptırmak bazı ek avantajlarla birlikte gelir:

Güvenilir bir tamircinin yardımıyla, aracınızdaki arızaları daha karmaşık hale gelmeden tespit edebilirsiniz. Tomurcuktaki kıstırma sorunları , uzun vadede pahalı onarım faturalarından kaçınmanız anlamına gelebilir.

Zamanla, düzenli bakım, aracınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır . Entegre parçaları en iyi durumda tutarak, aracınız garanti sona erdikten çok sonra da yola elverişli olmalıdır.

Kısa vadede düzenli bakım , uzun vadede aracınızın yeniden satış değerini korumanıza yardımcı olabilir . Araba alıcıları genellikle iyi durumda tutulan bir araba için daha fazla ödemeye hazırdır ve rutin bakım her şeyi değiştirebilir.

Arabanızın bakımını yapmazsanız, bazı beklenmedik sakıncalar olduğunu görebilirsiniz:

Sonunda, arabanız sürmek için daha az güvenli hale gelecektir. Servis sırasında bir tamirci, aracınızla ilgili tüm güvenlik endişelerini işaretler ve bunları da düzeltebilir. Kontroller, sizi ve yolcularınızı önlenebilir bir kazadan kurtarmanıza yardımcı olabilir.

Rutin kontroller, aracınızın mümkün olduğunca verimli çalışmasını sağlar. Bunlar olmadan benzin ve diğer işletme maliyetlerine daha fazla harcayabilirsiniz . Örneğin, lastikler ihmal edilir ve patlarsa, deponuzu daha sık doldurmanız gerekebilir.

Küçük problemler gelişmeye bırakılırsa, ekonomik onarımın ötesinde hasar görebilirler. Arabanızı planladığınızdan daha erken satmanız veya hurdaya çıkarmanız gerekebilir .

Dikkat edilmesi gereken 7 arıza lambası

1. Pano arıza lambaları / Acil Çözülmesi Gereken 7 Arıza Lambası

 

Aracınızın bakım zamanı geldiğinde gösterge panelinde servis arıza lambası belirecektir.

Arıza lambası genellikle, arabanızı bir servise götürmeniz için kaç km veya gün kaldığını söyleyen metnin yanında görünür. Bazı modeller, bir hizmetin gecikmiş olup olmadığını bile size söyleyecektir.

Servis hatırlatma arıza lambası rutin kontroller için görünse de belirli bir arıza nedeniyle de görünebilir. Sorunu tam olarak belirlemenize yardımcı olmak için ışığın gösterge tablonuzdaki başka bir sembolle aynı anda yandığını fark edebilirsiniz.

2. Garip sesler

Tıklamalar, tıslamalar, tıkırtılar ve gıcırtılar kaputun altında bir sorun olduğunu gösterebilir. Ses daha yoğun hale geliyorsa veya sorun acil görünüyorsa, güvenli olduğu anda kenara çekmeli ve hemen bir tamirci çağırmalısınız.

Daha az acil sesler için şunlara dikkat etmelisiniz:

 • sesler oluştuğunda (örn. dönerken, rölantide)
 • neye benziyorlar (örn. tıkırtı veya tıkırtı)
 • nereden geldikleri (örneğin kaputun altı, arabanın altı)

‘Ne zaman’, ‘ne’ ve ‘nerede’ tanımını vererek, tamircinizin sorunu teşhis etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Aracınız rölantideyken kaputun altından tıslama sesi duyuyorsanız, motorunuz aşırı ısınıyor olabilir ve bu ciddi bir sorun olabilir. Ama bu, arabanız için garip seslerin ne anlama gelebileceğinin sadece bir örneği.

Alışılmadık araç sesleri kılavuzumuz, neyin yanlış olduğunu anlamanıza ve endişelerinizi gidermenize yardımcı olabilir.

3. Damlayan sıvı ve gizemli su birikintileri

Her şeyden önce, su birikintisinin kaputunuzun altındaki bir arızadan ziyade Büyük Britanya havasından dolayı oluşup oluşmadığını kontrol etmelisiniz.

Aracınız yazın klima ünitesindeki yoğuşma yoluyla veya kışın egzozunuzdan su sızdırabilir. Her iki durumda da, her iki senaryo da zararsızdır ve bir tamircinin dikkatine ihtiyaç duymaz.

Arabanız renkli sıvı sızdırıyorsa, elinizde daha ciddi bir problem olabilir.

Kahverengi sıvı, hidrolik direksiyon sıvısını, yağını veya hepsinden en ciddi olanı olan fren sıvısını sızdırdığınızın bir işareti olabilir. Hayati sıvının eksik olduğundan şüpheleniyorsanız, servis için bile olsa arabanızı sürmeye çalışmamalısınız. Bunun yerine arabanızı ziyaret etmesi için kalifiye bir tamirci ayarlamaya çalışın.

Kırmızı, kehribar rengi, siyah veya yeşil sıvı görürseniz ne yapmanız gerektiğine dair tavsiye için faydalı kılavuzumuzu okuyun .

arac-bakimi
Arıza Lambası

4. Güç kaybı ve sık sık durma

Düzenli bir servis, aracınızın daha sık durmasını veya güç üretmek için mücadele etmesini önleyebilir.

Arabanızdaki sorunların birkaç nedeni olabilir ve bazen çok basit bir çözümü olabilir. Bujiler arızalı olabilir ve neyse ki onları değiştirmek basit ve ucuz bir iştir, ancak işi profesyonellere bırakmak en iyisidir.

Alternatif olarak, yakıt enjeksiyon sisteminiz arızalı olabilir ve motorunuzu yakıt veya oksijenden yoksun bırakabilir. Tıkalı bir katalitik konvertör de hava akışını bozabilir, basit bir servis sorunu teşhis etmeye yardımcı olacaktır.

Arabanızın neden sarsıldığı, sarsıldığı veya teklediği, titrediği hakkında daha fazla bilgi edinin .

5. Frenler düzgün çalışmıyor

Frenler muhtemelen aracınızdaki en önemli güvenlik özelliğidir. Aracınızı kontrole götürmediğinizde daha az etkili olabilirler.

Durdurma gücü uygulamak için fren pedalına daha fazla basmanız gerekebilir ve bu genellikle iki nedenden birine bağlıdır:

 • sızdıran fren hidroliği
 • aşınmış fren balataları

Bir tamirci, bir servis sırasında sorunu tam olarak belirleyebilecektir ve fren balatalarını değiştirmek genellikle basit bir işlemdir. Unutmayın, RAC onaylı bir garaja giderken frenlerinizin arızalanması riskine girmektense, onarım için arabanıza bir profesyonel çağırmak en iyisidir.

‘Fren balataları hakkında bilmeniz gereken her şeyi’ öğrenin .

6. Kaputtan/egzozdan duman geliyor

 

Duman bulutları birçok nedenden dolayı araba kaportalarından ve egzozlarından kaçabilir.

Duman, kaputunuzun altındaki bir ateşten geliyor gibi görünüyorsa, şunları yapmalısınız:

 • motorunu kapat
 • kaput açma kolunu çekin ancak açmaya çalışmayın
 • herkesi arabadan çıkar ve mesafeni koru
 • 999’u tuşlayın ve itfaiyeyi isteyin
 • güvenliyse, yaklaşan trafiği uyar

Sorun çok acil görünmüyorsa, şunlara dikkat etmelisiniz:

 • duman göründüğünde (örn. motoru çalıştırırken, hızlanırken)
 • dumanın rengi
 • nereden geliyor (örneğin kaputun altından, egzozdan)
 • arabanız aşırı ısınıyorsa

Bu bilgiyi bir tamirciye iletmek, arabanızda neyin yanlış olduğunu daha çabuk keşfetmelerine yardımcı olabilir. Kafa contanız, soğutucu sistemleriniz, elektrik kablolarınız, pistonlarınız veya yakıt valfleriniz ile ilgili sorunlar bulabilirler.

Motorunuzun duman attığını ve bundan sonra ne yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin .

7. Titreme, sarsıntı

Düzenli servisler ayrıca aracınızın titremesini veya sarsılmasını da önleyebilir .

Arabanızda olağandışı hareketler fark ettiyseniz, bunun birkaç olası açıklaması olabilir. Örneğin, çekerken titreme, aşınmış sürtünme malzemesinden veya baskı plakası kusurundan kaynaklanabilir – belki de her ikisinin birleşimi. Debriyaj plakasını kirleten bir yağ sızıntısından da kaynaklanabilir.

Aracınız düşük devirlerde titrer veya titrerse, motoru yerinde tutan motor takozu gevşemiş, aşınmış veya kırılmış olabilir.

Servis için arabamı nereye götürmeliyim?

Güvenilir bir tamirci bulmak göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak neyse ki rezervasyon aracımız, bir hizmeti yürütmek  için RAC onaylı bir garaj bulmanıza yardımcı olabilir.

Tam hizmetimiz, aşağıdaki değişikliklerle birlikte 77 noktalı bir denetimi içerir:

 • motor yağı
 • Yağ filtresi
 • hava filtresi

Tüm onarımlar 12 aylık bir garanti kapsamındadır ve bölgenizdeki diğer garajlardan eşdeğer bir fiyat bile veririz.

Arızasız yolculuklar diler sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.

Yorum yapın